„Ćmawy szpiegowski thriller erotyczny”. Będzie nowa śląska powieść Marcina Melona

Miłośnicy śląskiej literatury z pewnością znają „Kōmisorza Hanusika”. To pierwszy śląski bestseller. Jego autor, Marcin Melon, kończy właśnie kolejną książkę. Tym razem będzie to… śląska powieść feministyczna i zarazem „ćmawy szpiegowski thriller erotyczny”.

Nowa śląska powieść Marcina Melona

Śląska komedia kryminalna „Kōmisorz Hanusik” została wydana w 2014 r. Był to pierwszy śląski bestseller, dodrukowywany aż 12 razy. W sumie sprzedało się ponad 8 tys. egzemplarzy, a przygody Hanusika doczekały się swojej kontynuacji, w kolejnych „tajlach”.

Zamiast Kōmisorza Hanusika będzie Truda Latuscyno

W śląskim sklepie i wydawnictwie Silesia Progress zostało kilka ostatnich „Hanusików” i w tym roku dodruków już nie będzie. Będzie jednak nowa śląska powieść Marcina Melona. Tym razem powieść feministyczna i – jak ją określił autor - ćmawy szpiegowski thriller erotyczny.

- Ta książka, to moja pokuta za „Hanusiki”, bo one są obrzydliwie „chopocentryczne”. Tam nie ma żadnych kobiet, więc poczułem potrzebę napisania opowieści feministycznej. Bohaterka to typowa śląska gospodyni domowa z lat 70. XX w. Z tą różnicą, że jest ona kluczową postacią afer szpiegowskich zimnej wojny – mówi Marcin Melon.

Książka ma się ukazać w marcu lub kwietniu 2023 r. Jej roboczy tytuł to „Truda Latuscyno ratuje socjalizm”. Jak mówi autor pojawią się w niej postacie historyczne, takie jak Fidel Castro czy… Jerzy Gorzelik (chyba kilkuletni, bo urodził się w 1971 r.).

Marcin Melon podzielił z nami fragmentem swojej nowej powieści:

- Panie Kibel, jo sie wos po polsku spytōm. – Truda asiła sie tym, co godała po polsku lepij niż jejij chop. – Gdzie wy miyszkocie? Podajcie mi waszo adresa. Gdzieś we Katowicach, ja?

- Rewolusjon o młerte – pedziōł Kibel. Truda piyrszy roz słyszała tako adresa, nale przeca niy znała cōłkich Katowic aże tak dobrze. Terozki dziepiyro poradziyła wejrzeć na tego chopa do porzōndku. No i richtich, bōł epny, dwa myjtry jak nic. Miōł fōnsa, jak wiynkszoś chopōw, nale miōł tyż maszketno broda. Fest dugo, czorno i tako (jakby to pedzieć?) szkuciato. Kudły czorne, trocha lokate.

Jak tak pomyśleć, to wyglōndōł trocha na jakigoś lōmpa. Latuscyno wylynkała sie, fto wiy czy prawie jakigoś chachara do dōm niy puściła. Nale z drugij strony miōł tyż cosik gryfnego we facy. Jakby sie tak ôgolił i normalnie poôblykōł, to fto wiy, fto wiy…?

- Widzisz, mie ôn tyż durś ino fandzoli ô tych rewolusjonach – pedziōł Latusek. – I co? Miōłech go ôstawić bele kaj? Coby go ôkradli? - Rewolusjon o młerte! – Kibel terozki ryknōł po głośnymu, aże Jōzik sie ôbudziōł, wyloz z lyża i wraziōł swoja gowa bez dźwiyrze. - Jōzik, spać! – przikozała mu Latuscyno. – Niy ma tukej nic do ciebie. – Synek poszōł nazod do lyża. Bōł już piytnoście lot stary i tak po prowdzie to niy było mu dziwne, co fater smyko sie po nocy i sprowadzo do dōm ôżartych kamratōw.

– Te, Ywald, ôn coś pado ô jakiś Marcie, to możno bydzie jego baba? - Kompanieros obreros! – ryknōł Kibel i wyciōngnōł do nich rynce. - O! Dej pozōr, uśmiychnōł sie, jak żech pedziała ô tyj Marcie. Mie sie zdowo, co to niy bydzie ani Ślōnzok, ani Polok. - To fto? – zdziwowōł sie Latusek. – Rus? - Kompanieros… - pedziōł Kibel i napoczōn iś ku nim, ino trocha sie belōntōł. - Niy, niy, panie Kibel, kōmpanio dzisiej niy bydzie. My sie kōmpiymy we sobota. Katać, Ywald, jo byda ekstra ôbcymu chopu loć woda, bo jymu sie na kōmpaniy zebrało?

Na zdjęciu projekt okładki nowej śląskiej powieści Marcina Melona. Jej autorem jest katowicki rysownik Jacek Siegmund.

Cieszymy się, że przeczytałeś nasz tekst do końca. Mamy nadzieję, że Ci się spodobał. Przygotowanie takich materiałów wymaga mnóstwo pracy i czasu od autorów. Chcemy, żeby zawsze były dostępne dla Was za darmo, jednak aby mogło tak pozostać, potrzebujemy Twojego wsparcia. Zostań patronem Ślązaga na Patronite.pl i dołóż swoją cegiełkę do rozwoju dobrego dziennikarstwa w regionie.

Komisorz Hanusik

Może Cię zainteresować:

Ile sprzedają i zarabiają pisarze posługujący się językiem śląskim w swojej literaturze? Bestseller po śląsku: 8 tys. egzemplarzy

Autor: Maciej Poloczek

17/04/2022

Ojciec z córką piszą bajki po śląsku

Może Cię zainteresować:

"Historyjo niemożebno"? A jednak się zdarzyła. W dodatku po polsku i po śląsku

Autor: Redakcja

30/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon