"Miasto na skrzyżowaniu parków'. Co zobaczyć w tych Tychach?

Ostatni weekend czerwca to urodziny Metropolii, na które przygotowano rozmaite wycieczki po miejscowościach regionu. W przypadku Tychów program wygląda interesująco - a my prezentujemy wam przy okazji, co jeszcze ciekawego można odwiedzić w "mieście, gdzie najlepsze piwo jest" (jak śpiewają tutejsi kibice).

Kto zna Tychy choć pobieżnie wie z pewnością, że jest to jedno z najbardziej przyjaznych spacerowiczom miast naszej aglomeracji. Wbrew stereotypowi miasta-sypialni nie jest to też wcale monotonne blokowisko, w którym wszystko jedno gdzie się pójdzie - widoki będą bliźniaczo podobne. Szczególną gratkę z wizyty w Tychach będą mieli fani architektury drugiej połowy XX wieku - samorząd kilkanaście lat temu wytyczył miejski szlak śladem najciekawszych jej realizacji. Drugim kluczem, który można obrać wędrując po mieście, jest rekreacja - ośrodek nad Jeziorem Paprocańskim może się śmiali mierzyć z niejednym na Mazurach, a baza dla rowerzystów jest tu stałe rozwijana, szlaki prowadzą przez liczne parki.

Architektoniczne atrakcje od A do Z

Zacznijmy od wspomnianego miejskiego szlaku architektonicznego "Od socrealizmu do postmodernizmu". Znajdziemy na nim owoce najambitniejszych projektów swoich czasów - oryginalne osiedle A - "śląska Nowa Huta", skromniejsze w formie, lecz malowniczo rozłożone osiedle B z placem Baczyńskiego będącym kulturalno-rozrywkową centralą północnej części miasta, eksperymentalne budynki szkół i instytucji z lat 60. czy abstrakcyjne pomniki. Między tym wszystkim natknąć można się na minimalistyczne betonowe rzeźby w formie kosmicznej sondy, aparatu latającego czy...hokeisty. Słowa-klucze do zrozumienia Tychów z tej perspektywy to: lampa górnicza, Żyrafa, Brama Słońca i Piramida. Każdy z tych obiektów reprezentuje inną epokę i inny styl. każdy jest na swój sposób i z różnego względu ikona miasta - nie zdradzimy tu powodów, by nie psuć potencjalnej zabawy w odkrywaniu ich historii.

W mieście znajdują się też dwa wyjątkowe nowoczesne kościoły - ona projektu Stefana Niemczyka. "polskiego Gaudiego". Mowa o świątyni pw. Ducha Świętego z bardzo nietypowym ołtarzem i słynnymi w świecie sztuki, mistrzowskimi malowidłami Jana Nowosielskiego we wnętrzach. Drugi to "śląska Sagrada Familia" - budowany mimo trudności stopniowo, kawałek po kawałku kościół i klasztor franciszkański z imponującymi wieżami wykonany z takiego kamienia. jaki zastaniemy w samym Asyżu.

Warto też wspomnieć o przemysłowych zabytkach piwnego miasta - mimo. że w przeciwieństwie do wielu miast GZM nie znajdziemy tu (poza Czułowem) robotniczych kolonii, familoków czy wież wyciągowych kopalń. Główne atrakcje tego rodzaju stanowią oba tyskie browary - aktywny i tętniący życiem Browar Książęcy z muzeum, reprezentacyjnym pubem i gamą wydarzeń - oraz dawny Browar Obywatelski nieopodal dworca kolejowego mieszczący obecnie m.in. restauracje w industrialnym stylu i galerię sztuki o ambitnym i bogatym programie (w czasie gdy powstaje ten tekst. trwa tam wystawa prac Pablo Picasso).

Tychy dla ruchliwych

Lubującym się w aktywności fizycznej miasto daje możliwości na miarę miasta wojewódzkiego. Zacznijmy od ilości terenów zielonych - można wręcz powiedzieć, że to nie parki są w Tychach, a Tychy leżą pośrodku parków. Działają tu prężnie stowarzyszenia jak Klub Turystyki Kolarskiej Gronie czy NOL Tychy; cykliści jeżdżący po trasach mają ułatwione zadanie przez wszechobecne tabliczki oznakowań; ciekawą opcją jest podróż krajobrazowo-historyczną Tyską Pętlą Rowerową, poprzez gęste lasy w kierunku Pszczyny bądź sielankowymi okolicami w stronę Lędzin. Stan powietrza w mieście jest przyjazny dla biegaczy, a w centrum miasta obok siebie znajdziemy korty tenisowe, pływalnię, stadion piłkarski, arenę lekkoatletyczną i pole golfowe. Goście ściągają tu z sąsiednich rejonów, by pobawić się w nowoczesnym aquaparku, którego sztandarową atrakcjami są łaźnie piwne i rozmaite typy saun, w których organizowane bywają imprezy tematyczne.

Rrzejazd Tyską Pętlą Rowerową

Naczelną atrakcją miasta jest jednak niewątpliwie ośrodek wypoczynkowy na Paprocanach - miejskie. które gościło premierów, piłkarską reprezentację Polski (goszczącą swego czasu regularnie w ekscentrycznej urody i kontrowersyjnym hotelu Piramida), niezliczonych uczestników festiwali, koncertów, zawodów sportowych oraz zażywających wypoczynku.

Nad "Paprami", które powstały 150 lat temu przez zalanie wyrobiska po dawnej hucie, do lat 60. było niemal całkiem dziko - ośrodek powstawał w istotnej mierze w ramach tzw. czynu społecznego - nieodpłatnej pracy czy też wolontariatu ze strony mieszkańców, którym niewątpliwie leżało na sercu posiadanie miejsca wypoczynkowego w rozrastającej się przemysłowej miejscowości. Obecnie ośrodek nie ma sobie równych w regionie - znajdziemy tu m.in. marinę, wielkie molo. promenady, miejsca dla rybaków i łódek, półwysep z paleniskiem do barbecue oraz pierwszy w Polsce wodny plac zabaw - nie mówiąc o gastronomii małej i dużej czy boiskach. Przy południowym brzegu jeziora, na terenie gminy Kobiór, znajduje się dodatkowo drewniany dworek ("zameczek") myśliwski dawnych książąt pszczyńskich z nastrojową restauracją.

Odczarować beton. Wycieczki po Tychach w ramach urodzin Metropolii

W przyszły weekend (28-30 czerwca) z okazji siódmej rocznicy powołania do życia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii miasta i gminy GZM przygotowały program wycieczek po swoich okolicach.

W Tychach przygotowano trzy propozycje - w sobotę o godzinie 10 spod kościoła pw. Jana Chrzciciela ruszy spacer pod hasłem "Odczarujmy wielką płytę" miejska konserwator zabytków oprowadzi po tyskich osiedlach z dwóch ostatnich dekad PRL - osuedlach H i K - odkrywając ciekawostki i historię ich powstawania.

W niedzielę o 9:30 na placu świętej Anny rozpocznie się rowerowa gra miejska śladem wspomnianego szlaku "Od socrealizmu do postmodernizmu". Po drodze uczestników czekają zadania związane z historią budowy "Nowych Tychów".

Z bluesem na szelkach

Również w niedzielę jako klimatyczny lokalny dodatek kolejny rok z rzędu na trasę wyruszy "Trolejbus z bluesem" akcentujący dwa znaki rozpoznawcze miasta - rzadko spotykane w Polsce autobusy na "szelkach" oraz ikoniczną postać bluesmana Ryśka Riedla z zespołu Dżem.

Atmosferę podczas przejażdżki "trajtkiem" zbuduje blues-rockowa muzykavoraz goście - aktor Tomasz Lipina (odtwórca roli Riedla w teatralnej wersji "Skazanego na bluesa"), Mirosław Bochenek i Kazimierz 'Filo" Gołaś (autor tekstów Dżemu) oraz Marcin Sitko i Mirosław Bieniek (pamiętnikarze, znawcy biografii Ryśka). Specjalne kursy na wspomnieniowej trasie okrężnej odjadą z dworca PKP cztery razy - o 10, 12, 14 I 16; czad podróży to 1,5 godziny.

***

Na wycieczki po Tychach obowiązują bezpłatne rezerwacje, które należy składać pod adresem e-mail kierunekgzm@umtychy.pl. Więcej informacji o wycieczkach z okazji święta metropolii w serwisie Kierunek GZM.

Pałac w Brynku

Może Cię zainteresować:

Pałac w Brynku w woj. śląskim. Kiedyś mieszkali tam arystokraci, teraz uczniowie

Autor: Urszula Gołkowska

23/06/2024

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Miasto niczym Ziemia Obiecana, pełne pałaców. Oto zaskakujące oblicze Sosnowca. Zapraszamy na krótką wycieczkę

Autor: Marcin Nowak

22/06/2024

Kierunek gzm 2

Może Cię zainteresować:

Święto Metropolii - Kierunek GZM już w przyszłym tygodniu, 28-30 czerwca 2024. Wycieczki np. śladami Kutza czy Carnalla

Autor: Katarzyna Pachelska

22/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon