Picasso w Tychach! Wystawa rzadkich prac geniusza odbędzie się w Tichauer Art Gallery

Pod hasłem „Zarys emocji” zadebiutuje w Tychach w sobotę (15 czerwca) wystawa mniej znanych prac wielkiego Pabla Picasso. Kuratorzy odsłonią przed tutejszą publiką jego żywiołowy charakter przez pryzmat mniej znanych rysunków, szkiców oraz dzieł o humorystycznym i erotycznym charakterze.

kultura.tychy.pl
Pablo Picasso

Wystawa w galerii w kompleksie zabudowań dawnego Browaru Obywatelskiego (ul. Browarowa 7) ma w zamyśle celebrować słynny temperament hiszpańskiego wizjonera i megagwiazdy świata sztuki pierwszej połowy XX wieku. Wystawa składa się z rysunków i grafik autora „Guerniki”, „Panien z Awinionu” czy - co jest mniej znanym faktem - murali na blokach na warszawskiej Woli.

Galeria zdaje się stawiać sobie poprzeczkę coraz wyżej - wydarzenie ma miejsce tuż po zamknięciu wystawy poświęconej innemu z ojców kubizmu, Marcowi Chagallowi. W ostatnich miesiącach można było w niej podziwiać także dorobek polskiego giganta współczesnej sztuki w nurcie fantastycznym, Edwarda Siudmaka.

- Spotkają państwo dzieła ukazujące pełną paletę uczuć znanych nam wszystkim – od smutku, po namiętność (…) Jego sztuka stawia wyzwania i budzi kontrowersje pomimo upływu dekad. Biografia artysty roznieca wyobraźnię i podobnie jak jego twórczość, nie pozostawia nikogo obojętnym. Wystawa na pewno pozwoli państwu poznać Pabla Picassa w szerokim aspekcie. - zapowiada Tichauer Art.

Picasso piccante i „po godzinach”

Niektóre ze zgromadzonych prac pochodzą ze szkicowników Picassa - między innymi autoportrety, humorystyczne rysunki odkrywające specyficzne poczucie humoru malarza i szkice do większych prac. Część ekspozycji będzie wydzielona tylko dla widzów pełnoletnich z uwagi na erotyczny charakter dzieł w niej prezentowanych.

- Był to przecież mężczyzna słynny nie tylko z powodu nieocenionego wkładu w rozwój sztuki współczesnej. Był znany z licznych skandali i romansów oraz wybuchowego i nieprzejednanego charakteru - przypominają organizatorzy.

Wernisaż odbędzie się w piątek 14.06 o godzinie 18 (wstęp dla osób zaproszonych), a od następnego dnia ekspozycja zostanie otwarta dla szerszej publiczności (wstęp do galerii od 9 rano) i potrwa planowo do 6 października. Bilety dostępne są w kasie galerii w cenie 30/39 złotych; więcej informacji na stronie tichauer.pl.

Marc Chagall

Może Cię zainteresować:

Ojciec kubizmu w Tychach. Wystawa prac Marca Chagalla

Autor: Arkadiusz Korejwo

11/04/2024

Oko centrum bajki animacji bielsko 04

Może Cię zainteresować:

Filmy animowane od kuchni. Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej już otwarte

Autor: Aleksandra Szlęzak

15/06/2024

Kierunek GZM

Może Cię zainteresować:

Ruszaj w rajzę ze ŚLĄZAGIEM w ramach Święta Metropolii - Kierunek GZM! Zaczynamy zapisy. Spieszcie się! ZASADY zapisów

Autor: Katarzyna Pachelska

13/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon