Czas nieutracony – zdjęcia z budowy Tychów. Budowniczy i fotograf miasta będzie miał swoją wystawę

Jak głosiła PRL-owska propaganda, "w Tychach marzenia stawały się rzeczywistością". Idealne miasto budowano przez kilka dekad, w tym czasie zmieniały się filozofie, style i klimat polityczny, ale wszystkie procesy miały jednego ważnego świadka. Zygmunta Kubskiego, tyskiego budowlańca, który przez 28 lat skrupulatnie fotografował powstające i żyjące miasto. Przed nami wystawa poświęcona jego fotografii, przygotowana przez jego wnuczkę, która chce pokazać twórczość dziadka z innej perspektywy.

Wystawa Barbary Kubskiej zaprezentuje zdjęcia swojego dziadka Zygmunta Kubskiego szczególnie zwracając uwagę na człowieka, oraz spojrzenie na miasto jak na dom, a nie tylko jak na projekt urbanistyczno-architektoniczny.Barbara Kubska wybiera fotografie, z którymi twórczość Zygmunta Kubskiego nie jest kojarzona – nie mają znamion dokumentacji technicznej. Nie tyle przedstawia obrazy, co sposób patrzenia na nie. Wystawa jest realizowana w ramach Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury – informują pracownicy Muzeum Miejskiego w Tychach.

Zdjęcia Tychów ukazujące odmienną rzeczywistość miasta

Zdjęcia na wystawie „Barbara Kubska – Zygmunt Kubski. Czas nieutracony” będzie można oglądać od 14 maja do 30 września 2022 roku, w Starym Magistracie przy placu Wolności 1 w Tychach. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wydarzeniu towarzyszą dwa otwarcia wystawy wraz z oprowadzaniem autorskim z Barbarą Kubską i Eweliną Lasotą w sobotę 14 maja 2022 roku, o godzinie 19:00 i 21:00. W ten sam dzień w godzinach 18:00 – 22:00 odbędą się warsztaty plastyczne „Moje miasto gra w zielone”.

Zygmunt Kubski fotografował budowę Tychów w latach 1954 – 1981. Zatrudniony w Przedsiębiorstwie Budownictwa Miejskiego został wysłany w 1954 roku do budowy Tychów w ramach powołanego Zjednoczenia Budownictwa Miejskiego – Nowe Tychy. Robił zdjęcia powstającemu miastu, dokumentował poszczególne etapy budowy miasta. Obiektyw jego aparatu śledził budowę tyskich osiedli B, C, D, E, F, M, N i O. Aparatem rejestrował też życie w mieście sypialni, którym docelowo miały stać się Tychy. Dzięki jego pracy dzisiaj można zobaczyć jak wyglądało powstające miasto, które już w momencie decyzji o rozbudowie posiadało długą historię. W zbiorach Muzeum Miejskiego w Tychach zachował się bogaty zbiór jego fotografii.

Wnuczka fotografa - Barbara Kubska jest artystką wizualną, która w swoich pracach posługuje się głownie fotografią. Jest absolwentką i wykładowczynią Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2020 roku nakładem ASP w Katowicach ukazała się jej książka „Miasto, fotografia, archiwum”, która opiera się o fotografie jej dziadka – Zygmunta Kubskiego.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Aleja Bielska Tychy

Tak zmieniły się Tychy. Śladem fotografii Zygmunta Kubskiego

Bukowa Góra w lutym 2002

To miejsce blisko nas może być starsze niż egipskie piramidy

Sztukasy Ju 87 nad Polską w 1939 roku

Wojna w Katowicach rozpoczęła się syreną i nalotem sztukasów

Slayer w Zabrzu

30 lat temu Slayer po raz pierwszy wpadł na Śląsk. Z futryną

Fabryka Porcelany, Katowice

Kto, jak i za ile uratował katowicką Fabrykę Porcelany?

Gorolski Święto

Wśród Ślązaków są autentyczni gorole, mają widoki na hale

Kamil Iwanicki

Wszyscy kochają familoki, ale nikt nie chce w nich mieszkać