Zygmunt frankiewicz

Kto zostanie prezydentem Gliwic? Zapewne kandydat Zygmunta Frankiewicza, a i tak to najciekawsze wybory na Śląsku

Czy istnieją Gliwice bez Zygmunta Frankiewicza? Tak i nie. Co prawda Radiostacja jeszcze stoi, ale polityk wciąż ma duży wpływ na to, co dzieje się w mieście. Chociażby jego następca – Adam Neumann – startował z namaszczeniem i z komitetu Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Poparcie byłego prezydenta oznacza niemalże pewne zwycięstwo. Kogo wskaże tym razem? Oto lista potencjalnych kandydatów na prezydenta miasta.

Zygmunt Frankiewicz przez 26 lat (1993-2019) prezydentury odcisnął piętno na Gliwicach. Kiedy ostatni raz startował w wyborach samorządowych (2018), już w pierwszej turze otrzymał 72,35 proc. głosów, deklasując kontrkandydatów. Rok później jako przedstawiciel Paktu Senackiego przeniósł się do Senatu RP, a w niedawnych wyborach kolejny raz uzyskał fenomenalny wynik – 73,22 proc. (Gliwice, pow. gliwicki i tarnogórski).

Czy istnieją Gliwice bez Zygmunta Frankiewicza? Tak i nie. Co prawda Radiostacja jeszcze stoi, ale polityk wciąż ma duży wpływ na to, co dzieje się w mieście. Chociażby jego następca – Adam Neumann – startował z namaszczeniem i z komitetu Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza.

Poparcie Zygmunta Frankiewicza w Gliwicach oznacza niemalże pewne zwycięstwo dla danego kandydata. Nie wiadomo jednak, czy Adam Neumann kolejny raz je otrzyma. Jak słyszymy w kuluarach, zapadła już decyzja, że nie będzie startował w kolejnych wyborach samorządowych, które odbędą się pomiędzy 31 marca a 23 kwietnia 2024 roku. Miał to ogłosić, ale… jeszcze tego nie zrobił i nie wiadomo, czy w ogóle to zrobi. Być może zdecyduje się na woltę (Interesujesz się śląsko-zagłębiowską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco – https://www.slazag.pl/newslett...).

Kandydatem wskazanym tym razem przez Zygmunta Frankiewicza może być Mariusz Śpiewok (wiceprezydent, zajmujący się m.in. nadzorowaniem zadań z zakresu planowania strategicznego i rozwoju miasta, inwestycji, pozyskiwaniem wsparcia z Unii Europejskiej, a także miejskimi spółkami) lub Marek Pszonak (przewodniczący Rady Miasta Gliwice). Niewykluczone, że w kampanii zobaczymy zarówno Adama Neumanna, jak i kandydata Zygmunta Frankiewicza.

Koalicja Obywatelska wystawi swojego kandydata

Choć Zygmunt Frankiewicz był dwukrotnie kandydatem Paktu Senackiego, którego częścią jest Koalicja Obywatelska, to stosunki pomiędzy jego środowiskiem a lokalnymi strukturami Koalicji Obywatelskiej są dość – eufemizując – szorstkie.

Koalicja Obywatelska na pewno wystawi swojego kandydata na prezydenta Gliwic, ale decyzja, kto to będzie, jeszcze nie zapadła. Koła przedstawią swoje propozycje, a następnie odbędzie się głosowanie – słyszymy w strukturach Koalicji Obywatelskiej. – Prowadzimy rozmowy o możliwych koalicjach.

Radna Katarzyna Kuczyńska-Budka nie wyklucza swojego startu, o ile taka będzie wola koleżanek i kolegów z partii. Na karuzeli nazwisk pojawia się także Marta Golbik – posłanka, która w jesiennych wyborach parlamentarnych osiągnęła w Gliwicach niezły wynik – 9825 głosów. Co ciekawe, kilkanaście lat temu starała się o miejsce w radzie miasta z ramienia Koalicji Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza.

Trzecia Droga ze społecznikami

Po tym, kiedy Zygmunt Frankiewicz dostał się do Senatu RP, w przedterminowych wyborach wystartował m.in. Kajetan Gornig. To doświadczony samorządowiec, który w 2018 roku zrezygnował ze startu z listy Platformy Obywatelskiej w geście solidarności z Dominikiem Dragonem, który został z niej usunięty. Przewodniczy Radzie Dzielnicy Żerniki.

– Pracujemy nad wspólną listą, na której znajdą się radni dzielnicowi oraz społecznicy – zapewnia Kajetan Gornig.

Nie potwierdza jednak, czy kolejny raz będzie ubiegał się o fotel prezydencki. Na liście mają się za to znaleźć także zaangażowani w sprawy miasta przedstawiciele Trzeciej Drogi oraz kandydaci, którzy w przeszłości byli związani z lewicą. Po pierwsze, Trzecia Droga chętnie sięga po społeczników. Po drugie, nie ma w Gliwicach nikogo, kto mógłby stanąć w szranki z kandydatem Zygmunta Frankiewicza. Nawet „jedynka” w wyborach do Sejmu RP (Piotr Strach) została sprowadzona z Częstochowy.

Wśród potencjalnych kandydatek Nowej Lewicy jedyną bardziej rozpoznawalną jest Małgorzata Tkacz-Janik, działaczka na rzecz praw kobiet, która swoich sił próbowała już w 2014 roku.

Były wojewoda nie jest zainteresowany

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na pewno nie będzie Janusz Moszyński, który – jako komisarz – zapełnił lukę pomiędzy Zygmuntem Frankiewiczem i Adamem Neumannem (Interesujesz się śląsko-zagłębiowską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco – https://www.slazag.pl/newslett...).

Według informacji dziennikarzy Wirtualnej Polski, planem Jarosława Kaczyńskiej jest wystawienie w wyborach na prezydentów poszczególnych miast tych polityków, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki parlamentarne. W przypadku Gliwic mógłby to być Jarosław Wieczorek, czyli były wojewoda, który otrzymał mandat poselski. Dowiedzieliśmy się jednak, że nie jest tym zainteresowany. Należy pamiętać, że w 2014 roku przegrał z Zygmuntem Frankiewiczem.

Partia najprawdopodobniej wystawi Łukasza Chmielewskiego, który z Zygmuntem Frankiewiczem ścierał się o miejsce w Senacie RP. Otrzymał 32,22 proc. głosów. W samych Gliwicach 26 019. To członek Rady Miasta Gliwice.

Najciekawsza kampania w województwie?

Prawdopodobieństwo wskazuje na to, że w Gliwicach wygra kandydat Zygmunta Frankiewicza, ale na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi nadal nie wiadomo, kto nim będzie. To paradoks, ponieważ miastem obecnie rządzi namaszczony przez niego Adam Neumann i ma możliwość, aby starać się o reelekcję – Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło zapisy o dwukadencyjności wójtów, burmistrzów oraz prezydentów, które byłyby dla niego ograniczeniem dopiero za kolejnych pięć lat.

Kampania wyborcza w Gliwicach może być jedną z najciekawszych w województwie śląskim, z uwagi na liczbę kandydatów oraz fakt, że to – ex aequo z Sosnowcem – prawdziwa kuźnia „politycznych elit” – miasto ma najwięcej reprezentantów w Sejmie i Senacie RP spośród wszystkich w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – sześcioro: Borys Budka, Marta Golbik, Marek Gzik, Krystyna Szumilas, Jarosław Wieczorek, Zygmunt Frankiewicz. Całkiem możliwe, że ta szóstka w wyborach popierać będzie w sumie co najmniej trzech różnych kandydatów na prezydenta Gliwic.

Współpraca: Marcin Zasada

Rynek katowice prezydent krupa

Może Cię zainteresować:

Marcin Krupa bez wysiłku wygra wybory w Katowicach. Dlaczego? Bo nie ma absolutnie żadnej konkurencji

Autor: Patryk Osadnik

24/11/2023

CBA Funkcjonariusz

Może Cię zainteresować:

CBA zatrzymało Adama G., byłego śląskiego wiceministra od górnictwa. W tle tłusta łapówka i fałszywki

Autor: Michał Wroński

07/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon