Czy jesteśmy gotowi na śląski język regionalny? Poseł Maciej Kopiec: Będziemy przygotowani

Cała demokratyczna opozycja deklaruje uznanie śląskiego za język regionalny czy nawet uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną (oczywiście jeżeli wygra najbliższe wybory parlamentarne). Śląskie środowiska postulują to od kilkunastu lat, ale czy na Górnym Śląsku jesteśmy na to gotowi? - Jak będzie konkret, to znając śląską pracowitość, stawiam na to, że będziemy przygotowani – mówi Maciej Kopiec, poseł Nowej Lewicy i kandydat na senatora.

fot. Maciej Poloczek
Czy jesteśmy gotowi na śląski język regionalny Poseł Maciej Kopiec Będziemy przygotowani

W Polsce status języka regionalnego ma jedynie język kaszubski. Przyznaje to Kaszubom m.in. środki na nauczanie tego języka, umożliwia umieszczanie tablic z nazwami miejscowości po kaszubsku, a także zapewnia finansowe wsparcie dla publikacji czy audycji po kaszubsku.

Uznanie śląskiego za język regionalny w 100 dni?

W sprawie uznania śląskiego za język regionalny było już kilka prób i projektów ustaw, pierwsza w 2007 r. Wszystkie przepadły w Sejmie, ale teraz ma być inaczej. Cała demokratyczna opozycja deklaruje poparcie dla języka śląskiego. Kilkakrotnie obiecał to m.in. Donald Tusk, lider Koalicji Obywatelskiej. Przedstawił to jako jeden ze 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów. Oczywiście po wygranych przez opozycję wyborach.

Czy jesteśmy gotowi na uznanie śląskiego za język regionalny? - Będziemy gotowi – w Rozmowie Dnia Radia Piekary zapewnił Maciej Kopiec, poseł Nowej Lewicy i kandydat na senatora. Podkreślił, że już teraz niektóre samorządy, np. w Rybniku, zapewniają edukację regionalną, w ramach której pojawiają się elementy języka śląskiego. Przyznał jednak, że z nauczycielami języka śląskiego jest problem.

- Od wielu lat mamy do czynienia na Śląsku z polityką, która deprecjonuje mówienie po śląsku. Wmawia, że język śląski jest czymś gorszym, językiem nieprawidłowym. Nie oczekujmy teraz, że nagle wyjdzie grono nauczycieli, których będzie tysiąc czy dwa tysiące i będą uczyć języka śląskiego. Ponieważ to, co się działo ze śląskością w Polsce zbiera swoje żniwo – zaznaczył poseł Kopiec.

„Jak będzie konkret, to znając śląską pracowitość, stawiam na to, że będziemy przygotowani”

Maciej Kopiec dodał jednak, że na Śląsku przygotowujemy się na to od lat. - Jak będzie konkret, to znając śląską pracowitość, stawiam na to, że będziemy przygotowani – zaznaczył. Choć podkreślił, że to wymaga wiele pracy.

- Taka praca polityczna, która daje nadzieję i otwiera drzwi do mniejszości, do języka regionalnego, będzie motywowała. Trzeba to robić, żeby ludzie widzieli, że język śląski, śląskość, to jest coś, co ma w Polsce swoje miejsce. To jest coś, co jest w Polsce reprezentowane, co się w Polsce odnajduje. Obecna polska polityka wobec Śląska nie motywuje do tego, żeby dla Śląska cokolwiek robić. Ponieważ ona od wielu lat udowadnia Ślązakom, że ich nie ma – mówił poseł

Według Macieja Kopca jeżeli przez lata ciężkiej pracy politycznej dało się wypracować zobowiązanie całej polskiej opozycji do tego, że poprze śląską mniejszość etniczną, co było nie do pomyślenia jeszcze parę lat temu, to zorganizowanie na Śląsku edukacji regionalnej też będzie wyzwaniem, ale nie takim, którego nie można zrealizować.

Ślunsk wungiel czy kuncert Nie to nie jest po śląsku Nie piszcie tak

Może Cię zainteresować:

Ślunsk, wungiel czy kuncert. Nie, to nie jest po śląsku! Nie piszcie tak! "Boli mnie serce i czuję zażenowanie"

Autor: Maciej Poloczek

23/09/2023

Szczepan twardoch debata

Może Cię zainteresować:

Szczepan Twardoch: Śląski biznes powinien wspierać śląską kulturę. Powołajmy nagrodę dla literatów tworzących w języku śląskim

Autor: Katarzyna Pachelska

20/09/2023

Poseł Pi S poparłby ustawę o języku śląskim Choć uważa że to taki Święty Graal

Może Cię zainteresować:

Poseł PiS poparłby ustawę o języku śląskim. Choć uważa, że to taki „Święty Graal”. A sprawę uznania Ślązaków za mniejszość etniczną bagatelizuje

Autor: Maciej Poloczek

12/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Śląska mniejszość etniczna Dlaczego mamy tego nie uznać

Śląska mniejszość etniczna. „Dlaczego mamy tego nie uznać?”

Senatorka Pi S zamierza poprzeć ustawę o języku śląskim Uważa jednak że języka śląskiego nie ma

Senatorka PiS poprze język śląski, choć mówi o nim "gwara"

Poseł Pi S poparłby ustawę o języku śląskim Choć uważa że to taki Święty Graal

Poseł PiS poparłby ustawę o języku śląskim

Gorzelik Stawka to śląska mniejszość etniczna

Jerzy Gorzelik: Stawka to śląska mniejszość etniczna

Tomasz Słupik

Obietnica mniejszości etnicznej, polityczny szantaż Ślązaków

Ślonskie fany

Będzie kolejny projekt ustawy w sprawie języka śląskiego

Marsz Autonomii

Śląski język regionalny? "Nie jest to... oficjalny postulat"