Poseł PiS poparłby ustawę o języku śląskim. Choć uważa, że to taki „Święty Graal”. A sprawę uznania Ślązaków za mniejszość etniczną bagatelizuje

Andrzej Gawron, poseł PiS z Lublińca, jest gotowy poprzeć ustawę o uznaniu śląskiego za język regionalny. Choć dodał, że to taki „Święty Graal” i niewiele zmieni, jeżeli z młodym pokoleniem w rodzinach nie będzie się godać po ślasku. Uznanie śląskiego za język regionalny po wygranych wyborach zapowiedział Donald Tusk, lider Koalicji Obywatelskiej. Ten śląski postulat popiera także Nowa Lewica oraz Polska 2050.

fot. Maciej Poloczek
Poseł Pi S poparłby ustawę o języku śląskim Choć uważa że to taki Święty Graal

W krajach Unii Europejskiej status języka regionalnego mają m.in. oksytański, alzacki i bretoński we Francji czy dolnosaksoński, dolnołużycki i górnołużycki w Niemczech. W Polsce jednie kaszubski, od 2005 r. W sprawie uznania śląskiego za język regionalny było już kilka prób i projektów ustaw, w tym jeden projekt obywatelski. A choć zmieniały się rządy, to przez kilkanaście lat nie udało się tego osiągnąć. Czy teraz sytuacja się zmieni?

Śląski język regionalny - jeden z 100 konkretów Donalda Tuska

Uznanie śląskiego za język regionalny kilkakrotnie obiecał lider Koalicji Obywatelskiej, Donald Tusk. Oczywiście po wygranych przez opozycję wyborach. Ostatnio powtórzył tę deklarację podczas partyjnej konwencji w Tarnowie (9 września 2023 r.), jako jeden ze 100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów. Ten śląski postulat popiera także Polska 2050 oraz Nowa Lewica.

Co na to Prawo i Sprawiedliwość? Jak zagłosuje, jeżeli ustawa o uznaniu śląskiego za język regionalny po wyborach trafi pod obrady Sejmu? Andrzej Gawron, poseł PiS z Lublińca, jest gotów ją poprzeć.

- Jeżeli by tak było, to będę głosował za – stwierdził w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Dodał jednak, że to taki „Święty Graal” i jeżeli z młodym pokoleniem nie będziemy w rodzinach godać po śląsku, to żaden język regionalny śląskiego nie uchroni. - Godejmy po śląsku w domach. W domu kultury, w szkole – są takie regionalne programy i można to robić. Trzeba to robić – zaznaczył Andrzej Gawron.

Ślązacy mniejszością etniczną? Poseł PiS: To nie jest ważna sprawa

Pytany o ewentualne uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną poseł PiS stwierdził, że to nie jest ważna na Śląsku sprawa. Przypomnijmy, że pod obywatelskim projektem ustawy uznające mniejszość śląską za mniejszość etniczną śląskie organizacji regionalne zebrały w 2014 r. ponad 140 tys. podpisów.

Dwa lata później projekt został „zmielony” w Sejmie głosami posłów PiS i Kukiz’15. Pod koniec lipca 2023 r. kolejny projekt ustawy w tej sprawie złożył klub parlamentarny Lewicy. Uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną oznaczałoby także uznanie śląskiego za język regionalny.

Co da uznanie śląskiego za język regionalny?

Trzeba zaznaczyć, że język regionalny to kategoria polityczna, a nie lingwistyczna. I tylko od polityków zależy, czy śląski otrzyma taką ustawową ochronę i wsparcie z budżetu państwa. Zgodnie z definicją zawartą w Europejskiej karcie języków regionalnych lub mniejszościowych to „mowa tradycyjnie używana na terenie państwa przez mniejszą liczebnie od reszty grupę obywateli, odmienna od przyjętego języka urzędowego oraz niebędąca ani dialektem oficjalnego języka tego państwa, ani językiem migrantów”.

Uznanie śląskiego za język regionalny zapewniłoby m.in. fundusze na edukację regionalną, działalność kulturalną i artystyczną, tworzenie śląskich programów telewizyjnych czy audycji radiowych.

Briefing Donalda Tuska w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Donald Tusk na Śląsku. W całej Polsce tylko cztery dni lekcji w szkołach? Opozycja chwali śląski eksperyment. A czego nie usłyszeliśmy w Gliwicach?

Autor: Michał Wroński

10/09/2023

Monika rosa

Może Cię zainteresować:

Monika Rosa: Uznanie Ślązaczek i Ślązaków za mniejszość etniczną to kolejny krok i nie można się już z tego wycofać

Autor: Patryk Osadnik

08/09/2023

Bralczyk2

Może Cię zainteresować:

Profesor Bralczyk o języku śląskim: Uznałbym go za język regionalny

Autor: Marcin Zasada

22/02/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon