Olbrycht: Czeka nas embargo na węgiel z Rosji. Unijne cele klimatyczne? Przesunięte w czasie, ale konieczne

Ponad miesiąc trwa już agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Do Polski ciągle jednak płynie węgiel z Rosji. Najwięcej sprowadzają polscy prywaciarze. Rozwiązaniem, wg śląskiego europosła Jana Olbrychta, mogłoby być europejskie embargo na ten surowiec pochodzący z Rosji.

Pixabay
Czy czeka nas embargo na rosyjski węgiel?

24 marca 2022 minął miesiąc od początku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Jedną z form pomocy walczącym z agresorem Ukraińcom są sankcje, nakładane na Rosję przez państwa, m.in. Unii Europejskiej. Wśród nich: zakaz handlu z Rosją surowcami, np. gazem czy węglem.

Nawet 12 mln ton rosyjskiego węgla co roku importuje Polska

Wśród krajów, które prowadziły największy import rosyjskich surowców, jest Polska. W 2019 roku spółki skarbu państwa sprowadziły z Rosji ponad 4 miliony ton węgla.

- Warto przypomnieć, że zależnie od roku, sprowadzamy w ostatnich latach z Rosji około 9-12 milionów ton węgla kamiennego, około 10 milionów ton ropy naftowej oraz 10-12 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego - wylicza Jerzy Markowski, ekspert od górnictwa. - Sam tylko import węgla kamiennego do Polski, który jest jeszcze większy za sprawą importu z takich krajów jak Australia, Indonezja, USA czy Czechy, powoduje, że wobec postępującej likwidacji kopalń węgla kamiennego w Polsce, obecnie polski nabywca energii utrzymuje poza granicami Polski około 30 tysięcy miejsc pracy w górnictwach krajów eksportujących węgiel do Polski - pisze Markowski.

Cały tekst: Jerzy Markowski: Jest wojna. Skąd my weźmiemy węgiel?

Krwawy węgiel z Donbasu

Polscy związkowcy nawołują do odejścia od importu rosyjskiego węgla. - Przestańmy sobie opowiadać, że ten rosyjski węgiel jest tańszy. Po pierwsze jest krwawy. Węgiel pochodził z Donbasu, więc z ukraińskich terenów zajętych przez wojska rosyjskie i tamtejszych separatystów. On już wtedy był znaczony krwią - mówił na audycji w Radiu Piekary Bogusław Ziętek, szef WZZ „Sierpień 80".

Europejskie embargo na import rosyjskiego węgla

Polska państwowa energetyka zapewnia, że zrezygnowała z importu rosyjskiego węgla, nie zrezygnowały jednak prywatne polskie podmioty.

Wg Jana Olbrychta, europosła PO z woj. śląskiego, jednym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby europejskie embargo.

- Moim zdaniem czeka nas wstrzymanie importu z Rosji. Jednak skądś trzeba będzie ten węgiel wziąć, bo przecież polska używa w dużej ilości węgla – komentował Jan Olbrycht, na antenie Radia Piekary.

Szansa na uniezależnienie Polski od węgla z Rosji

W 2021 roku 99,7 procent węgla kamiennego i brunatnego przeznaczonego do energetyki, pochodziło z polskich kopalń. Natomiast dane te nie dotyczą prywatnych firm.

Obecna sytuacja, w opinii Jana Olbrychta, jest okazją do tego, aby Polska uniezależniła się w kwestii pozyskiwania energii z Rosji. Kluczowe staje się nie tylko poszukiwanie nowych źródeł importu, ale także sprawniejsze wprowadzanie odnawialnych źródeł energii.

- W Unii Europejskiej toczy się dyskusja na temat celów transformacji energetycznej i pakietu "Gotowi na 55" - mówi Jan Olbrycht. - Wszyscy wiemy, że trzeba będzie go zweryfikować, ale nie tyle zmienić, co przesunąć w czasie. To oczywiste, że musimy ratować sytuację dzisiejszą i węgiel jest nam potrzebny, tym bardziej, że czeka nas moim zdaniem wstrzymanie importu tego surowca z Rosji. Z drugiej strony mamy w Europie ewidentne przyspieszenie prac nad wykorzystaniem energii odnawialnej, żeby uniezależnić się od surowców z Rosji. Ale trzeba również szukać rozwiązań na teraz. Dam przykład ze Słowenii. Posłowie słoweńscy mówią, że odcięcie od rosyjskiego gazu poskutkuje pilnym importem tego surowca z Algierii - dodaje Olbrycht.

ZOBACZ TEŻ:

Ogromne kolejki po węgiel. Punkty sprzedaży pękają w szwach. Wszystko przez widmo embarga na rosyjskie surowce

Bloki węglowe zostaną w Polsce na dłużej. Jest wyraźny sygnał z ministerstwa klimatu

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bruksela Komisja Europejska

Więcej pieniędzy dla regionu. Transformacja nie dla każdego

Węgiel

Dlaczego górnicze spółki nie palą się do większego wydobycia

Komisja Europejska

Komisja Europejska chce ciąć budżet na transformację Śląska

Młodzież

„Trudna” młodzież i jeszcze „trudniejsi” rodzice, czyli...

Projekt bez tytułu 2022 12 05 T145813 240

Kalety i Miasteczko Śląskie jako "Gminy Dobre do Życia"

Tarnowskie góry ratusz

Urząd Miasta zaprasza na spotkanie z Leszkiem Balcerowiczem

Parkingi w Strefie Kultury w Katowicach

Szykujcie się na droższe parkowanie. Nie tylko w Katowicach