Damian Dąbrowski: „Przed nami prawdopodobnie największe opady deszczu w tym roku”. Możliwe będą lokalne podtopienia i zalania

Przed nami prawdopodobnie największe opady deszczu w tym roku – zapowiada na swoim blogu „Pogoda dla Śląska” Damian Dąbrowski, kierownik stacji meteorologicznej Planetarium Śląskiego. Możliwe będą lokalne podtopienia i zalania.

Zdj. ilustracyjne
Przed nami największe opady deszczu w tym roku

Weekend będzie deszczowy, w sobotę rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało sms-owy alert: „Uwaga! Dziś (5.08) intensywne opady deszczu. Możliwe gwałtowane wezbrania rzek. Przygotuj się na ewentualne podtopienia. Śledź komunikaty pogodowe”. Na swoim blogu „Pogoda dla Śląska” Damian Dąbrowski przestrzega przed dużymi opadami deszczu.

Przed nami prawdopodobnie największe opady deszczu w tym roku. Od 5 do 7 sierpnia 2023 przez Polskę przetoczy się niż Zachariasz z rodowodem śródziemnomorskim – zapowiada.

Jak zaznaczył, „niże tzw. genueńskie z południa Europy zawsze przynoszą bardzo silne opady deszczu, a zimą również śniegu. Z ośrodkiem niżowym będzie związany pofalowany front atmosferyczny niosący intensywne opady oraz burze”. Czego zatem możemy się spodziewać? W sobotę opady wystąpią w większości kraju, choć będą też przerwy. – Być może jedna obejmie akurat woj. śląskie. Dodatkowo miejscami, głównie we wschodniej połowie kraju, wystąpią burze – zapowiada Dąbrowski.

Padać będzie także w nocy i w niedzielę. – W ciągu dnia intensywne opady deszczu obejmą przede wszystkim zachodnią połowę kraju od Górnego i Dolnego Śląska przez Wielkopolskę po Pomorze Zachodnie i Wschodnie – prognozuje Damian Dąbrowski. Jak zapowiada, od 5 do 7 sierpnia w województwie śląskim spadnie przeważnie 50-80 litrów na metr kwadratowy, ale lokalnie sumy opadów mogą być jeszcze wyższe. W skali kraju przez trzy dni suma opadów może przekroczyć nawet 100 mm, czyli 100 litrów wody na metr kwadratowy!

– Tak duże ilości deszczu z pewnością spowodują podniesienie się poziomu wód w rzekach, lokalne podtopienia oraz zalania – przestrzega Damian Dąbrowski.
Damian Dąbrowski

Może Cię zainteresować:

Prognozy pogody Damiana Dąbrowskiego sprawdzają się niemal zawsze, a on sam dba o swoją wiarygodność. „Co mi z tego przyjdzie, że zapowiem jakąś tam zimę?”

Autor: Katarzyna Pachelska

07/05/2023

Damian Dabrowski stacja meteo planetarium

Może Cię zainteresować:

Damian Dąbrowski: Proponowali mi nawet kandydowanie na prezydenta. Praca w Planetarium to spełnienie marzeń

Autor: Katarzyna Pachelska

25/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon