Darmowy transport z powodu awarii ŚKUP? Metropolia musi skonsultować to z gminami

Prezydent Katowic Marcin Krupa zaapelował o wprowadzenie darmowego transportu publicznego do czasu usunięcia awarii systemu ŚKUP. Górnośląsko-Zagłębiowska konsultuje to z gminami, a pasażerowie nadal muszą korzystać z dziurkaczy i długopisów.

Patryk Osadnik
Awaria systemu ŚKUP

W środę, 8 lutego, o poranku doszło do awarii systemu ŚKUP. Przestały działać kasowniki w pojazdach, automaty biletowe, strona internetowa, system informacji pasażerskiej oraz aplikacja Mobilny ŚKUP. Z czasem Związek Transportu Metropolitalnego potwierdził nasze informacje, że doszło do ataku hakerskiego, który złamał zabezpieczenia systemu.

- Takich ataków na infrastrukturę informatyczną ŚKUP mamy setki, a nawet tysiące dziennie. W ostatnim czasie doszło do nasilenia. Niestety jeden z nich okazał się skuteczny i złamał zabezpieczenia - mówi Łukasz Zych z biura prasowego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Darmowy transport z powodu awarii ŚKUP?

Prezydent Katowic Marcin Krupa zaapelował o wprowadzenie darmowego transportu publicznego do czasu usunięcia awarii systemu ŚKUP.

- Awaria ta wpływa na codzienne życie mieszkańców, którzy spóźniają się do pracy, szkoły, lekarza, a także ponoszą dodatkowe koszty w związku z koniecznością zakupu dodatkowych biletów - napisał Marcin Krupa. - Obecna sytuacja negatywnie wpływa na nasze wspólne szerokie działania ukierunkowane na promowanie transportu miejskiego. Katowice w ostatnich latach kosztem ponad 200 mln złotych wybudowały cztery centra przesiadkowe, zakupiły sto nowych autobusów, budują nowa linię tramwajową, a także prowadzą szereg działań zachęcających mieszkańców do zmiany nawyków i częstszego korzystania z komunikacji miejskiej. Niestety poważna awaria skutkująca ograniczeniami dla pasażerów, (...) prowadzi do chaosu informacyjnego, a także niweczy nasze wcześniejsze wspólne działania - podkreślił.

Dodał również, że koszty związane z wprowadzeniem darmowego transportu powinna ponieść Metropolia, która odpowiada za jego organizację. To jednak niemożliwe, ponieważ dysponuje ona jedynie składkami gmin na ten cel.

- Wczoraj wieczorem (9 lutego) rozpoczęliśmy konsultacje z gminami. Muszą się wypowiedzieć przedstawiciele nie tylko wszystkich 41 gmin, które wchodzą w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, ale również innych gmin, na których terenie organizujemy transport publiczny - wyjaśnił Łukasz Zych.

Niewykluczone, że decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze w piątek, 10 lutego.

Slazaq kazimierz karolczak

Może Cię zainteresować:

Kazimierz Karolczak w ŚLĄZAQ. Metropolia nie dołoży się do komunikacji w miastach. Potrzebne zmiany w finansach publicznych

Autor: Michał Wroński

10/02/2023

Bilety można kasować dziurkaczem i długopisem

Obecnie bilety jednorazowe w wersji elektronicznej można kupić za pośrednictwem aplikacji mobilnych: SkyCash, mPay, moBilet, zBiletem.pl i JakDojade. Z kolei papierowe w kioskach oznaczonych logiem ŚKUP, punktach obsługi pasażera, u kierowców oraz w kilkunastu działających biletomatach.

- Kasować bilety papierowe należy w tradycyjnych kasownikach znajdujących się w pojazdach. W sytuacji, kiedy - z jakichkolwiek powodów - nie jest to możliwe, należy udać się do kierowcy, który skasuje bilet poprzez jego stosowne oznaczenie (...) Pasażerowie, którzy korzystają z tramwaju, mogą skasować bilet w awaryjnie zamontowanych kasownikach dziurkujących. Na czas awarii czasowo wprowadzono jeszcze jedną, ostatnią alternatywę dla wyżej wskazanych możliwość skasowania biletu - datę oraz godzinę skasowania biletu można samemu nanieść długopisem na jego odwrocie - wskazuje biuro prasowe GZM.

Bilety średniookresowe można także kupić za pośrednictwem aplikacji mobilnych. Bilety długookresowe w punktach obsługi pasażera oraz przelewem na odpowiedni numer konta, wpisując w tytule numer karty ŚKUP. Szczegóły znajdują się w zamieszonym poniżej poście Transportu GZM na Facebooku.

Wiosna ludów

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: Wiosna Ludów przeorała Śląsk, a chłopi zbuntowali się przeciw panom

Autor: Dariusz Zalega

10/02/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon