Dlaczego Marcin Krupa zerwał koalicję z PiS? „To niemożliwe przy obecnej sytuacji politycznej”

Dlaczego Marcin Krupa zerwał koalicję z PiS? – Współpraca z Mariuszem Skibą była perfekcyjna. W ciągu dziewięciu lat zrealizowaliśmy razem wiele inwestycji, które ustawiły nasze miasto w zupełnie innym miejscu. To także ponad miliard złotych pozyskanych z Unii Europejskiej i funduszy krajowych. Czasem żałuję, że nie możemy wszyscy usiąść przy jednym stole, ale to niemożliwe przy obecnej sytuacji politycznej w Polsce – tłumaczy prezydent Katowic.

FB: Marcin Krupa
Jarosław Makowski i Marcin Krupa

Od 1 stycznia 2024 roku nowym wiceprezydentem Katowic będzie Jarosław Makowski (KO). Zajmie się m.in. Zakładem Zieleni Miejskiej, Wydziałem Kształtowania Środowiska czy Wydziałem Funduszy Europejskich. Zastąpi na tym stanowisku Mariusza Skibę (PiS). Tym samym oficjalnie zakończy się koalicja Forum Samorządowego i Marcina Krupy z Prawem i Sprawiedliwością. Nowa większość (Forum Samorządowe i KO) będzie miała 23 z 28 mandatów w Radzie Miasta Katowice.

Marcin Krupa: Żałuję, że nie możemy wszyscy usiąść przy jednym stole

Co ze sprawami, które dotąd dzieliły Forum Samorządowe i Koalicję Obywatelską, jak „lex deweloper” w Burowcu?
Marcin Krupa: Na takie rozmowy przyjdzie jeszcze czas. Teraz musimy skupić się na dużych projektach, które swoim zasięgiem sięgają dekad, jak hub gamingowo-technologiczny. Za niedługo w Katowicach powstanie Ministerstwo Przemysłu, które jednoczy nas w działaniu

Powodem zmiany na stanowisku wiceprezydenta jest tylko zmiana partii rządzącej, czy były też tarcia z Mariuszem Skibą?
Współpraca z Mariuszem Skibą była perfekcyjna. W ciągu dziewięciu lat zrealizowaliśmy razem wiele inwestycji, które ustawiły nasze miasto w zupełnie innym miejscu. To także ponad miliard złotych pozyskanych z Unii Europejskiej i funduszy krajowych. Czasem żałuję, że nie możemy wszyscy usiąść przy jednym stole, ale to niemożliwe przy obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

Forum Samorządowe i Koalicja Obywatelska wystartują w wyborach samorządowych wspólnie?
Możliwości jest wiele, ale nie chcę o tym jeszcze mówić, bo sami nie usiedliśmy do rozmów. Myślę, że ta decyzja na pewno nas przybliża, a nie oddala.

Jarosław Makowski: Musimy wykorzystać moment kluczowy dla Katowic

Co można zrobić w cztery miesiące, które zostały do wyborów samorządowych?
Jarosław Makowski: To czas, który dajemy sobie, aby sprawdzić, jak będzie układała się nasza współpraca. Postulaty, interpelacje i projekty Koalicji Obywatelskiej wchodzą do mainstreamu. Jeszcze w opozycji udało nam się zrealizować obietnice dotyczące złotej rączki dla seniorów czy zielonej rewitalizacji ul. Warszawskiej. Możemy się z tego cieszyć, ale teraz możemy też dużo więcej, kiedy jesteśmy przy stole decyzyjny. Od razu (2 stycznia) spotkam się z moimi współpracownikami, a później będę przedstawiał konkrety na najbliższe miesiące

Za co będzie pan odpowiadał jako wiceprezydent miasta?
Będę odpowiedzialny głównie za kwestie bliskie mojemu sercu, czyli związane np. z zielenią. Przyglądałem im się już jako przewodniczący komisji klimatu, która została powołana z mojej inicjatywy. Do tego ochrona środowiska i to, co kluczowe, czyli środki europejskie. Czekamy na gigantyczne pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, Funduszu Sprawiedliwej Transformacji etc. W Katowicach powstanie Ministerstwo Przemysłu, będziemy Europejskim Miastem Nauki – nie możemy przespać najbliższych kilkunastu miesięcy. To wszystko musi funkcjonować na zasadach synergii. Nie możemy pozwolić sobie teraz na kłótnie i spory. Musimy wykorzystać moment kluczowy dla Katowic.

Koalicja Obywatelska i Forum Samorządowe wystartują wspólnie w wyborach samorządowych lub będą miały jednego kandydata na prezydenta Katowic?
Pewne jest to, że Koalicja Obywatelska wystartuje jako odrębny komitet. Koalicja z Forum Samorządowym nie oznacza także, że nie wystawimy kandydata na prezydenta. Będzie to zależało od tego, jak będzie układała się nasza współpraca w najbliższych tygodniach.

Marek Wójcik

Może Cię zainteresować:

Nowy wojewoda o „Wielkich Katowicach”: Trudno będzie o akceptację społeczną dla tego rozwiązania

Autor: Patryk Osadnik

27/12/2023

Parowoz waskotorowka Rudy

Może Cię zainteresować:

Czy śląskie kopalnie uratują zabytkowe parowozy w całej Europie? Kolejarze chcą lobbować w Unii Europejskiej

Autor: Michał Wroński

27/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon