Nowy wojewoda o „Wielkich Katowicach”: Trudno będzie o akceptację społeczną dla tego rozwiązania

Jeśli taka zgodna propozycja zostałaby wystosowana ze strony metropolii, to dlaczego nie? Natomiast nie spodziewam się tego. Trudno będzie przekonać mieszkańców Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór czy Bytomia, żeby nagle weszli w skład „Wielkich Katowic”. Trudno będzie o akceptację społeczną dla tego rozwiązania – ocenił wojewoda Marek Wójcik w Radiu Piekary.

KPRM
Marek Wójcik

Marek Wójcik przejął stery w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. To były poseł Platformy Obywatelskiej (2015-2019) oraz współtwórca ustawy metropolitalnej dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Mam nadzieję, że jako nowy wojewoda będę w miarę możliwości bezkonfliktowy (…) Niestety w województwie śląskim przez lata dochodziło do napięć pomiędzy marszałkiem i wojewodą. Chciałbym z tym skończyć, aby obie administracje – rządowa i samorządowa – działały wspólnie – zapowiedział Marek Wójcik w Radiu Piekary.

Poprzedni wojewoda – Jarosław Wieczorek (PiS) – przez ostatni rok nie rozmawiał z marszałkiem Jakubem Chełstowskim, kiedy ten przeszedł na stronę Koalicji Obywatelskiej. Przez osiem lat urzędowania nigdy nie usiadł przy jednym stole z marszałkiem i przewodniczącym metropolii Kazimierzem Karolczakiem. To ma się zmienić.

Zmiany w nadzorze prawnym

Współpraca wojewody z samorządowcami ma się poprawić m.in. w kwestii nadzoru prawnego. Śląski Urząd Wojewódzki blokował dotąd rekordową liczbę uchwał.

– To coś, co budzi kontrowersje od wielu lat. Będę się temu przyglądał. Chcemy spróbować miękkimi narzędziami poprawić ten wynik, np. prowadząc szkolenia i pokazując, czego oczekujemy, kiedy pojawi się nowa ustawa, a na jej podstawie samorządy będą tworzyły uchwały – wyjaśnił Marek Wójcik.

Więcej kompetencji dla GZM

Samorządowcy od dawna powtarzają, że należy poszerzyć kompetencje Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i zapisać w ustawie m.in. możliwość gospodarowania odpadami.

Kiedy powstawała ustawa metropolitalna, proponowaliśmy przekazanie metropolii większej liczby kompetencji. Było tam zapisane gospodarowanie odpadami. Na prośbę samorządowców zostało to wówczas zmienione. Odbyło się spotkanie w Warszawie, na którym podpisano porozumienie w tej sprawie, że oni poprą powstanie ustawy metropolitalnej, a to zadanie zostanie z niej usunięte. Rozumiem, że po prawie siedmiu latach metropolia ma w tej sprawie swoje przemyślenia i doświadczenia – powiedział Marek Wójcik w Radiu Piekary.

– Wola metropolii i samorządów, które ją tworzą, powinna jak najszybciej trafiać do rządu i dalej do parlamentu – podkreślił.

Co z tzw. „Wielkimi Katowicami”?

Jednym ze scenariuszy na dalszą integrację Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii jest stworzenie tzw. „Wielkich Katowic”, czyli samorządu na wzór miasta stołecznego, w którego skład weszłoby 18 gmin, zachowując swoje nazwy, symbolikę, prezydentów, rady, budżety etc., ale znaczną część kompetencji przekazując supermiastu.

– Jeśli taka zgodna propozycja zostałaby wystosowana ze strony metropolii, to dlaczego nie? Natomiast nie spodziewam się tego. Trudno będzie przekonać mieszkańców Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór czy Bytomia, żeby nagle weszli w skład „Wielkich Katowic”. Trudno będzie o akceptację społeczną dla tego rozwiązania – ocenił Marek Wójcik w Radiu Piekary.

– Wierzę w zmiany ewolucyjne i uważam, że to dobra droga. Po to stworzono metropolię, aby pewne zadania mogły zostać do niej przeniesione i wykonywane bardziej efektywnie. Tą drogą powinniśmy pójść – dodał.

Ewolucja czlowieka

Może Cię zainteresować:

Dariusz Zalega: Śląskie chachary. W Murckach bezbożne pieśni i był nawet pokaz, że człowiek od małpy pochodzi

Autor: Dariusz Zalega

26/12/2023

Budowa biurowca Uni-Centrum

Może Cię zainteresować:

Altus. 20 lat pierwszego na Śląsku wieżowca wzniesionego na wysokość ponad 120 metrów. Inspiracje? Z Chicago

Autor: Katarzyna Pachelska

26/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon