Przekroczenie granicy w Beskidach nadal nielegalne. Wyznaczono 7 przejść granicznych

Do 1 lutego zostały przedłużone tymczasowe kontrole na granicy polsko-słowackiej. Przez najbliższy miesiąc granicę tą na terenie województwa śląskiego można będzie przekraczać jedynie na siedmiu różnego typu przejściach zlokalizowanych w Jaworzynce, Zwardoniu, Ujsołach i Korbielowie. W dalszym ciągu nielegalnym pozostanie przekraczanie granicy na górskich szlakach w Beskidach.

M. Wroński
Granica polsko slowacka Beskidy

Tymczasowa kontrola na granicy polsko – słowackiej została przywrócona w pierwszych dniach października ubiegłego roku. Początkowo na 10 dni, ale później termin ten był systematycznie wydłużany. Przyjęty w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji termin mijał we wtorek (2 stycznia), ale został kolejny raz przedłużony i obecnie obowiązywać ma do 1 lutego. Kontrole graniczne mają przeciwdziałać nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego.

Jak przypomina Straż Graniczna kontrole prowadzone są tylko przy wjazdach na terytorium Polski, zaś osoby czy pojazdy przekraczające granicę polsko-słowacką są typowane do kontroli na podstawie „analizy ryzyka”. Niezależnie od tego, że kontrola nie obejmuje wszystkich, to wszyscy podróżni wjeżdżający lub wchodzący do Polski ze Słowacji muszą pamiętać o posiadaniu dokumentów podróży – dowodu osobistego lub paszportu.

Czynne przejścia na granicy polsko-słowackiej

I jeszcze jedno, w okresie obowiązywania regulacji granicę polsko-słowacką można legalnie przekraczać jedynie w wyznaczonych miejscach. Na terenie województwa śląskiego są to:

  • przejście drogowe Korbielów (przel. Glinne) – Oravská Polhora,
  • przejście drogowe Zwardoń – Skalité Platforma,
  • przejście drogowe Ujsoły Glinka – Novot. To przejście (z wyłączeniem autobusów i busów), przeznaczone tylko dla obywateli UE, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz ich małżonków i dzieci,
  • przejście drogowe Jaworzynka – Čierne – Skalité (j.w.),
  • przejście drogowe Zwardoń Bór – Oščadnica Vreščovka (jw.),
  • przejście kolejowe Zwardoń – Skalité,
  • przejście piesze Zwardoń – Mýto.
Korytarz mikołowski

Może Cię zainteresować:

Dom w Polsce, pole w Reichu? Tak dzieliła Górny Śląsk granica polsko-niemiecka. Znaleźliśmy współczesny odpowiednik. Na granicy Mikołowa i Rudy Śląskiej

Autor: Tomasz Borówka

11/12/2022

Skrzyczne to najwyższa położona w Polsce góra Beskidu Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Najwyżej gdzie? Trzecia retro wycieczka w Beskidy. Cel: Skrzyczne, najwyższa góra Beskidu Śląskiego

Autor: Tomasz Borówka

19/06/2022

Ciecina wegierska marcin nowak 01

Może Cię zainteresować:

Te beskidzkie atrakcje w woj. śląskim musicie odwiedzić. Takich świerków nie zobaczycie nigdzie indziej

Autor: Marcin Nowak

22/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon