Do diabła, Będzin rozpoczął 666. rok istnienia jako miasto. Niech ktoś napisze do Black Sabbath albo Iron Maiden!

W sobotę Będzin hucznie świętował swoje 665. urodziny. Dokładnie 665 lat temu, 5 sierpnia 1358 roku, król Kazimierz III Wielki nadał miastu przywilej lokacyjny. Redakcja przyłącza się do życzeń, wszak Będzin ze swoją długą historią, to jeden z najciekawszych zakątków naszej Metropolii. Przy okazji - pół żartem, pół serio - zauważamy też, że jeśli Będzin ma za sobą 665. urodziny, to właśnie rozpoczął się... 666 rok jego istnienia.

Bedzin 665 lat

Świętowanie 665. urodzin Będzina odbyło się tam, gdzie do dziś zachowały się najbardziej czytelne ślady wielowiekowej historii miasta. W sobotę pod zamkiem była inscenizacja upamiętniająca nadanie Będzinowi praw miejskich, była wizyta Kazimierza Wielkiego, pokazy walk rycerskich i wiele innych atrakcji nawiązujących do epoki. Tych będzie w tym roku nad Przemszą wiele: 665 nowych drzew, sztafeta z udziałem 665 dzieci, bieg 665-lecia... Mnóstwo okazji, by opowiedzieć swoją historię. I dobrze.

Walki rycerskie pod zamkiem w Będzinie z okazji 665. urodzin miasta.
Walki rycerskie pod zamkiem w Będzinie z okazji 665. urodzin miasta.

Miasto miastem, ale dzieje Będzina są oczywiście dużo dłuższe i starsze. Wały grodziska poprzedzającego istniejący do dziś zamek stały już przynajmniej w połowie wieku X, czyli jeszcze nim Mieszko I, najstarszy z historycznych Piastów zdecydował się przyjąć chrzest. A spłonęły pod koniec X stulecia, w pierwszych latach panowania w Polsce Bolesława Chrobrego. W prahistorii Będzina są nawet wikingowie: w powiecie jest przecież wieś Warężyn, wiązana z Waregami. Tak nazywano wikingów, osiadłych na Rusi. A już na pewno Waregowie bywali w okolicach Będzina, podróżując przebiegającym tędy szlakiem z Rusi na zachód Europy. I tak, dobrze liczycie. Jeśli Będzin w sobotę skończył 665 lat, w niedzielę licznik historii zaczął odmierzać mu rok 666.

W Polsce takie zabawy numerkami zwykle kończą się polityczno-religijną awanturą - coś jak o autobusową linię 666 jeżdżącą w wakacje na Hel. Autobus na Hel ("Hell" to piekło, prawda?) z trzema szóstkami od początku miał potencjał awanturniczy. Aż w końcu, po protestach, zmieniono 666 na 669. W 2011 roku 666. urodziny świętowała Bydgoszcz. Ktoś pomysłowy wymyślił na tę okoliczność koncert Behemotha. Ktoś inny uznał, że to nie wypada i finalnie z występu blackmetalowców w hali Astoria zdjęto patronat miasta. Kilkanaście lat temu głośno było też o amerykańskim miasteczku Reeves w stanie Luizjana, któremu (po kilku dekadach starań) pozwolono na zmianę telefonicznego prefiksu. Z 666 na 749. "To boska interwencja" - komentował burmistrz Scott Walker.

W sobotę na murach zamku w Będzinie z dumą wyświetlano liczbę 665. A za rok? Koncert z okazji 666. urodzin może być sławny na cały świat. Redakcja sugeruje, że starsi panowie z Iron Maiden bardzo lubią zamki - przed laty wylądowali z kamerą w Ogrodzieńcu. Black Sabbath, jeśli Ozzy jeszcze pociągnie? Może weterani thrashu ze Slayera wyciągną ze szranków instrumenty? Kat? Z hologramem Romka Kostrzewskiego na zamkowej ścianie? Może Imperial Triumphant albo młode wilki z Truchła Strzygi? Główkujcie w tym Będzinie!

Jak by co... Jest też prosty sposób, jak uniknąć piekielnego jubileuszu. W tym roku 665 lat Będzina. Zaś za rok miasto po prostu... rozpocznie 667. rok swojego istnienia. Dawno temu (ale nie "dawno" w kategoriach "Kazimierz Wielki") wielki zespół Soundgarden, dla jaj, nagrał dwie diabelskie piosenki na płycie "Ultramega OK". Pierwsza nosiła tytuł "665", druga: "667". Nasz śląski Kat był w tej materii bardziej dosłowny. Z legendarnego wydania kasetowego, dla prawdziwych koneserów. Wydawnictwo Silverton, Piekary Śląskie!

Kat okładka albumu
Kat okładka albumu "666" w wydaniu kasetowym.
Zamek bedzin jaroslaw lorenz 02

Może Cię zainteresować:

Zamek w Będzinie jest jak z nie tego świata. Przywołuje pamięć o dawnych dziejach grodu nad Czarną Przemszą

Autor: Redakcja

11/04/2024

Cementownia Grodziec, Będzin

Może Cię zainteresować:

Hej, producenci serialu "The Last of Us"! Kolejny sezon możecie nagrać tu, w Cementowni Grodziec

Autor: Katarzyna Pachelska

17/04/2023

Pałac Mieroszewskich

Może Cię zainteresować:

Miecz wikingów w Będzinie: drogocenna broń ze średniowiecza i jej zagadkowy właściciel. Oto kolejne miejsce w Metropolii, które warto odwiedzić

Autor: Tomasz Borówka

02/10/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon