Zamek w Będzinie jest jak z nie tego świata. Przywołuje pamięć o dawnych dziejach grodu nad Czarną Przemszą

Średniowieczny gród w Będzinie dziś wygląda jak z nie tego świata. Kamienna twierdza stoi na straży... nerki, czyli dużego, skomplikowanego (adepci nauki jazdy pewnie to potwierdzą) skrzyżowania, położonego pod wzgórzem zamkowym. Zobaczcie zdjęcia będzińskiego zamku wykonane z drona i nie tylko, przez Jarosława Lorenza.

Historia Będzina zaczyna się w pierwszych dziesiątkach lat Polski historycznej. Wtedy to na terenach dzisiejszej Polski zaczęto zakładać grody obronne, które chroniły przed nieprzyjacielem. Taki właśnie drewniany gród rycerz Benda zbudował na wzgórzu nad Czarną Przemszą. Pierwsze wzmianki historyczne o zamku pochodzą z XII wieku. Tutaj właśnie został wtrącony do lochów i oślepiony brat Bolesława Krzywoustego, Zbigniew.

Zamek pamięta czasy Kazimierza Wielkiego

Będzin jako miasto powstał za czasów Kazimierza Wielkiego. Król nadał miastu prawo odbywania jarmarków oraz prawo magdeburskie. Wtedy właśnie nastąpił rozwój miasta, poprzez handel i rzemiosło. Nazwa miasta prawdopodobnie wiąże się z rycerzem Bendą. Inna legenda głosi, że wiąże się z pobytem Kazimierza Wielkiego na polowaniu. W puszczy nad Czarną Przemszą zatrzymał się on na postój i powiedział do swojego orszaku: "Tu my będziem, tam czeladź, a jeżeli i nad rzeką miejsca mało będzie, reszta rozlokuje się za górą". I właśnie tak miały powstać nazwy miast: Będzin, Czeladź, Małobądz i Zagórze. Kazimierz Wielki, który zastał Polskę drewnianą a zostawił murowaną, w miejscu drewnianego zamku w Będzinie postawił zamek z kamienia.

Kupcy musieli się tu zatrzymać

Największy rozkwit miasta pod względem gospodarczym miał miejsce w czasie odzyskania dostępu do morza, za czasów Kazimierza Jagiellończyka. Na rozwój gospodarczy miasta ogromny wpływ miało ustanowione prawo.

Mówiło ono, że każdy przejeżdżający kupiec musiał się w Będzinie zatrzymać i sprzedawać swoje towary miejscowym kupcom. Dzięki temu prawu, miejscowi kupcy nie musieli wyjeżdżać w Polskę po towary, lecz zaopatrywali się w nie na miejscu. W marcu 1515 roku, zaraza morowa, później nazwana cholerą, spowolniła rozwój gospodarczy miasta. Poczyniła ogromne spustoszenie wśród mieszkańców, którzy masowo umierali.

Dawny Będzin przestał istnieć

Podczas najazdu szwedzkiego w 1655 roku miasto zostaje doszczętnie spalone. Jedynie ocalał nietknięty zamek. W 1834 roku na zamku w Będzinie powstały szpital i kaplica ewangelicka. W niedługim czasie, po przeniesieniu szpitala do innego budynku, zamek popadł w ruinę. Skalę wielkości zamku i późniejszych zniszczeń dziś możemy oglądać na starych fotografiach.

Lata 1974-1976 zupełnie zniszczyły układ urbanistyczny miasta. Wybudowano nowy węzeł komunikacyjny. Zniszczone wówczas zostało Stare Miasto, gdzie wyburzono dwie pierzeje Rynku. Dawny Będzin przestał istnieć.

Dzisiaj atmosferę dawnego Będzina można poczuć oglądając zamek górujący nad miastem.

Zwiedzanie Zamku w Będzinie

Zamek jest częścią Muzeum Zagłębia w Będzinie. Znajduje się przy ul. Zamkowej 1. Można go zwiedzać, w godz. 9-17 (w czwartki 9-16, w poniedziałki nieczynne). Są tu dwie wystawy stałe: Dawna broń i Z dziejów zamku i miasta.

  Bilety tylko na Zamek kosztują 18 zł (normalny), 13 zł (ulgowy), 6 zł (wieża - punkt widokowy). Bilety łączone z Pałacem Mieroszewskich - odpowiednio 30 i 20 zł. Bilety rodzinne (maks. 2 dorosłych i 3 dzieci w wieku 5-16 lat) 60 zł na sam Zamek, 100 zł - łączone.

  Zamek w Będzinie

  Może Cię zainteresować:

  Naukowcy zeskanują zamek w Będzinie. Efektem projektu ma być wniosek grantowy

  Autor: Patryk Osadnik

  25/05/2023

  Ruiny zamku w Będzinie

  Może Cię zainteresować:

  Kiedy na Górze Zamkowej nie było jeszcze zamku... 5 nieznanych faktów z początków Będzina

  Autor: Tomasz Borówka

  15/03/2023

  Zamek w Siewierzu latem 2022

  Może Cię zainteresować:

  Zamek w Siewierzu: jesień średniowiecza dawnej rezydencji biskupów krakowskich zrobił Sejm Wielki

  Autor: Tomasz Borówka

  08/07/2023

  Subskrybuj ślązag.pl

  google news icon