Powietrzna bójka dwóch orłów przednich. Jednego potrącił samochód. Trafił do pogotowia na Śląsku

Do Leśnego Pogotowia w Mikołowie trafił poturbowany przez samochód orzeł przedni. Kolizja ta była konsekwencją wiosennej bijatyki z drugim przedstawicielem tego gatunku. Drapieżnik przeszedł operację i teraz dochodzi do siebie. Prowadzący Pogotowie deklarują, że zrobią wszystko, żeby jak najszybciej wrócił na wolność.

Poturbowany orzeł trafił do Mikołowa z Limanowej w Beskidzie Wyspowym (woj. małopolskie).

Powietrzna bijatyka dwóch orłów dla jednego skończyła się niefortunnie

Jak opisuje na swoim profilu w mediach społecznościowych Leśne Pogotowie Jacka Wąsińskiego, nad miejscowością tą doszło do powietrznej bijatyki dwóch samców orła przedniego. W pewnym momencie wpadły na drogę, skąd jeden odleciał, a drugi nie miał tyle szczęścia i przejechał po nim samochód.

- Na szczęście znalazło się kilka odważnych osób na miejscu które schwytały orła, który będąc w szoku i bólu dał się złapać. Osoby te bardzo ryzykowały, ponieważ orzeł swoimi szponami jest w stanie przebić rękę człowieka na wylot wraz z kością – czytamy w relacji Leśnego Pogotowia.

Poturbowanego orła najpierw przejął miejscowy weterynarz, który ocenił, że kości ptaka są całe, a później leśnicy, którzy dostarczyli zwierzę do Mikołowa. Wykonane już na Śląsku prześwietlenie potwierdziło, że faktycznie orzeł ma wszystkie kości całe.

Tylko 30 par orła przedniego jest w Polsce

Potężny drapieżnik miał natomiast wielką ranę na plecach z rozerwaną skóra i mięśniami na wierzchu, rozciętą nogę, a także obydwa skrzydła (charakter obrażeń wskazywał, że został przeciągnięty pod samochodem). Konieczna była więc operacja, w trakcie której założono mu 50 szwów.

- Jak na taki wypadek rany nie są poważne i zagrażające życiu. Orzeł dostaje antybiotyki, powoli przyjmuje pokarm. Będziemy robić wszystko, żeby jak najszybciej wrócił na wolność! - deklarują prowadzący Leśne Pogotowie. Podkreślają przy tym, że orzeł przedni to wyjątkowo rzadki gatunek w Polsce - szacuje się, że w całym kraju mamy zaledwie ok. 30 par tego ptaka.

Zwierzęta, które zginęły w sylwestrową noc 2021/2022

Może Cię zainteresować:

Dzikie zwierzęta giną w czasie fajerwerków. Jacek Wąsiński z Leśnego Pogotowia w Mikołowie: W ubiegłego sylwestra życie straciło kilka naszych zwierząt

Autor: Katarzyna Pachelska

31/12/2022

Zoo w Chorzowie w latach 70.

Może Cię zainteresować:

Początki zoo w Chorzowie. Najstarsze zdjęcia Śląskiego Ogrodu Zoologicznego [GALERIA]

Autor: Tomasz Borówka

06/10/2023

W chorzowskim zoo powstanie nowa lwiarnia

Może Cię zainteresować:

Kolejna inwestycja w śląskim zoo. Powstanie nowa lwiarnia

Autor: Maciej Poloczek

16/03/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon