Dzikie zwierzęta giną w czasie fajerwerków. Jacek Wąsiński z Leśnego Pogotowia w Mikołowie: W ubiegłego sylwestra życie straciło kilka naszych zwierząt

W sylwestrową noc 2021/2022 w Leśnym Pogotowiu w Mikołowie zginęły, przerażone hukiem fajerwerków, czapla biała, gawron i dwie sarny. Wszystkie te zwierzęta były wielkim nakładem sił i pieniędzy uratowane. Sarny były w trakcie rehabilitacji w mikołowskim ośrodku. Miały szansę na powrót do natury. Jacek Wąsiński, twórca Leśnego Pogotowia, jak co roku apeluje: - Nie pozwólmy, żeby przez te kilka chwil zwierzęta, czy to leśne, czy domowe, cierpiały i umierały.

Fb Leśne Pogotowie Mikołów
Zwierzęta, które zginęły w sylwestrową noc 2021/2022

Podsumowanie ubiegłorocznej nocy sylwestrowej w Leśnym Pogotowiu w Mikołowie, ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt, stworzonym przez Jacka Wąsińskiego, było smutne.

W czasie strzelaniny petardami i fajerwerkami życie straciły:

  • piękna czapla biała która była w ośrodku od kilku lat (ptak w doskonałej kondycji, nie była stara). Jeszcze przed godziną 12 było wszystko dobrze, a w czasie obchodu w czasie największego hałasu leżała już martwa...
  • dwie sarny, te były w Leśnym Pogotowiu kilka miesięcy, jednak ich płochliwa natura dała o sobie znać. Całe stado reszty sarenek poszło za przykładem innych i również się poobijały...
  • gawron, który, jak na ptaka miejskiego wydawać by się mogło, że jest z takimi sprawami obeznany, jednak i tutaj nie dał rady.

Zwierzęta były już po rehabilitacji, nie licząc czapli i gawrona (trwale uszkodzone skrzydła). Sarny mogły wrócić na wolność.

Jacek Wąsiński i w 2022 roku przed sylwestrem apeluje o umiar w świętowaniu z hukiem nadejścia nowego roku.

- Nie jesteśmy całkowitymi przeciwnikami tego rodzaju świętowania bo wszystko jest dla ludzi, ale wszystko trzeba robić z głową, nie krzywdząc i nie sprawiać cierpienia przy tym innym. Resztki petard można znaleźć wszędzie tam, gdzie nie trzeba przez wiele tygodni po sylwestrowych zabawach. Lampka szampana, zimne ognie, muzyka w gronie znajomych i rodziny to najlepszy sposób na świętowanie, petardy sobie odpuśćmy. W roku poprzednim niestety po takich wystrzałach straciliśmy kilku z naszych pacjentów. Nie pozwólmy, żeby przez te kilka chwil zwierzęta, czy to leśne, czy domowe, cierpiały i umierały. Życzymy wszystkim szczęśliwego Nowego Roku i wspaniałej zabawy bez petard, a sobie życzymy aby mniej zwierząt cierpiało i potrzebowało pomocy człowieka, niech żyją w spokoju tam, gdzie ich miejsce - pisze Wąsiński na profilu Leśnego Pogotowia na Facebooku.
Nie strzelaj w sylwestra
Tatrzański Park Narodowy
Pszczyna rozcinał głowy karpi

Może Cię zainteresować:

Skandal w Pszczynie. Wszystko się nagrało. Handlarz rozcinał głowy karpi „na żywca" [WIDEO]

Autor: Arkadiusz Nauka

29/12/2022

Policja 112

Może Cię zainteresować:

Policjanci z Chorzowa uratowali psa. Wyziębione zwierzę wymagało natychmiastowej pomocy

Autor: Redakcja

28/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon