Dodatkowa kasa dla Parku Śląskiego. Będzie nowa „Fala” i kolejny odcinek „Elki”

Samorząd województwa śląskiego dokapitalizował Park Śląski sumą 80 mln zł. To dodatkowe pieniądze, dzięki którym będzie można zbudować nową „Falę” i kolejny odcinek „Elki”. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku.

fot. Park Śląski/wizualizacja nowej "Fali"
Park Śląski Nowa Fala wizualizacja

Nowa „Fala” i kolejny odcinek kolejki „Elka” to największe od lat inwestycje planowane w Parku Śląskim. Inwestycje, które jednak nadal nie ruszyły. Środki na budowę były, ale jak się okazało zdecydowanie za małe.

Będzie nowa "Fala"...

W pierwszym przetargu na budowę nowej „Fali” nie wpłynęła żadna oferta. W drugim aż trzy, ale na kwotę o wiele wyższą niż zamierzał wydać Park Śląski.

- Początkowo zakładaliśmy 73 mln zł. Natomiast sytuacja na rynku spowodowała, że te koszty wrosły niemal dwukrotnie i na ten moment koszt budowy Fali oscyluje w granicach 135 mln zł – mówi Aneta Miler, rzeczniczka prasowa Parku Ślaskiego.

W sierpniu radni sejmiku województwa zdecydowali więc, że Park Śląski zostanie dokapitalizowany kwotą 60 mln zł, co ma umożliwić budowę nowego kąpieliska. - Trwa analiza ofert, mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli ogłosić wykonawcę tej długo wyczekiwanej dla wszystkich mieszkańców inwestycji – mówi Aneta Miler.

...i kolejny odcinek "Elki

Także kolejny odcinek „Elki” – od Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego - doczeka się realizacji. W tym przypadku również były dwa przetargi. W pierwszym nie wpłynęła żadna oferta, a w drugim jedna, ale wyższa niż zakładany koszt inwestycji. Znów dołożył samorząd województwa. Na wrześniowej sesji radni zagłosowali za dokapitalizowaniem Parku Śląskiego kwotą 20 mln zł.

- Budowa nowej „Fali” i kolejnego odcinka „Elki”, to inwestycje, które nie kolidują ze sobą i będą się odbywać równolegle – zaznacza rzeczniczka Parku Śląskiego.

Obie te inwestycje w Parku Śląskim rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w tym roku. Pozostaje jeszcze jedna – pierwsza część modernizacji Kanału Regatowego. Tu również najtańsza oferta jest o blisko 6 mln zł wyższa niż zamierzał wydać Park Śląski.

- Jeżeli się uda to jeszcze w tym roku ogłosimy wykonawcę, a inwestycja rozpocznie się dopiero w przyszłym roku. Staramy się robić po kolei – mówi Aneta Miler.

Lemoniada

Może Cię zainteresować:

Lemoniada 2022. Piknik futurologiczny w Planetarium – Śląskim Parku Nauki

Autor: Maciej Poloczek

05/10/2022

Park Śląski Elka

Może Cię zainteresować:

Jest chętny na odbudowę kolejnego odcinka „Elki”. Chce prawie dwa razy więcej niż zamierzał wydać Park Śląski

Autor: Maciej Poloczek

24/08/2022

Kąpielisko Fala w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Najnowocześniejsze kąpielisko PRL-u to dziś ruina. Tak wygląda opuszczona Fala w Parku Śląskim

Autor: Patryk Osadnik

12/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon