Jest chętny na odbudowę kolejnego odcinka „Elki”. Chce prawie dwa razy więcej niż zamierzał wydać Park Śląski

Zakończył się drugi przetarg na odbudowę kolejnego odcinka „Elki” w Parku Śląskim. W pierwszym nie było żadnej oferty, tym razem wpłynęła jedna. Opiewa jednak na kwotę blisko dwa razy wyższą, niż zamierzał wydać Park Śląski.

fot. FB/Park Śląski
Park Śląski Elka

Obecnie „Elka” w Parku Śląskim to tylko jeden z trzech odcinków dawnej kolejki – od Stadionu Śląskiego do Legendii Śląskiego Wesołego Miasteczka. W planach jest odbudowa kolejnego – od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. Będzie miał 1840 metrów długości i, tak jak poprzednio, przebiegać będzie m.in. nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym.

Za mało pieniędzy na odbudowę „Elki”

Plany odbudowy są. Pieniądze też, ale za mało. W pierwszym przetargu, który ogłoszono w kwietniu, nie wpłynęła żadna oferta. Został więc unieważniony. Na początku lipca ogłoszony kolejny, a termin składania ofert minął 23 sierpnia. Tym razem wpłynęła jedna oferta, ale prawie dwa razy wyższa niż zamierzał wydać Park Śląski.

Zamawiający, czyli Park Śląski, udostępnił na stronie internetowej prowadzonego postępowania kwotę jaką zamierza wydać na odbudowę kolejnego odcinka „Elki”: 52 268 837,70 zł. Z kolei oferta konsorcjum firm Arco System z Oświęcimia i Intravi z Bielska-Białej opiewa na kwotę 85 583 777,16 zł. Czy taka oferta zostanie zaakceptowana? Na razie za wcześnie, by na to odpowiedzieć.

Co z „Falą” i Kanałem Regatowym?

Podobna sytuacja jest z przetargiem na budowę nowego kąpieliska „Fala”. W pierwszy przetargu nie wpłynęła żadna oferta. W kolejnym trzy, ale także opiewające na kwoty o wiele wyższe niż zamierzał wydać Park Śląski. Było to niecałe 73,5 mln zł, a najniższa oferta to blisko 135,4 mln zł.

- W przypadku przetargu na budowę nowego kąpieliska „Fala” czekamy na decyzję właściciela, czyli samorządu województwa śląskiego. Na ewentualnie zwiększenie kwoty przeznaczonej na tę inwestycję musi się zgodzić sejmik - mówi Mariusz Wal, rzecznik prasowy Parku Śląskiego.

Nie wiadomo także co z modernizacją Kanału Regatowego w Parku Śląskim. W połowie sierpnia ogłoszono już trzeci przetarg na to zadanie. W dwóch poprzednich nie wpłynęły żadne oferty.

Kanał Regatowy Park Śląski

Może Cię zainteresować:

Nie ma chętnych na modernizację Kanału Regatowego w Parku Śląskim. Problemy także z "Falą" i "Elką"

Autor: Maciej Poloczek

12/07/2022

Śląski Ogród Zoologczny

Może Cię zainteresować:

Najlepsze atrakcje Parku Śląskiego. Przewodnik po najciekawszych miejscach parku w Chorzowie

Autor: Martyna Urban

20/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon