Metropolia zatwierdziła przekazanie pieniędzy dla miast na pomoc dla Ukraińców. Chodzi w sumie o 10 milionów złotych

Ponad 1,4 mln zł dla Katowic, niemal 743 tys. zł dla Gliwic, ponad 600 tys. zł dla Sosnowca, przeszło 460 tys. zł dla Tychów – to tylko niektóre z kwot, jakie na początek Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia przekaże miastom i gminom członkowskim pomagającym obywatelom Ukrainy. W sumie na wsparcie tego typu działań GZM przeznaczy 10 mln zł.

twitter.com/BiuroPrasoweKce
Dary dla Ukrainy

W trakcie poniedziałkowej (28 marca) sesji Zgromadzenia Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii przyjęto uchwałę o finansowym wsparciu samorządów udzielającym pomocy obywatelom Ukrainy w związku z trwającą tam wojną. Wsparcie to będzie miało formę dotacji celowej.

Na początek GZM rozdysponuje między miasta i gminy członkowskie 6 mln złotych. Największa część tej kwoty – ponad 1,4 mln zł – trafi do Katowic. Niemal 743 tys. zł mają otrzymać Gliwice, 633 tys. zł - Sosnowiec, blisko 466 tys. zł – Tychy, ponad 378 tys. zł – Zabrze, 285 tys. zł – Dąbrowa Górnicza, ponad 212 tys. zł – Ruda Śląska, przeszło 197 tys. zł – Bytom, zaś niemal 166 tys. zł – Mysłowice.

W kolejnej transzy z budżetu Metropolii na ten sam trafi 4 mln zł. Jak wyjaśnia GZM zakres i obszary wsparcia można podzielić na dwie części. W pierwszej ujęto najpilniejsze potrzeby uchodźców tj. zapewnienie im środków higieny, żywności, artykułów medycznych i opatrunkowych czy bielizny osobistej, ale także zakup np. łóżek polowych, pościeli jednorazowej i innych niezbędnych przedmiotów, które pozwolą samorządom wyposażyć miejsca, gdzie Ukraińcy mogą odpocząć i poczekać na kolejny etap swojej podróży. Możliwym będzie ponadto sfinansowanie transportu do miejsca zakwaterowania, czy specjalistycznego transportu dostosowanego do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Drugi zakres pomocy dotyczy potrzeb osób, które już znalazły schronienie w miastach i gminach Metropolii. W tym przypadku finansowanie może objąć m.in. zakup wyposażania domowego i kuchennego, artykułów szkolnych i biurowych, jak też sfinansowanie kursów językowych, zajęć integracyjnych dla dzieci i młodzieży, porad prawnych i tłumaczeniowych.

Jak podkreśla GZM procedura uzyskania wsparcia będzie uproszczona i nie będzie wymagała podjęcia dodatkowych uchwał przez Zgromadzenie GZM.

- Miasta i gminy bezpośrednio zgłaszają do nas swoje zapotrzebowanie w formularzu internetowym, do którego otrzymały dostęp osoby koordynujące działania pomocowe w danej gminie – mówi Michał Koj, zastępca dyrektora Departamentu Zarządu i Zgromadzenia.

Uchodźcy przyjechali do Katowic pociągiem Kolei Śląskich 12

Może Cię zainteresować:

Metropolia GZM da pieniądze na pomoc uchodźcom. Te miasta dostaną najwięcej

Autor: Arkadiusz Nauka

24/03/2022

Uchodźcy przyjeżdżają do Katowic pociągami Kolei Śląskich

Może Cię zainteresować:

Ilu jest Ukraińców w województwie śląskim? Mamy rządowe dane dotyczące liczby logowań z telefonów komórkowych należących do uchodźców

Autor: Redakcja

24/03/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kierowca stracił prawo jazdy w dwie minuty

Uzbierał 31 punktów karnych w dwie minuty. Rekord świata?

Kiedy dodatek weglowy

Czekacie na dodatek węglowy? Wojewoda też czeka, na rząd

Uczniowie przy monitorze

Szkoły bez pomocy na węgiel, ale z furtką do zdalnej nauki

Pociąg PolRegio

Komu utrudni podróż strajk kolejarzy z PolRegio?

Uczniowie z Ukrainy

Nauczyciele w woj. śląskim będą uczyć Ukraińców j. polskiego

Autobus metrolinii

Rusza nowa linia autobusowa do lotniska w Pyrzowicach

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble