Będzie nowa nawierzchnia na S86 między Sosnowcem, a Katowicami. I trochę utrudnień

We wtorek (6 września) drogowcy przekazują wykonawcy plac budowy na drodze ekspresowej S86 między Sosnowcem a Katowicami. Do końca stycznia na blisko 6-kilometrowym odcinku tej trasy wymieniona zostanie nawierzchnia. Wcześniej, bo do końca grudnia, podobne prace mają zostać przeprowadzone na autostradzie A4, w rejonie węzła Mikołowska, w Katowicach.

mat. GDDKiA
S86 Katowice Sosnowiec

Kilka dni temu katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowy na remont ponad 36 km jezdni dróg ekspresowych S1 (między Kamesznicą, a Lalikami), S52 (w Cieszynie na jezdni w kierunku granicy państwa i między Międzyświeciem a Pogórzem na obu jezdniach), S86 (między Sosnowcem, a Katowicami) oraz jezdni zbierająco - rozprowadzającej autostrady A4 w Katowicach (na długości 1 km w rejonie węzła Mikołowska w kierunku Krakowa). Wszystkie te inwestycje kosztować mają łącznie ok. 75 mln zł.

W ramach remontu wymieniona zostanie warstwa ścieralna na całej szerokości jezdni, na prawych pasach warstwa wiążąca, a miejscami też głębsze warstwy obejmujące podbudowę bitumiczną. Inwestycja obejmuje ponadto roboty przy infrastrukturze drogowej - m.in. wymianę krawężników, odtworzenie dylatacji bitumicznych na obiektach mostowych, regulację kratek oraz studzienek rewizyjnych. Całość prac zakończy odtworzenie oznakowania poziomego.

Prace na S52 i S86 mają zostać sfinalizowane do końca stycznia 2023 r. Natomiast do 28 grudnia ukończone mają zostać roboty na S1 i na A4. GDDKiA podała, że zażądała od wykonawców prowadzenia robót w taki sposób, aby na drodze ekspresowej S86 Sosnowiec - Katowice został zachowany przekrój 2+2 (po dwa pasy ruchu w każdym kierunku). Dla pozostałych odcinków remontowanych dróg musi zostać zachowany przekrój 2+1 (dwa pasy ruchu w jednym kierunku, jeden pas ruchu w kierunku przeciwnym).

Przypomnijmy, że odcinek S86 między Sosnowcem, a Katowicami to jeden z najbardziej obciążonych odcinków drogowych w całej Polsce. Według Generalnego Pomiaru Ruchu 2020/2021 między skrzyżowaniem z ul. Baczyńskiego w Sosnowcu, a Aleją Roździeńskiego w Katowicach przejeżdżało ponad 112 tys. pojazdów na dobę.

Ul Zwycięstwa w Gliwicach

Może Cię zainteresować:

Jak powinna wyglądać ul. Zwycięstwa w Gliwicach? Każdy może wyrazić opinię w konsultacjach

Autor: Patryk Osadnik

02/09/2022

Stacja Cieszyn

Może Cię zainteresować:

Od 4 września szybciej dojedziemy pociągiem z Katowic do Cieszyna. Na linii do Wisły „obsuwa”

Autor: Michał Wroński

02/09/2022

Wiadukt na DK 94

Może Cię zainteresować:

Wiadukt na drodze krajowej 94 w Sosnowcu czeka wkrótce kolejny remont. A co z samą DK94? „Wymaga gruntownej przemiany”

Autor: Grzegorz Lisiecki

30/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon