Druga linia Elki w Parku Śląskim. Majtaj nogami nad dzikimi zwierzętami. Otwarcie 8 grudnia 2023. Atrakcje i promocje na weekend otwarcia

Oczywiście majtać nogami nie trzeba, jak ktoś nie chce, bo druga linia kolejki Elka w Parku Śląskim to nie tylko krzesełka (czy raczej kanapy), ale też gondole, więc nie trzeba marznąć. Elka z Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego ruszy w piątek 8 grudnia w samo południe. W weekend otwarcia przewidziano atrakcje.

Druga linia Elki, czyli nizinnej kolejki linowej, jednej z głównych atrakcji Parku Śląskiego w Chorzowie, jest już gotowa. 10 lat po uruchomieniu pierwszej odbudowanej linii Elki, pojedziemy kanapą lub gondolą z Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. Elka ruszy dla wszystkich w piątek 8 grudnia o godz. 12.00. Dziś (czyli w czwartek 7 grudnia) mogli się nią przejechać dziennikarze.

Druga linia Elki wiezie nas od Wesołego Miasteczka ponad zoo do Planetarium Śląskiego

Kolejka Elka funkcjonowała w parku (wtedy Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku) od 7 września 1967 r. Miała trzy odcinki, które tworzyły trójkąt. W sumie liczyły prawie 6 km i była to najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie. Przejazd na całej trasie zajmował około godziny. W tej formie kolejka działała do 2005 roku. Później została zamknięta z powodu złego stanu technicznego i rozebrana.

W 2013 r. odbudowano pierwszą linię, ze Stadionu Śląskiego do Wesołego Miasteczka, już w nowoczesnej formie, z kanapami i gondolami (pierwsza Elka miała tylko 2-osobowe krzesełka) i funkcjonowała tylko w sezonie letnim.

Od 8 grudnia 2023 r. można będzie zaliczyć przejażdżkę drugą linią Elki. Specjalnie dla niej wybudowano dwie nowe stacje - Wesołe Miasteczko i Planetarium Śląskie. Linia ma 1840 metrów długości. Pasażerów wozi 30 czteroosobowych otwartych kanap i 15 gondoli. Podróż w jedną stronę trwa około 11 minut. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

I znowu, jak kiedyś, można majtać nogami nad dzikimi zwierzętami, bo Elka wiezie nas nad terenem Śląskiego Ogrodu Zoologicznego - nie tylko nad wybiegami zwierząt, ale też w pobliżu kultowej Doliny Dinozaurów w śląskim zoo.

- Bardzo się cieszę, bo materializuje się nasze wielkie wspólne marzenie, czyli odtworzyliśmy drugą linię Elki, spode Wesołego Miasteczka do Planetarium, a więc prawie 4 kilometry Elki powróciło na swoje łącznie właściwe wysokie tory, czy wysokie liny, że tak powiem w cudzysłowie - mówi Jakub Chełstowski, marszałek woj. śląskiego.

Druga linia Elki została zbudowana w rok. Umowę na realizację tej linii podpisano w październiku 2022 roku. Inwestycja opiewała na 85 milionów złotych.

Weekend otwarcia drugiej linii Elki od 8 do 11 grudnia

W najbliższą sobotę i niedzielę na najmłodszych będzie czekać darmowa wata cukrowa, watę za okazaniem biletu na „Elkę” będzie można odebrać na stacji „Wesołe Miasteczko” w godzinach 12.00-14.00, następnie stoisko z watą cukrową przeniesie się na stację „Planetarium”, tutaj watę będzie można odebrać w godzinach 14:15-16.00.

Dodatkowo również dla korzystających z przejazdu „Elką” przygotowano rozgrzewającą kawę i herbatę.

Z kolei co dziesiąty pasażer „Elki” otrzyma Złoty Bilet, który uposażania do 10 przejazdów w cenie 10 zł za każdy przejazd, do wykorzystania do końca 2024 r.

W weekend otwarcia Kolej Linowa „Elka” będzie kursować:

  • 8 grudnia (piątek) w godzinach 12:00 – 17:00;
  • 9 grudnia (sobota) w godzinach 10:00 – 17:00;
  • 10 grudnia (niedziela) w godzinach 10:00 – 17:00.

Uwaga, pierwsza linia Elki w ten weekend również będzie czynna.

Trzecia linia Elki tuż-tuż

W czwartek 7 grudnia 2023 r. otwarto oferty firm, które zgłosiły się do przetargu na budowę trzeciej linii Elki. Do przetargu wpłynęły trzy oferty. Park Śląski przystąpi teraz do weryfikacji przesłanej dokumentacji. Przedstawiciele Parku Śląskiego mają nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu zostanie wyłoniony wykonawca, a budowa trzeciej linii zacznie się na początku 2024 roku i w 2025 roku Elka wróci do swojej dawnej formy trójkąta opasującego Park Śląski.

Dyrekcja Parku Śląskiego

Może Cię zainteresować:

Dyrekcja Parku Śląskiego. Architektura zaprojektowana przez mistrzów, której nigdy nie dostrzegacie

Autor: Tomasz Borówka

24/11/2023

Elka W tle Planetarium Śląskie

Może Cię zainteresować:

Stara „Elka” na zdjęciach. Sentymentalna przejażdżka w Parku Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

08/11/2023

Wesołe Miasteczko w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Tak startowało Śląskie Wesołe Miasteczko w Chorzowie. Te duże samoloty latają już od ponad 60 lat!

Autor: Tomasz Borówka

12/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon