DTŚ, Arena, Centrum Przesiadkowe. Światła wielkiego miasta? Oto Gliwice i nocne zdjęcia zrobione dronem

Jak Gliwice wyglądają z góry? I to jeszcze nocą? Czy określenie „Paryż Wschodu" będzie przesadą? Własną wieżę Eiffla już mamy, ale nawet układ urbanistyczny widziany z wysokości drona może ciut przypominać francuską metropolię. Spójrzcie na krzyżówkę ulic Wrocławskiej, Konarskiego i Częstochowskiej. Widzicie? Mamy tego więcej. Zdjęcia z drona wykonał niezawodny Tymoteusz Staniek.

Zobaczyć Paryż i umrzeć. Kojarzycie pewnie to słynne powiedzenie, popularne przed laty głównie wśród mieszkańców po tej stronie żelaznej kurtyny. Ale po co komu Paryż? Spójrzcie na Gliwice. Nocą. Na zdjęciach Tymoteusza Stańka. Można się zachwycać. Śmierć od tego nie grozi.

Jedno z najbogatszych miast Górnośląsko-Zagłębiowsko Metropolii spełnia kilka punktów koncepcji miasta 15-minutowego. Trasa średnicowa przecinająca miasto na pół po śladzie dawnego Kanału Kłodnickiego sprawia, że podróż z jednego krańca na drugi zajmuje dużo mniej czasu (nawet nie korzystając z samochodu) i jednocześnie nie burzy urbanistycznego planu miasta.

Rozświetlona nitka DTŚ-ki ciągnąca się za horyzont w kierunku następnych miast GZM robi robotę na genialnych zdjęciach z drona. I te z pompą zrealizowane inwestycje. Arena Gliwice. Centrum Przesiadkowe. Wszystko mamy jak na dłoni. Wielkomiejskość. Metropolia pełną gębą i akademickie serce regionu. Miejsce, gdzie nocował Jan III Sobieski, gdzie żył i pracował wynalazca kremu Nivea. Oto Gliwice.

Gliwice rynek

Może Cię zainteresować:

Szukacie miasta paradoksów? Witamy w Gliwicach. 15 miejskich absurdów i dziwactw

Autor: Arkadiusz Nauka

12/06/2023

Gliwice rynek

Może Cię zainteresować:

Gliwice w latach 60.? Rynek był wielkim parkingiem, a spacerowicze zbierali się na Placu Bohaterów Stalingradu

Autor: Redakcja

21/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon