Dwa ciekawe spotkania z pisarzami w Bibliotece Śląskiej: 29 stycznia Sabina Waszut, a 30 stycznia Rafał Księżyk

Dwa ciekawe spotkania z pisarzami szykują się w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Główną bohaterką pierwszego z nich będzie pisarka z Chorzowa Sabina Waszut, a drugiego - pisarz i dziennikarz Rafał Księżyk.

Spotkania biblioteka

Na koniec stycznia Biblioteka Śląska w Katowicach zaplanowała dwa spotkania autorskie, związane z książkami ze Śląskiem w tle, które ukazały się w ostatnim czasie. Dobra wiadomość dla tych, którym nie uda się na dotrzeć osobiście na wtorkowe spotkanie - będą transmitowane na YouTube Biblioteki Śląskiej od godz. 18.00. Druga dobra wiadomość jest taka, że na oba spotkania wstęp jest wolny.

Spotkanie z Sabiną Waszut wokół jej "Sztucznego miodu"

W poniedziałek 29 stycznia 2024 r. Wydawnictwo W.A.B. oraz Biblioteka Śląska zapraszają na spotkanie autorskie z Sabiną Waszut z okazji premiery książki „Sztuczny miód”. Rozmowę z autorką poprowadzi Marta Paluch.

"Sztuczny miód" to przywołująca wspomnienia oraz poruszająca opowieść o tym, jak żyło się u schyłku PRL-u na Śląsku. Zima roku 1980. Baśka i Marylka są pielęgniarkami, pracują w szpitalu w Katowicach. Barbara ma męża milicjanta, eleganckie M-3. Chętnie chodzi do kina, spotyka się z koleżankami. Uważa się za nowoczesną kobietę. Marylka ma typową, dużą i zżytą ze sobą śląską rodzinę. Jej mąż pracuje w kopalni Wujek i działa w Solidarności. Gdy wybuchają strajki, te dwie zwykłe, a jednocześnie silne i niezależne kobiety stają przed życiowymi dylematami. Jak ochronić bliskich? Jak znaleźć w tym wirze historii i codzienności miejsce na miłość i bliskość?. W księgarniach od 24 stycznia 2024 roku. Ślązag jest patronem medialnym książki. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

29 stycznia 2024 r., godz. 18.00 Biblioteka Śląska, sala Parnassos, plac Rady Europy 1, Katowice. Wstęp wolny!

Spotkanie z Rafałem Księżykiem wokół jego "Śnialni"

Spotkanie wokół książki „Śnialnia. Śląski underground” Rafała Księżyka, publikacji o grupie Oneiron i osobowościach związanych z pracownią przy ul. Piastowskiej 1 w Katowicach, z udziałem autora oraz Anny Cieplak i Joanny Szwedy, odbędzie się we wtorek 30 stycznia 2024 r. Prowadzenie: Sara Nowicka.

Co to jest Śnialnia? To miejsce, w którym się śni, i przestrzeń, gdzie sny się urzeczywistnia. Ich sen był snem o wolności. Malarze Urszula Broll, Antoni Halor, Zygmunt Stuchlik, Andrzej Urbanowicz i Henryk Waniek wymknęli się do Śnialni z realiów PRL-u. W latach sześćdziesiątych XX wieku stworzyli przy ulicy Piastowskiej 1 w Katowicach legendarną Pracownię, która przetrwała sześć dekad. Najpierw kusiła duchowością, a po 1989 roku – ekscesem, testując granice odzyskanej wolności. W kręgu oddziaływania Pracowni znalazły się ważne dla polskiej kultury postacie, m.in.: Zdzisław Beksiński, Henryk Mikołaj Górecki, Jerzy Illg, Ryszard Krynicki, Mieczysław Litwiński, Jarosław Markiewicz, Jacek Ostaszewski, Tadeusz Sławek, Olga Tokarczuk czy Ingmar Villqist. Rafał Księżyk powraca z polifoniczną, osadzoną w śląskich realiach opowieścią o tym, co wydawało się eskapizmem, a zmieniło rzeczywistość. W Pracowni publikowano jedne z pierwszych w Polsce Ludowej samizdatów, stąd wyruszano w pionierskie psychodeliczne tripy, tutaj zaczął się polski buddyzm zen. Rozwinęła się wrażliwość, która pozwoliła spojrzeć na Śląsk i na Polskę w nowy sposób.

30 stycznia 2024 r., godz. 18.00, Biblioteka Śląska, sala Parnassos, plac Rady Europy 1, Katowice, Wstęp wolny!
Spotkanie będzie również transmitowane na YouTubie Biblioteki Śląskiej – od godz. 18.00.

Snialnia

Może Cię zainteresować:

"Koteria hanysów". Legendarni artyści z katowickiej Pracowni o swojej śląskości. Fragment książki Rafała Księżyka "Śnialnia"

Autor: Redakcja

13/01/2024

Troplowitz oskar i jego krem nivea

Może Cię zainteresować:

Piotra Fuglewicza osobisty Panteon Górnośląski. Książka „Cokoły przechodnie” to też jego matura ze Śląska

Autor: Katarzyna Pachelska

16/09/2022

Szczepan twardoch debata

Może Cię zainteresować:

Szczepan Twardoch: Śląski biznes powinien wspierać śląską kulturę. Powołajmy nagrodę dla literatów tworzących w języku śląskim

Autor: Katarzyna Pachelska

20/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon