Dworcem Roku 2022 została stacja PKP w Cieszynie. Wygraliśmy ten konkurs po raz trzeci w ciągu 5 lat

Stacja PKP w Cieszynie zdobyła nagrodę główną w tegorocznej edycji konkursu Dworzec Roku. Nagroda publiczności również powędrowała na Śląsk, tyle że Dolny, a ściślej mówiąc do Katów Wrocławskich.

Po raz trzeci w pięcioletniej historii konkursu Dworzec Roku laureatem został obiekt z naszego regionu - w 2020 r. triumfował dworzec w Goczałkowicach Zdroju, rok wcześniej w Rudzie Śląskiej Chebziu, a tym razem konkursowe jury najwyżej oceniło stację PKP w Cieszynie. Odbudowany w 2018 r. obiekt (wcześniej groziło mu popadnięcie w ruinę) zyskał sobie uznanie jury połączeniem tradycyjnej bryły oraz zachowaniem elementów oryginalnej architektury i wystroju z nowoczesną funkcją, nie ograniczającą się tylko do obsługi pociągów, (zintegrowane zostały tam różne rodzaje transportu).

Przypomnijmy, że konkurs „Dworzec Roku” to wspólne przedsięwzięcie Fundacji „Pro Kolej” oraz Fundacji Grupy PKP. Ma on na celu wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce, promowanie pozytywnych zmian w infrastrukturze kolejowej oraz dobrych praktyk w obsłudze podróżnych. Patronem honorowym konkursu jest Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

W pierwszym etapie konkursu jego organizatorzy, na podstawie wszystkich zgłoszonych propozycji, wybierają wąską grupę dworców, które następnie podlegają audytowi. Z nich wybierana jest finałowa dziesiątka, która przechodzi do drugiej rundy konkursu, gdzie głos decydujący ma jury oraz internauci wskazujący laureata nagrody publiczności. W tym roku do tego grona zakwalifikowały się stacje Radom Główny, Tuchola, Kraków Swoszowice, Krzeszowice, Lublin Główny, Kąty Wrocławskie, Wronki, Golęczewo, Cieszyn i Żory.

Pociągi PKP Intercity

Może Cię zainteresować:

Czy na pewno jest sens budować dwie linie kolejowe z Katowic do Jastrzębia – Zdroju?

Autor: Michał Wroński

18/11/2022

Kolej w Katowicach Szopienicach

Może Cię zainteresować:

180 lat temu ruszyła kolej z Wrocławia do Oławy. Później dotarła do Gliwic, Świętochłowic i Mysłowic

Autor: Michał Wroński

11/06/2022

Wisła Dworzec kolejowy

Może Cię zainteresować:

Pociągi do Wisły ruszą 11 grudnia 2022 r. W Beskidy dojedziemy z Katowic, Gliwic i Rybnika

Autor: Michał Wroński

11/11/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon