Pociągi do Wisły ruszą 11 grudnia 2022 r. W Beskidy dojedziemy z Katowic, Gliwic i Rybnika

Dokładnie za miesiąc, 11 grudnia, pociągi mają wrócić na linię do Wisły. Kilkanaście miesięcy później niż obiecywano rozpoczynając remont tej trasy. Na pocieszenie pasażerowie będą mogli dotrzeć z centrum Katowic do centrum Wisły w ok. półtorej godziny. W rozkładzie jazdy pojawi się też połączenie z Gliwic przez Rybnik.

UM Wisła
Wisła Dworzec kolejowy

W przeddzień inauguracji sezonu zimowego w Beskidach turyści doczekają się wreszcie otwarcia linii kolejowej do Wisły. Pierwsze pociągi, po przeszło dwu i półrocznej przerwie, mają pojechać nią 11 grudnia. Wraz z inauguracją nowego rozkładu jazdy na kolei.

Remont linii kolejowej do Wisły w końcu na finiszu

Remont linii kolejowej do Wisły trwa już od kilku lat. Prowadzony jest etapami. Ostatni etap, obejmujący odcinek Bronów – Skoczów – Goleszów – Wisła Głębce rozpoczął się w marcu 2020 r. W ramach inwestycji miały być prowadzone prace torowe na ponad 50 km linii, modernizacja już istniejących stacji i przystanków, budowa zupełnie nowych dwóch przystanków oraz Lokalnego Centrum Sterowania w Skoczowie. Równolegle pracowano także nad przywróceniem do stanu używalności linii ze Skoczowa przez Goleszów do Cieszyna. Jak wyliczali kolejarze wartość wszystkich tych inwestycji sięgać miała prawie 460 mln zł, z czego 85 proc. miało pokryć unijne dofinansowane.

Na czas trwania robót podróżnych do Ustronia i Wisły dowoziła autobusowa komunikacja zastępcza. To nie zachęcało do wyboru tego kierunku, ale humor poprawiały deklaracje PKP PLK o tym, że dzięki inwestycji pociągi wyraźnie przyśpieszą i czas przejazdu z Katowic do beskidzkich kurortów skróci się o ponad pół godziny. Gorzej, że deklarowany termin ukończenia robót nieustannie się przesuwał. Pierwsze zapowiedzi wskazywały, że nastąpi to już w roku 2021, ale szybko okazało się, że jest to nierealne. Ani wiosną, ani latem tego roku sytuacja nie uległa zmianie.

W lipcu 2022 roku PLK oficjalnie podały, że na odcinku Goleszów – Wisła Głębce prace zakończą się z końcem września, skutkiem czego Koleje Śląskie zadeklarowały uruchomienie połączeń ze Skoczowa przez Goleszów do Wisły już od 15 października. Z początkiem września okazało się jednak, że plany te trzeba będzie zrewidować, ponieważ najpierw pojawiła się nagła konieczności wykonania dodatkowych prac związanych z usunięciem „niezidentyfikowanych kolizji z infrastrukturą energetyczną i teletechniczną”, a potem dodatkowych prac związanych z usunięciem drzew. Te ostatnie zaś można było zrealizować dopiero po 15 października (tj. po zakończeniu okresu lęgowego ptaków). Finalnie, jako nowy termin ukończenia robot został wskazany listopada i wedle informacji z PLK tym razem zostanie on dotrzymany.

Pod Baranią Górę pojadą pociągi PKP Intercity i Kolei Śląskich

Do otwarcia linii do Wisły szykują się już przewoźnicy. Od 11 grudnia pod Baranią Górę mają pojechać pociągi PKP Intercity oraz Kolei Śląskich. Te ostatnie kursować będą zarówno z Katowic, jak i z Gliwic (przez Zabrze i Rudę Śląską, ale planowane jest też jedno połączenie przez Rybnik i Żory). Czas przejazdu ze stolicy województwa do centrum Wisły wynieść ma ok. półtorej godziny. Z Rybnika do Wisły dojedziemy w niewiele ponad godzinę.

Stacja Wisła Głębce

Może Cię zainteresować:

Pociągiem do Wisły pojedziemy dopiero w grudniu. PKP PLK oficjalnie potwierdza. Wiemy, co spowodowało opóźnienie

Autor: Michał Wroński

17/09/2022

Frydek Mistek

Może Cię zainteresować:

Pięć powodów, by jechać do Frydka-Mistka. Koleje Śląskie i České dráhy uruchomiły tam pociąg

Autor: Michał Wroński

07/08/2022

Pyrzowice Lotnisko

Może Cię zainteresować:

Koleją do Pyrzowic pojedziemy zgodnie z planem? Powstają nowe stacje, przystanki i perony, budowany jest nowy wiadukt

Autor: Grzegorz Lisiecki

01/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon