Dyrektorka Muzeum Śląskiego straci stanowisko? Spór z pracownikami dotyczy podwyżek

Maria Czarnecka może jako pierwsza stracić stanowisko po przejściu marszałka Jakuba Chełstowskiego z Prawa i Sprawiedliwości do Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski". Choć związkowcy wynegocjowali podwyżki dla pracowników Muzeum Śląskiego, to nie zostały one wypłacone. Teraz domagają się wyższej kwoty z powodu kryzysu i rosnącej inflacji. Sprawą zajmie się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach.

Muzeum Śląskie

Atmosfera w Muzeum Śląskim jest napięta. Od wielu miesięcy mówi się o konflikcie załogi z dyrektorką placówki - Marią Czarnecką. Główną przyczyną sporu są zarobki.

- W grudniu ubiegłego roku podpisaliśmy porozumienie w sprawie podwyżek. Od 1 stycznia 2022 roku płace pracowników Muzeum Śląskiego miały wzrosnąć o 650 złotych brutto. Niestety nie zostało to zrealizowane, co doprowadziło od zerwania porozumienia i wszczęcia sporu zbiorowego - tłumaczy Agata Sady-Bugajska, wiceprzewodnicząca zakładowej "Solidarności".

Jak podkreśla, w 2023 roku około 80 proc. pracowników placówki będzie pracowało już za najniższą krajową.

- Sytuacja staje się coraz gorsza. W dobie kryzysu i inflacji ludziom zaczyna brakować pieniędzy, aby związać koniec z końcem. Niektórzy rezygnują z pracy, a to specyficzny zawód, w którym brakuje kadr - mówi wiceprzewodnicząca.

"Pieniądze na podwyżki są w budżecie"

Dlaczego obiecane podwyżki nie trafiły do pracowników Muzeum Śląskiego? Maria Czarnecka miała tłumaczyć, że to z powodu braku dodatkowych pieniędzy w budżecie placówki.

- Pieniądze na podwyżki są w budżecie Muzeum Śląskiego, ale dyrektor Maria Czarnecka z jakiegoś powodu twierdzi, że nie może ich zrealizować - powiedział marszałek Jakub Chełstowski w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Związkowcy również podkreślają, że pieniądze na podwyżki są. Wystarczy jedynie zreorganizować budżet. Poza tym do Muzeum Śląskiego trafiły dodatkowe fundusze z Ministerstwa Kultury i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Związkowcy domagają się 2000 złotych netto

W poniedziałek, 28 listopada, sprawą Muzeum Śląskiego zajmie się Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach.

Teraz związkowcy z "Solidarności" nie domagają się już 650 złotych brutto, ale 2000 złotych netto. Mniejsze podwyżki mają otrzymać pracownicy, których zarobki przekroczą w takim przypadku 6000 złotych. Kolejny postulat dotyczy corocznej waloryzacji wynagrodzeń o wskaźnik inflacji.

- Jeśli w najbliższym czasie nie dojdzie do porozumienia z dyrekcją, to rozpoczniemy akcję strajkową. Cała załoga jest zdeterminowana - podkreśla Agata Sad-Bugajska.

Maria Czarnecka straci stanowisko?

Wygląda na to, że Maria Czarnecka jako pierwsza może stracić stanowisko po tym, jak marszałek Jakub Chełstowski przeszedł z Prawa i Sprawiedliwości do Ruchu Samorządowego "Tak! Dla Polski".

- Próbowałem do Marii Czarneckiej dotrzeć z pomysłami, ale ona niestety znalazła swoją drogę… Jakiś czas temu padł pomysł, aby zrobić z Muzeum Śląskiego muzeum narodowe. Wtedy rząd miałby przejąć finansowanie w całości. Myślę, że śląska tradycja nie pozwala na realizację takiego pomysłu. Zmienimy właściciela obiektu, a nadal nie będzie działo się nic specjalnego. Nie zgadzam się z takim myśleniem. Trzeba działać kreatywnie i przyciągać ludzi - ocenił Jakub Chełstowski w Radiu Piekary.

Przypomnijmy, że Maria Czarnecka była protegowaną Mateusza Morawieckiego. Przechodząc do Muzeum Śląskiego nie miała żadnego doświadczenia w muzealnictwie. Pracowała m.in. w Narodowym Banku Polskim. Na stanowisku zastąpiła Alicję Knast, która - jak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny - została zwolniona z naruszeniem prawa. Obecnie jest dyrektorką Galerii Narodowej w Pradze.

Maria Czarnecka w Muzeum Śląskim zasłynęła przede wszystkim z tego, że nie chciała otworzyć 11. edycji Triennale Grafiki Polskiej, ponieważ zauważyła, że jest tam wystawiony obraz zatytułowany "Jesteśmy tu... (Holiday on Earth 2050 / Lex Szyszko / River trip)", który przedstawiał połacie zniszczonego lasu i maszyny do wycinki drzew. Na jej polecenie zdrapano ze ściany część tytułu z nazwiskiem byłego polityka PiS Jana Szyszko.

Muzeum Śląskie

Może Cię zainteresować:

Dyrektorka Muzeum Śląskiego zwolniona niezgodnie z prawem. "GW": Zapadła decyzja NSA

Autor: Patryk Osadnik

08/06/2022

Leszek Jodliński

Może Cię zainteresować:

Marszałek zwolnił dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu wbrew prawu. Jest wyrok sądu

Autor: Patryk Osadnik

06/04/2022

Centrum kulturalne Xinxiang w Chinach

Może Cię zainteresować:

Podświetlone kostki, blokowisko... Centrum kulturalne w Chinach prawie jak Muzeum Śląskie w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

14/11/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon