Dziś Dziyń Ślōnskij Fany, czyli Dzień Śląskiej Flagi - 15 lipca. Fajrujecie?

Złoto-modre fany znów pojawiły się na ulicach wielu górnośląskich miast. Dziś Dziyń Ślōnskij Fany, czyli Dzień Śląskiej Flagi. To nieoficjalne święto, które dziesięć lat temu zaproponował Marek Plura, ówczesny poseł z Górnego Śląska do polskiego Sejmu.

Ślonsko fana

Dziyń Ślōnskij Fany obchodzony jest 15 lipca, w rocznicę nadania Statutu Organicznego Województwa Śląskiego przez Sejm II RP. Przepisy nadawały regionowi szeroką autonomię, choć wtedy (w 1920 r.) cały się Śląsk był jeszcze w granicach Niemiec.

Działo się to w obliczu zbliżającego się plebiscytu, który miał zdecydować o przynależności państwowej tego regionu. Nie brak opinii, że była to po prostu „kiełbasa wyborcza”, co – biorąc pod uwagę późniejsze działania polskiego rządu – wydaje się być uzasadnioną oceną.

„Chodziło o to, żeby pokazać radość z tego, że jesteśmy Ślązakami”

Do tego wydarzenia nawiązują jednak regionalne organizacje. W okolicach 15 lipca od 2007 roku organizowany jest Marsz Autonomii. Z kolei dziesięć lat temu Marek Plura - ówczesny poseł z Górnego Śląska do polskiego Sejmu, a obecnie senator Koalicji Obywatelskiej - zaproponował, by 15 lipca świętować Dziyń Ślōnskij Fany. Jak mówi redakcji portalu ŚLĄZAG chodziło o to, żeby pokazać radość z tego, że jesteśmy Ślązakami.

- Chcieliśmy pokazać, że mamy nie tylko swoją flagę, bo ona jest symbolem, ale przede wszystkim swoją tożsamość. Tożsamość, która wyrosła w oparciu o bardzo bogatą historię, ale jednak inną od tej ogólnopolskiej. Pokazać, że mamy tradycje i język ukształtowane przede wszystkim na historii własnego regionu, ale też wszystkich narodowości i tożsamości, które przez setki lat tutaj, na skrzyżowaniu szlaków europejskich „osiadały” i „dosypywały” do tego wspólnego bogactwa – tłumaczy Marek Plura.

W świętowanie tego dnia włączyły się także samorządy górnośląskich miast. Złoto-modre fany (żółto-niebieskie flagi) wieszane są m.in. na ulicach Chorzowa, Katowic, Siemianowic Śląskich czy Pszczyny. Choć zdarzało się, że samorządy odmówiły przyjęcia śląskich flag – tak kilka lat temu było w Orzeszu i Raciborzu.

Dziyń Ślōnskij Fany a Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W całej Polsce od 2004 r. obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Na święto wskazano 2 maja – wolny dzień w kalendarzy pomiędzy Świętem Pracy a Świętem Konstytucji 3 Maja. Dzień Śląskiej Flagi nie był pomyślany w kontrze do tego państwowego święta – podkreśla Marek Plura.

- Ten polski patriotyzm, to tak naprawdę patriotyzm wobec ojczyzny, która ma mnóstwo kolorów. Wiele tego typu flag wspólnot regionalnych tworzy tą całość. Jako mieszkańcy danego regionu będziemy chętnie wywieszali polską flagę i będziemy z niej dumni, kiedy będzie obok niej miejsce na tożsamość lokalną – podkreśla senator Plura.

Szlak Św franciszka 1

Może Cię zainteresować:

Szlak Św. Franciszka we Włoszech ma śląskie barwy. "Taka konstelacja kolorów oznacza pokój, krajobraz"

Autor: Marcin Nowak

15/07/2023

Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Marsz Autonomii w Katowicach. Regionaliści ustawią bramę... pożegnalną. Dla kogo?

Autor: Patryk Osadnik

03/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon