Elektrownia Jaworzno ma problem z dostawami węgla, a surowiec jest złej jakości

Najnowszy blok w Elektrowni Jaworzno ma problem z dostawami węgla. Spala więc surowiec złej jakości i w ostatnim czasie miał przestoje – podał Business Insider Polska. Serwis internetowy powołuje się na wewnętrzną korespondencję jednej ze spółek zależnych firmy Rafako, wykonawcy bloku energetycznego w Jaworznie.

fot. Rafako
Elektrownia Jaworzno

Grupa Rafako budowała dla Tauronu najnowszy blok w Elektrowni Jaworzno. Ma on moc 910 MW i kosztował ponad 6 mld zł. Spółka nadal prowadzi tam prace, stąd wewnętrzna korespondencja dotycząca bloku, do której dotarł Business Insider Polska.

W piśmie z 15 lipca 2022 r. czytamy m.in., że „sytuacja na bloku jest bardzo trudna ze względu na bardzo ograniczoną podaż węgla na rynku i brak wystarczających dostaw”. Za dostawy odpowiedzialny jest przede wszystkim Tauron, który – jak czytamy dalej - "nie wywiązuje się ze swoich obowiązków z różnych przyczyn, między innymi związanych z praktycznie całkowitym zatrzymaniem wydobycia w kopalni Sobieski (dostawy na poziomie ok. 5 tys. ton węgla na miesiąc), utrudnioną produkcją w innych kopalniach, wojną w Ukrainie i embargiem nałożonym na węgiel rosyjski".

W Elektrowni Jaworzno spalano węgiel złej jakości, co powodowało awarie

Business Insider Polska dodaje, że z korespondencji wynika, iż w nowym bloku spalany jest węgiel złej jakości, co prowadziło do awarii niektórych jego urządzeń. Problemy z mniejszą liczbą dostaw i jakością węgla miały się zacząć na początku maja.

„Węgiel, który został podawany na zasobniki, zawierał szereg nieczystości stałych, które w ogóle nie powinny mieć miejsca, co powodowało szereg nieplanowych odstawień urządzeń i ich awarii, co wpływało na ograniczenia w możliwości pełnego wykorzystania potencjału bloku do wykonania prac zgodnie z założonym harmonogramem. Powyższe okoliczności zostały udokumentowane" — czytamy w korespondencji grupy Rafako.

Nie dość, że węgiel jest złej jakości, to w ogóle zaczęło go brakować. Business Insider przypomina, że nowy blok w Jaworznie w ostatnich dniach zgłaszał nieplanowany ubytek mocy. Jako przyczynę podano m.in. brak paliwa. Według Łukasza Zimnocha, rzecznika prasowego Tauronu, cytowanego przez Business Insider, „paliwo do bloku spełnia kryteria opisane w kontrakcie”, a w tym roku dostarczyli już prawie 400 tys. ton węgla.

Łukasz Zimnoch tłumaczy, że nowy blok zasilany jest węglem z dwóch kopalń Tauronu – Sobieski i Janina oraz kopalni Ziemowit z Polskiej Grupy Górniczej. Twierdzi, że prowadzone tam prace „chwilowo ograniczają dostawy”. Standardowa wielkość dostaw ma wrócić po wakacjach, a w okresie przejściowym – jak dodaje rzecznik Tauronu – dostarczone zostaną „dodatkowe ilości paliwa z innych kierunków z wykorzystaniem węgla krajowego oraz importowanego, ale spełniającego normy przewidziane w kontrakcie”.

AKTUALIZACJA:

Spółka Tauron wydała oświadczenie w sprawie sytuacji w Elektrowni Jaworzno. W mediach społecznościowych napisała, że blok 910 MW pracuje na bieżąco i dziś jest na poziomie 870 MW, zgodnie z zapotrzebowaniem Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

W oświadczeniu czytamy także, że informacje spółki Rafako to „próba straszenia opinii publicznej i wymuszania decyzji biznesowych”. Tauron podkreśla, że blok 910 MW jest ważnym elementem systemu i zrobi wszystko by zadbać o bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Elektrownia Jaworzno III

Spółka Rafako z Raciborza upada przez konflikt z Tauronem

Elektrownia Jaworzno

Tauron: Blok w Jaworznie ma ruszyć jeszcze w sierpniu

Katowice

Pustostany Śląska i Zagłębia to miasto większe od Katowic

Salon Sinsay, Galeria Katowicka

Salon marki odzieżowej powiększony i w nowym miejscu

Węgiel Ogłoszenie

Halo, skład węgla? Kontrola! UOKiK znów szuka zmowy cenowej

Zdewastowane ławki Park Suble

Zniszczenie nowych ławek w Parku Suble

Woz strazacki karetka

Bytom przekazuje karetkę i wóz strażacki dla Ukrainy