Elżbieta Bieńkowska zostanie prezeską PKN Orlen? Miałaby zastąpić Daniela Obajtka

Jeśli wierzyć medialnym przeciekom, to Elżbieta Bieńkowska typowana jest na nową prezes zarządu PKN Orlen. Choć warto pamiętać, że wcześniej media spekulowały także o jej możliwym powrocie do rządu lub objęciu przez nią stanowiska wojewody śląskiego.

https://twitter.com/EBienkowskaEU
Elzbieta Bienkowska

Za miesiąc, 6 lutego, odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PKN Orlen. W jego programie jak na razie nie znajdziemy żadnych informacji o ewentualnych zmianach kadrowych w organach koncernu. Mowa jest o m.in. o uchwale wyrażającej zgodę na zbycie 100 proc. udziałów w spółce Gas Storage Poland, czy uchwale w sprawie wyrażenia zgody na objęcie udziałów w Polskiej Spółce Gazownictwa.

W mediach pojawiły się jednak spekulacje, że do programu walnego zgromadzenia może zostać jeszcze dodany punkt dotyczący zmian w radzie nadzorczej. To z kolei otworzyłoby furtkę do odwołania ze stanowiska prezesa Daniela Obajtka. Wprawdzie sam Obajtek w kwietniu zeszłego roku zapowiadał, że w razie przejęcia władzy przez ówczesną opozycję sam odejdzie, bo ma „swój honor i swoją godność”, lecz póki co decyzji o odejściu nie podjął.

Z doniesień Rzeczpospolitej wynika jakoby do roli następczyni Obajtka w PKN Orlen szykowana była Elżbieta Bieńkowska – przed laty minister rozwoju regionalnego, potem wicepremier oraz minister infrastruktury i rozwoju w okresie rządów Donalda Tuska, a następnie unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług.

Dodajmy, że nazwisko Bieńkowskiej nie jest pierwszym, jakie pojawia się w kontekście nieuchronnej zmiany we władzach Orlenu. W grudniu Business Insider Polska wskazywał, że największe szanse na zastąpienie Daniela Obajtka miał mieć Robert Soszyński, były wiceprezydent Warszawy, który przedtem był m.in. prezesem zarządzącej ropociągami i magazynami paliw spółki PERN. Dodajmy również, że na temat Bieńkowskiej spekulowano w kontekście składu nowego rządu Donalda Tuska, a potem stanowiska wojewody śląskiego. Jak się szybko okazało, żadna z tych prognoz nie była trafna, co jednak – wedle medialnych spekulacji – może stanowić dowód na to, że Bienkowska szykowana jest do pozarządowych funkcji.

Marek Wojcik wojewoda śląski

Może Cię zainteresować:

Marek Wójcik został nowym wojewodą śląskim. To prawnik z długim poselskim stażem, orędownik Metropolii

Autor: Michał Wroński

20/12/2023

Marzena Czarnecka Minister Przemyslu

Może Cię zainteresować:

Ministerstwo Przemysłu to tak naprawdę "Ministerstwo Górnictwa i Energetyki Węglowej". Co jeszcze wiemy o resorcie, który poprowadzi prof. Marzena Czarnecka?

Autor: Michał Wroński

29/12/2023

Donald Tusk

Może Cię zainteresować:

Rząd Donalda Tuska. Politycy z województwa śląskiego pokierują trzema resortami: Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Przemysłu

Autor: Patryk Osadnik

11/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon