Marek Wójcik został nowym wojewodą śląskim. To prawnik z długim poselskim stażem, orędownik Metropolii

Nowym wojewodą śląskim został Marek Wójcik, w przeszłości przez cztery kadencje poseł Platformy Obywatelskiej, później doradca marszałka Senatu. Nowy wojewoda śląski jest zdecydowanym zwolennikiem większej integracji w ramach Metropolii.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL
Marek Wojcik wojewoda śląski

47 dni województwo śląskie, drugi największy pod względem liczby ludności region w kraju, pozostawało bez wojewody (2 listopada urząd przestał pełnić Jarosław Wieczorek, który został wybrany posłem z ramienia PiS). Wakat na tym stanowisku trwał do dzisiaj, 20 grudnia kiedy to Tadeusz Szymański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wręczył powołanie na urząd wojewody śląskiego Markowi Wójcikowi.

Marek Wójcik nowym wojewodą śląskim

Marek Wójcik jest rodowitym katowiczaninem. Z wykształcenia jest prawnikiem, absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Polityczną karierę rozpoczynał na początku XX wieku, w 2005 r. po raz pierwszy został wybrany na posła w okręgu katowickim z listy Platformy Obywatelskiej. W Sejmie spędził w sumie cztery kadencje, będąc w jednej kadencji przewodniczącym Komisji Spraw Wewnętrznych, zaś w kolejnej wiceprzewodniczącym Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. W 2019 r. nie uzyskał reelekcji. Przez ostatnie lata był doradcą marszałka Senatu. (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Nowy wojewoda uchodzi za jednego z akuszerów ustawy metropolitalnej dla Śląska i Zagłębia, przy czym w jego wersji miał to być powiat metropolitalny. Finalnie tak się nie stało, za sprawą oporu samorządowców ustawa w jej obecnym kształcie poszła w kierunku związku gmin.

- Ja ustawę o powiecie metropolitalnym w dalszym ciągu mam na swoim komputerze i jestem do dyspozycji – żartował kilka miesięcy temu na antenie Radia Piekary Marek Wójcik.

- Dla mnie oczywistym jest, że dalsza integracja Metropolii musi następować tak samo jak następuje wszędzie na świecie. Nie wiem, czy stworzenie jednego dużego miasta jest osiągalne, ale na pewno proces dalszej integracji w Metropolii, przekazywanie kolejnych zadań jest czymś, co powinno następować – ocenił Wójcik.

Jan olbrycht

Może Cię zainteresować:

Marszałek miał być wojewodą. Wojewoda miał być ministrem. Jak tworzono władzę w województwie śląskim

Autor: Marcin Zasada

31/10/2023

Marek Gzik Donald Tusk

Może Cię zainteresować:

Marek Gzik sekretarzem stanu. Do rządu także Wojciech Konieczny i Przemysław Koperski

Autor: Michał Wroński

17/12/2023

Donald Tusk

Może Cię zainteresować:

Rząd Donalda Tuska. Politycy z województwa śląskiego pokierują trzema resortami: Ministerstwem Aktywów Państwowych, Ministerstwem Zdrowia i Ministerstwem Przemysłu

Autor: Patryk Osadnik

11/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon