Fabryka Izery to mrzonka? ,,Spółka przejadła pół miliarda, a mamy wycięty las". Poseł KO Wojciech Saługa nie wróży projektowi świetlanej przyszłości

Ten projekt to ,,mrzonka"? Były marszałek województwa śląskiego, poseł KO i lider śląskich struktur PO Wojciech Saługa w Rozmowie Dnia Radia Piekary komentował m.in. pozostawiony przez rząd PiS projekt fabryki Izery. Miało być milion aut elektrycznych, zostały prezentacje w Power Poincie. Wydano pół miliarda złotych, a mamy wycięty las...

Wojciech Saługa: FB
Wojciech saluga

Ten projekt to ,,mrzonka"? Wojciech Saługa ostro o fabryce Izery

Firmowana osobiście przez byłego premiera PiS Mateusza Morawieckiego fabryka Izery od samego początku wzbudzała kontrowersje. Wskazywano m.in., że budowa fabryki samochodów elektrycznych jest zbyt kosztowna (6 mld zł), a przed przystąpieniem do realizacji inwestycji nie przeprowadzono szczegółowych symulacji i analiz rynkowych, dotyczących powodzenia ekonomicznego na konkurencyjnym rynku ,,elektryków". Udział w projekcie chińskiego koncernu Geely również nie wzbudzał entuzjazmu ekspertów branży.

Pytany o tę sprawę poseł KO i lider śląskich struktur Platformy Obywatelskiej Wojciech Saługa podkreślił, że to jeden z wielu megalomańskich projektów PiS, bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).

- Trzeba to mieszkańcom województwa śląskiego i całej Polski powiedzieć, że nie ma projektu polskiego samochodu elektrycznego i nigdy nie było. Nie wyszedł on poza fazę kampanii wyborczej Prawa i Sprawiedliwości. Mamy za to wycięty las - mówił poseł KO.

Wydano pół miliarda, mamy wycięty las

Saługa zwrócił uwagę, że ElectroMobility Poland to kolejna spółka powołana przez PiS, która - przejadła pół miliarda złotych, nie wiemy dokładnie na co. Projekt w tej formule w jakiej na konferencjach prasowych przedstawiał go Mateusz Morawiecki na pewno nie powstanie. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji, co do przyszłości projektu, rząd Donalda Tuska przeprowadzi audyt i kontrolę wydatków. Odpowiedzialny będzie za to minister aktywów państwowych Borys Budka. Jak dodał poseł KO, być może jakimś rozwiązaniem byłoby porozumienie z chińskim inwestorem.

- PiS próbował na tym prowadzić kampanię. W tym roku miało już być milion aut elektrycznych. Co ciekawe, prezydent Jaworzna Paweł Silbert, wielki zwolennik premiera Morawieckiego, na mrzonce Izery próbuje dalej wygrywać wybory - dodał Wojciech Saługa.
Tauron Polska Energia Katowice

Może Cię zainteresować:

Odwołano (niemal) cały zarząd Tauronu Polska Energia. Zmiany też w radzie nadzorczej JSW

Autor: Michał Wroński

14/02/2024

Alina kucharzewska

Może Cię zainteresować:

Alina Kucharzewska chce zostać burmistrzem Czerwionki-Leszczyn. Od rzecznika do polityka? To nie pierwszy taki przypadek

Autor: Szymon Karpe

14/02/2024

Michal-Pieronczyk

Może Cię zainteresować:

Michał Pierończyk podsumował swoją skróconą kadencję i ogłosił ponowny start na prezydenta Rudy Śląskiej

Autor: Szymon Karpe

14/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon