Fabryka w Tychach produkuje samochody od 1975 roku. Pamiętacie modele, które zmotoryzowały pokolenia nie tylko Ślązaków?

Ta fabryka zmotoryzowała Ślązaków, Zagłębiaków i całą resztę mieszkańców Polski. To tu, w Tychach produkowano przez lata najpopularniejsze w kraju "auta dla ludu": od legendarnego Malucha aż po... Pamiętacie, jakie inne modele tej marki Fiat powstały na Śląsku?

Piętnaście lat temu w tyskiej fabryce FCA Poland, dziś należącej do koncernu Stellantis, rozpoczęto produkcję Fiata 500 – to samochód, który pobił rekord zakładu w liczbie wyprodukowanych samochodów jednego modelu. W marcu 2021 roku z linii montażowej tyskiej fabryki zjechała 2,5-milionowa „pięćsetka”. Przypomnijmy, że jubileuszowym modelem był samochód w wersji Dolcevita z silnikiem hybrydowym, który został zamówiony we Francji. Współczesna „pięćsetka”, dodajmy, to następca zaprezentowanego niemal 65 lat temu – w lipcu 1957 roku w Turynie „małego, wielkiego samochodu”, czyli właśnie Fiata 500, który stał się symbolem masowej motoryzacji Włoch – sprzedano 3,8 mln egzemplarzy tego auta.

W Tychach fiaty produkowane są od początku istnienia tamtejszej fabryki, czyli od 1975 roku. Pierwsze modele 126p zjechały z taśmy montażowej dawnego Zakładu nr 2 FSM 18 września, a w sumie obie fabryki – w Bielsku-Białej i Tychach – przez 27 lat wyprodukowały 3 318 674 egzemplarzy popularnego „malucha”. W Tychach produkowano także inne modele włoskiej marki. Pamiętacie te samochody?

Stare Tychy

Może Cię zainteresować:

Zobaczcie jak zmieniły się Tychy. Porównaliśmy stare fotografie Zygmunta Kubskiego z dzisiejszymi

Autor: Redakcja

08/11/2023

Samochody dostawcze koncern Stellantis produkuje także we Włoszech

Może Cię zainteresować:

Gliwicka fabryka Stellantis będzie produkować nowy model Toyoty. Samochód trafi na rynek także z napędem elektrycznym

Autor: Grzegorz Lisiecki

08/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon