Fascynujące filmowe historie ze Śląska, Polski i świata na festiwalu Millennium Docs Against Gravity w kinie Światowid w Katowicach

Śląska odsłona ogólnopolskiego festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity rozpocznie się 12 maja. Wydarzeniem będzie pokaz obrazu traktującego o słynnym bytomskim lombardzie. W menu - same fascynujące historie o ludziach i miejscach z całego świata. Zobaczcie, co będzie serwowane w katowickich kinach

W czwartek 12 maja 2022 r. w katowickim Kinie Światowid zacznie się kolejna edycja jednego z najważniejszych festiwali kina dokumentalnego - Millennium Docs Against Gravity. Przed nami 10 dni ze świetnymi filmowymi reportażami z całego świata. Festiwal potrwa do 22 maja. Filmy będą wyświetlane w Światowidzie, ale też w Kinoteatrze Rialto.

Na początek - film o słynnym bytomskim lombardzie

Ale najpierw zobaczymy obraz z naszego, śląskiego podwórka. Uroczyste otwarcie śląskiej edycji festiwalu odbędzie się w czwartek, 12 maja o godz. 19.00. Festiwal zainauguruje pokaz filmu „Lombard” Łukasza Kowalskiego – dokumentu o bytomskim lombardzie, gdzie codzienne życie lokalnej społeczności, przeplatając się z realizmem magicznym śląskich podwórek, układa się w pełną ciepła, humoru i mądrości historię o tym, czego w życiu potrzebujemy najbardziej. Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem Łukaszem Kowalskim i bohaterami filmu.

Więcej o filmie "Lombard":

Film Kowalskiego nie tylko podejmuje lokalną tematykę, jest również koprodukcją Instytucji Filmowej Silesia Film wspartą ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego. „Lombard” miał już swój festiwalowy debiut i światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych CPH:DOX w Kopenhadze. W Katowicach odbędzie się jego polska premiera. Film bierze udział w Konkursie Głównym.

12 filmów powalczy o nagrodę publiczności

Podczas śląskiej edycji 19. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity po raz trzeci najlepszy film festiwalu wybiorą widzowie. O Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego - SILESIAN AUDIENCE AWARD 2022 w wysokości 4000 złotych - powalczy w tym roku 12 filmów dokumentalnych z całego świata, w tym 3 produkcje polskie, wszystkie zrealizowane przez twórców związanych ze Śląskiem.

Oprócz wspomnianego „Lombardu” Łukasza Kowalskiego w Konkursie Głównym zobaczymy

  • „Pisklaki” pochodzącej z Tychów autorki reportaży i filmów dokumentalnych Lidii Dudy
  • „Anioły z Sindżaru” Hanny Polak – urodzonej w Katowicach reżyserki nominowanej do Oscara i Emmy za głośny dokument „Dzieci z Leningradzkiego”.

Obie reżyserki podczas Festiwalu będą gościniami Kina Światowid: Hanna Polak 20 maja, a Lidia Duda – 22 maja.

Zestaw konkursowy jest jak zwykle bogaty w najlepsze, a przede wszystkim różnorodne filmy. Tematykę związaną z ekologią i zmianami środowiska naturalnego podejmuje poruszająca „Krowa” Andrei Arnold, w której wybitna reżyserka obserwuje cykl życia i emocje tytułowego zwierzęcia – krowy Lumy oraz współprodukowane przez Darrena Aronofsky’ego „Terytorium” (reż. Alex Pritz) - pasjonujący dokumentalny thriller przenoszący nas do serca brazylijskiej Amazonii, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszy lokalnemu plemieniu w walce o ziemię i przetrwanie. Życiu – a przede wszystkim historiom miłości – w odległych zakątkach naszej planety przyglądamy się w „Wulkanie miłości” (reż. Sara Dosa) opowiadającym historię małżeństwa wulkanologów Katii i Maurice’a Krafftów, którzy poświęcili życie wspólnej pasji; w dokumencie „Skál” (reż. Cecilie Debell, Maria Tórgarð), w którym obserwujemy historię dorastania i pierwszej miłości w tradycyjnej, chrześcijańskiej społeczności na Wyspach Owczych, wreszcie - w nagrodzonym w Cannes „W mroku niepewności” (reż. Payal Kapadia), który przenosi nas do ogarniętych falą protestów Indii.

Do zupełnie innych przestrzeni przeniesie nas kolejny konkursowy dokument. „Poznaliśmy się w wirtualnej rzeczywistości” (reż. Joe Hunting) to rewolucyjny film powstały w całości w wirtualnej rzeczywistości i dokumentujący emocje uczestników oraz zażyłość tworzonych w tym świecie związków. O tym, jak w radzeniu sobie z trudnymi emocjami może pomóc mądrość starożytnych, opowiada „Młody Platon” (reż. Neasa Ní Chianáin, Declan McGrath), którego bohater – natchniony dyrektor katolickiej szkoły dla chłopców w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Belfaście - zapoznaje swoich podopiecznych z grecką filozofią.

W tegorocznym Konkursie znalazły się dwa filmy dotykające trudnej tematyki ukraińskiej. Pierwszy z nich – „Babi Jar. Konteksty” wybitnego ukraińskiego reżysera Siergieja Łoźnicy to oparta na unikalnych archiwaliach próba odtworzenia okoliczności rozstrzelania 33 tysięcy Żydów w wąwozie Babi Jar pod Kijowem podczas II wojny światowej. Drugi – „Dom z drzazg” (reż. Simon Lereng Wilmont) – opowiada o tymczasowym domu dziecka we wschodniej Ukrainie, położonym w samym środku ukraińskiej strefy wojennej, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu.

Uroczysta gala zamknięcia festiwalu 20 maja

O tym, który film otrzyma Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego zdecydują widzowie, oceniając filmy konkursowe za pomocą specjalnie do tego przygotowanych kart do głosowania wręczanych przed seansem. Aby poprawnie zagłosować, należy na karcie do głosowania z danym filmem zaznaczyć (np. poprzez wyrwanie/przerwanie/zaznaczenie pisemne na karcie do głosowania) pole z wybraną oceną, a następnie kartę wrzucić do oznakowanej urny.

O tym, kto otrzyma tegoroczne wyróżnienie, dowiemy się na uroczystej gali wręczenia nagrody 20 maja w Kinie Światowid.

Regulamin głosowania publiczności dostępny na stronie silesiafilm.com oraz w Kinie Światowid i w siedzibie Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach.

Karnet na cały festiwal kosztuje 150 zł. Bilety na pojedyncze seanse - 19 zł normalne, 16 zł ulgowe.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Moja misja kadr film

Śląski reżyser nakręcił film o kapłaństwie kobiet

Jan kukulka diamentowy szlak

Jak film o bytomskim lombardzie zainspirował artystów

Niebepieczni dżentelmeni

Premiera filmu "Niebezpieczni dżentelmeni" w kinie Rialto

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności zostanie rozbudowane

Broad Peak

W Katowicach zobaczymy „Broad Peak” przed oficjalną premierą

Wieza spadochronowa katowice

Rząd dzieli kasą na zabytki. Wieża spadochronowa skorzysta

Zdolni i Skromni

W Miejskim Domu Kultury wystąpi kabaret Zdolni i Skromni