FEST Festival ogłasza upadłość. Co z kwotą 140 tys. zł wpłaconą przez wolontariuszy? A jak sądzicie?

Organizatorzy FEST Festivalu 2023 oficjalnie ogłosili, że wydarzenie w tym roku nie dojdzie do skutku. Bilety na tegoroczną imprezę muzyczną kupiło 18 tysięcy osób. Swój wkład finansowy wnieśli także wolontariusze, których organizatorzy zobowiązali do wpłacenia kaucji w wysokości kilkuset złotych. W związku z ogłoszeniem upadłości przez spółkę FEST Festival zwrot wpłaconych datków stoi pod znakiem zapytania

MU
FEST Festival odwołany

W piątek, 4 sierpnia 2023 r. media obiegła wiadomość o odwołaniu tegorocznej edycji FEST Festivalu, który miał odbyć się w dniach 9-13 sierpnia. Zapowiedziano przyjazd ponad 200 artystów z Polski i zagranicy, w tym największych gwiazd tegorocznej edycji, czyli Steave’a Angello, Peggy Gou, Kasabian oraz The Chemical Brothers.

Więcej: FEST Festival OFICJALNIE odwołany. Organizatorzy ogłaszają upadłość. Co ze zwrotem pieniędzy za bilety?

Informacja o możliwym odwołaniu imprezy już wcześniej krążyła w sieci. W godzinach porannych prace na terenie Parku Śląskiego ustały - rozpoczął się także demontaż głównej sceny. Ponadto w mediach społecznościowych o możliwej upadłości spółki informowali wystawcy. Problemy zaczęły się już jednak 3 sierpnia, kiedy wycofała się firma ochroniarska Fosa.

- Z ogromnym bólem serca musimy poinformować Was, że niestety w tym roku jesteśmy zmuszeni odwołać festiwal i nie będziemy mogli razem spędzić tych pięknych chwil w Parku Śląskim (...) Nasz Festiwal znajdował się w fazie dynamicznego rozwoju, a jego frekwencja rok do roku rosła o ponad 30 proc. Taki dynamiczny rozwój pozwolił nam zakładać, że ten rok będzie równie dobry. Cieszyliśmy się z tego i właśnie pod taki wzrost frekwencji tworzyliśmy tegoroczna edycję. Niestety, pomimo ogromnego wsparcia od wielu naszych partnerów i sponsorów, tegoroczny kryzys w branży eventowo-rozrywkowej znacząco zmniejszył sprzedaż biletów, powodując, że nasze szacowanie było błędne. Na dzień dzisiejszy liczba uczestników osiągnęła niewiele ponad 50 proc. planowanej frekwencji, czyniąc organizację FEST Festivalu niemożliwą do zrealizowania w tym roku - napisali w oświadczeniu organizatorzy FEST Festivalu.

Wolontariusze stracą wpłaconą kaucję?

W tym roku organizatorzy FEST Festivalu postanowili zmienić zasady naboru wolontariuszy. Osoby, które chciały pracować przy organizacji wydarzenia lub w jego trakcie, w zamian za bezpłatne wejście, musiały wpłacić równowartość ceny karnetu, czyli 699 złotych. Organizator zapowiedział, że pieniądze zostaną zwrócone. Warto podkreślić, że podobne rozwiązanie wprowadzili organizatorzy Open'era, którzy zobowiązali wolontariuszy do wpłacenia datków o wysokości 950 złotych, stanowiących równowartość ceny 4-dniowego karnetu.

- Kaucja jest w 100% zwrotna, jeśli wywiążesz się z powierzonych zadań i będziesz przestrzegał/a umowy. Kwota ta jest zabezpieczeniem dla nas i zwrócimy ją max. w ciągu 14 dni po zakończeniu festiwalu - czytamy na stronie FEST Festiwalu.

Jednak w związku z ogłoszeniem upadłości przez spółkę o kapitale zakładowym 6 tysięcy złotych, środki prawdopodobnie nie zostaną wypłacone. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że w czwartej edycji FEST'a miało wziąć udział około 200 wolontariuszy. Co ciekawe, osoby te zgodnie z zaleceniem organizatorów wpłaciły 699 złotych na konto Follow The Step, natomiast upadłość ogłosiła spółka FEST Festival. Wolontariusze wpłacili łącznie około 140 tysięcy złotych.

- O tym, że festiwal jest odwołany dowiedzieliśmy się z mediów. Próbowaliśmy się kontaktować wielokrotnie z koordynatorką wolontariatu (z ramienia Follow The Step) poprzez nasz kanał na Slacku, niestety bezskutecznie. Dopiero 6 sierpnia wczesnym popołudniem otrzymaliśmy od niej wiadomość, że jest jej przykro, że tak wyszło, ona osobiście wierzyła w to, ze festiwal się odbędzie - mówi naszemu portalowi wolontariuszka.

Wolontariusze otrzymali informację, że wpłacone przez nich kaucje zostały zabezpieczone, jednak ich rozporządzaniem, w związku z wszczęciem postępowania upadłościowego, zajmą się prawnicy. Wolontariuszka zwraca również uwagę na fakt, że organizatorzy wydarzenia już na kilka dni przed ogłoszeniem spółki FEST przestali się kontaktować się z grupą. - Kilka osób z różnych powodów chciało zrezygnować z wolontariatu i pytali kilkakrotnie koordynatorkę Follow The Step o możliwość zrezygnowania z wolontariatu i odzyskania kaucji, jednak nie otrzymali żadnej informacji - dodaje.

Zwrotu za bilety nie otrzymała część uczestników, która nabyła wejściówki przykładowo przez platformę Going, która przekazywała organizatorowi pełną kwotę za sprzedane karnety. Innym przypadkiem są salony Empik, w których uczestnicy wydarzenia mogą otrzymać zwrot za zakupione bilety do 14 dni.

FEST Festival

Może Cię zainteresować:

FEST Festival OFICJALNIE odwołany. Organizatorzy ogłaszają upadłość. Co ze zwrotem pieniędzy za bilety?

Autor: Patryk Osadnik

04/08/2023

Co zamiast FEST Festivalu Można wykorzystać bilety pozwiedzać lub pójść na inny festiwal

Może Cię zainteresować:

Co zamiast odwołanego FEST Festivalu? Można wykorzystać bilety, pozwiedzać lub pójść na inny festiwal

Autor: Maciej Poloczek

06/08/2023

Jakub chelstowski

Może Cię zainteresować:

FEST Festival zrzuca część niepowodzenia na samorząd. Marszałek: "To jest niepoważne"

Autor: Patryk Osadnik

07/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon