Festiwal Miedzianka odwiedzi osiem miast. Filip Springer: "Każde jest inne i można tam coś innego opowiedzieć"

Festiwal Miedzianka Po Drodze odwiedzi w 2023 roku osiem miast, w tym siedem na terenie województwa śląskiego. - Zależało nam na tym, aby zbliżyć do siebie kolejne wydarzenia festiwalowe (...) Aglomeracja śląsko-zagłębiowska, która składa się z wielu większych lub mniejszych miast, stwarza do tego doskonałe warunki. Jednocześnie każde z miast jest nieco inne i można tam coś innego opowiedzieć - uważa Filip Springer, organizator.

FB: Miedzianka Po Drodze
Miedzianka Fest

Festiwal literacki Miedzianka Po Drodze kolejny raz pojawi się w województwie śląskim. Tym razem to prawdziwa ekspansja, ponieważ odwiedzi aż siedem tutejszych miast:

  1. Gliwice,
  2. Rudę Śląską,
  3. Bytom,
  4. Zabrze,
  5. Tychy,
  6. Dąbrowę Górniczą,
  7. Zawiercie.

O tym, że Miedzianka będzie przemieszczała się przede wszystkim po tym regionie, zdecydowała dobra ubiegłoroczna współpraca z instytucjami kultury, samorządami oraz Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią.

- Podczas objazdu logistycznego, który zorganizowaliśmy przed tegorocznym festiwalem, miałem takie poczucie, że poruszam się po jednej wielkiej rodzinie osób związanych z kulturą. Jeszcze nie zdążyliśmy gdzieś dojechać, a tam już wszyscy wiedzieli, że wkrótce się zjawimy - tłumaczy Filip Springer, organizator.

- Zależało nam na tym, aby zbliżyć do siebie kolejne wydarzenia festiwalowe. W zeszłym roku dystanse wahały się czasem od 50 do 100 kilometrów i to było po prostu za dużo. Chcemy, żeby publiczność mogła jechać za festiwalem. Nie tylko ta publiczność, która przyjeżdża z Warszawy, Poznania czy Gdańska, ale przede wszystkim publiczność lokalna, bo w tej skali chcemy oddziaływać. Aglomeracja śląsko-zagłębiowska, która składa się z wielu większych lub mniejszych miast, stwarza do tego doskonałe warunki. Jednocześnie każde z miast jest nieco inne i można tam coś innego opowiedzieć - uważa Filip Springer.

Spotkania festiwalowe będą krążyły wokół tematyki domu (gr. oikos). Wezmą w nich udział m.in. Sylwia Chutnik, Julia Fiedorczuk, Michał Nogaś, Mariusz Szczygieł oraz Urszula Zajączkowska.

- Połączymy dwa pojęcia, która dla wielu dziś stoją po dwóch stronach barykady, czyli ekologię i ekonomię. Oikologia (ekologia) to wiedza o domu. Oikonomia (ekonomia) to z kolei reguły panujące w danym domu. Przyjrzymy się temu, dlaczego tak się wydarzyło, że te pojęcia wylądowały na przeciwległych biegunach - wyjaśnia Filip Springer.

Terminarz festiwalu Miedzianka Po Drodze w 2023 roku:

Festiwal Miedzianka Po Drodze. Co to takiego?

Polska usłyszała o leżącej na Dolnym Śląsku Miedziance w 2011 roku po premierze książki Filipa Springera "Miedzianka. Historia Znikania" (Wydawnictwo Czarne). Kilka lat później zaczęto tam organizować festiwal reportażu Miedzianka Fest, który przyciągał setki, a nawet tysiące ludzi. - Do tej pory odbyły się trzy edycje festiwalu. Każda kolejna była dwukrotnie większa od poprzedniej - głównie jeśli chodzi o publiczność - powiedział Filip Springer w rozmowie z portalem ŚLĄZAG w 2022 roku.

- Miedzianka to nawet nie wieś, zaledwie kilka domów, kościół, jeden mały zakład i browar. Fizycznie już się tam nie mieściliśmy. Coraz mniej wygodnie było nam też ze świadomością, że festiwal rozpoczął gentryfikację tego miejsca - wzrosły tam ceny ziemi, pojawiły się biznesy. Współorganizacją festiwalu nie był też w sumie zainteresowany lokalny samorząd. Wszystko to sprawiło, że zdecydowaliśmy się ruszyć z Miedzianką w drogę - tłumaczył Filip Springer.

Miedzianka Fest to teraz Miedzianka Po Drodze. Jak sama nazwa wskazuje, festiwal ma objazdową formę.

Filip Springer

Może Cię zainteresować:

Filip Springer: Niezbędne są mieszkania. Czy niezbędny jest nowy stadion GKS-u Katowice?

Autor: Patryk Osadnik

10/06/2022

Anna Drewniok

Może Cię zainteresować:

„Lygej, bo gasza”. Język śląski na antenie BBC. Anna Drewniok zaśpiewała w symbolicznym miejscu

Autor: Patryk Osadnik

06/08/2023

Jakub chelstowski

Może Cię zainteresować:

FEST Festival zrzuca część niepowodzenia na samorząd. Marszałek: "To jest niepoważne"

Autor: Patryk Osadnik

07/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon