Film kręcony m.in. w Katowicach dostał aż 5 nominacji do Oscarów. Pokazy przedpremierowe "Strefy interesów" już w połowie lutego

Aż pięć nominacji do Oscarów zdobył film "Strefa interesów", nakręcony w całości w Polsce, m.in. w Katowicach. Wcześniej obraz dostał nagrodę na festiwalu w Cannes.

Film nakręcony m.in. w Katowicach ma 5 nominacji do Oscarów

Koprodukowana przez Silesię Film, wsparta przez Śląski Fundusz Filmowy brytyjsko-polsko-amerykańska produkcja „Strefa interesów” ("The Zone of Interest") w reżyserii Jonathana Glazera zdobyła aż pięć nominacji do Oscarów:

  1. dla najlepszego filmu,
  2. dla najlepszego reżysera,
  3. dla najlepszego filmu międzynarodowego,
  4. za najlepszy scenariusz adaptowany,
  5. za najlepszy dźwięk.

Ceremonia rozdania Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 10 marca 2024 roku.

Film Jonathana Glazera to amerykańsko-brytyjsko-polska koprodukcja, której światowa premiera odbyła się na tegorocznym festiwalu w Cannes 19 maja 2023 r. Film zdobył zresztą Grand Prix oraz Nagrodę krytyków – FIPRESCI na 76. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

„Strefa interesów”, zainspirowana powieścią Martina Amisa o tym samym tytule, opowiada o rodzinie komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa, próbującej ułożyć sobie życie w domu z ogrodem, który znajduje się tuż obok obozu. Ten poruszający, zaskakujący formalnie antydramat o banalności zła dziejącego się tuż obok nas nagrodzono w Cannes 6-minutową owacją na stojąco.

Jurorzy z Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych docenili film „za radykalność formalną, złożoność ścieżki dźwiękowej oraz kontrast między niewidocznymi na ekranie zbrodniami za murem a rzekomym rajem. Przedstawiając tragiczne wydarzenia historii, Glazer zaproponował refleksję nad ignorancją jako chorobą, która łączy przeszłość z teraźniejszością” – czytamy w uzasadnieniu. (Interesujesz się śląską kulturą? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

W rolach głównych zobaczymy znaną z filmu „Toni Erdmann” Sandrę Hüller (Hewdig Höss) oraz Christiana Friedela (Rudolf Höss), który zasłynął występem w filmie „Biała wstążka” Michaela Hanekego.

Media okrzyknęły „Strefę interesów” przejmującym i głęboko wciągającym filmem (Variety), który zostanie w widzach długo po seansie (Deadline), niezwykle potrzebnym we współczesnych czasach (Vanity Fair), zatrważającym spojrzeniem na banalność zła (Indiewire).

W filmie zobaczymy wnętrza Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Sejfów Śląskich

„Strefa interesów” zrealizowana została w całości w Polsce, częściowo na terenie województwa śląskiego – m.in. we wnętrzach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i w Sejfach Śląskich. Producentką filmu jest Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), znana m.in. ze współpracy z Pawłem Pawlikowskim przy „Zimnej wojnie”. Film powstawał w koprodukcji z Instytucją Filmową Silesia Film, przy wsparciu finansowym Śląskiego Funduszu Filmowego i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

W ekipie znaleźli się liczni polscy twórcy, m.in.:

  • dwukrotnie nominowany do Oscara za zdjęcia do filmów „Ida” i „Zimna wojna” Łukasz Żal (zdjęcia),
  • Joanna Kuś (scenografia),
  • Waldemar Pokromski (charakteryzacja),
  • Małgorzata Karpiuk (kostiumy),
  • Stanisław Cuske (operator, autor zdjęć do koprodukowanego przez IF Silesia Film dokumentu „Lombard” Łukasza Kowalskiego).

Polskim dystrybutorem filmu jest Gutek Film. Polska premiera "Strefy interesów" jest zapowiadana na 8 marca.

Śląska premiera „Strefy interesów” z udziałem producentki Ewy Puszczyńskiej odbędzie się w Kinoteatrze Rialto wcześniej, bo we wtorek, 13 lutego 2024 r. o 18.30. Pół godziny później, o godz. 19.00 w Kinie Światowid odbędzie się pokaz przedpremierowy filmu.

Magdalena piekorz

Może Cię zainteresować:

Magdalena Piekorz na ważnym stanowisku w TVP. Ma odpowiadać za filmy i seriale

Autor: Patryk Osadnik

11/01/2024

Dk welchman leszek zych polityka

Może Cię zainteresować:

DK Welchman. Dziołszka z Bytomia, która nakręciła "Chłopów" i oscarowego "Twojego Vincenta"

Autor: Katarzyna Pachelska

25/12/2023

SaberArts

Może Cię zainteresować:

Prawie jak w Gwiezdnych Wojnach. W warsztacie w bielskiej Kamienicy powstają... miecze świetlne. Podbiją Europę?

Autor: Grzegorz Lisiecki

20/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon