Fryderyki 2024: Śląscy muzycy z nominacjami do nagród w muzyce poważnej. Trzy szanse na album roku

Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) podał do wiadomości nominacje do Fryderyków 2024 w kategoriach muzyki poważnej. Na liście znajdziemy m.in. katowicki chór Camerata Silesia, tyską orkiestrę AUKSO, zespół Filharmonii Śląskiej i smyczkowy Kwartet Śląski. Gala odbędzie się 22 marca 2024 r. w gliwickiej Arenie.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii l Ô Çóskiej fot Karol Fatyga 2

Nasza metropolia obfituje w wybitnych i utytułowanych muzyków i jest ważnym ośrodkiem muzyki na skalę europejską - doceniło to UNESCO (tytuł Miasta Muzyki dla Katowic), to tu ZPAV zorganizował ostatnią galę rozdania Fryderyków (część rozrywkowa w gliwickiej Arenie, poważna - w Mediatece w Tychach).

Również i w tym roku jubileuszowa, 30. edycja widowiska i wręczenia nagród odbędzie się w Arenie Gliwice, a na gali nie zabraknie naszych talentów. W internetowym głosowaniu 570 członków Akademii Fonograficznej wskazano nominowane albumy w jedenastu kategoriach muzyki poważnej. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Do wyboru jury trafiło 196 nagrań

W prestiżowej kategorii Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej nominowana jest opera „Baśń o sercu. Favola in musica według kompozycji nominowanego już wielokrotnie gliwiczanina Aleksandra Nowaka i tekstów Radka Raka. W nagraniu uczestniczyli Adam Strug (śpiew), Hubert Zemler (perkusja), śpiewacy katowickiego Camerata Silesia i tyska orkiestra AUKSO, a dyrygował nim dyrektor tej ostatniej, Marek Moś.

Wymieniony album nominowano również w kategorii Album Roku - Muzyka Oratoryjna i Operowa” w której znalazło się również wydawnictwo GÓRECKI, w którym usłyszeć można Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej wraz z chórem, Szymona Mechlińskiego (baryton) i Łukasza Długosza (flet) pod batutami Yaroslava Shemeta i Mirosława Jacka Błaszczyka.

O tytuł Album Roku - Muzyka Kameralna (Większe Składy) zawalczy pozycja Eugeniusz Knapik – Chamber Works z udziałem smyczkowego Kwartetu
Śląskiego
, Piotra Lato (klarnet) i Piotra Sałajczyka (fortepian).

W końcu w sekcji Album Roku - Muzyka Chóralna doceniono Christus vincit – Camerata Silesia sings Paweł Łukaszewski nagrane pod przewodnictwem dyrygent Anny Szostak.

Jeszcze dziś (22 lutego) ZPAV ma ogłosić nominowanych w kategoriach muzyki popularnej i jazzowej. Pełna lista muzyki poważnej dostępna jest pod tym linkiem.

Fryderyki

Może Cię zainteresować:

Sensacja! Fryderyki 2023 będą rozdane w Tychach. Na gali wystąpią tuzy muzyki poważnej

Autor: Arkadiusz Korejwo

16/04/2023

Fryderyki gala katowice

Może Cię zainteresować:

Fryderyki 2023. Wiemy, kto wystąpi podczas tegorocznej gali w Arenie Gliwice

Autor: Martyna Urban

11/04/2023

Nominowani paszport polityki

Może Cię zainteresować:

Paszporty Polityki 2023: Ludzie z Górnego Śląska mocni w muzycznych i filmowych kategoriach. Lista nominowanych

Autor: Katarzyna Pachelska

06/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon