Paszporty Polityki 2023: Ludzie z Górnego Śląska mocni w muzycznych i filmowych kategoriach. Lista nominowanych

Ogłoszono nominacje do jednej z najważniejszych polskich nagród kulturalnych - Paszportów Polityki. Śląsk ma wśród nominowanych swoich przedstawicieli. Szczególnie mocno obsadziliśmy kategorie muzyczne oraz filmowe - szansę na zdobycie Paszportu Polityki jako przedstawiciel muzyki poważnej ma dyrygent Yaroslav Shemet, dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej, a w kategorii muzyka popularna, jako pierwszy w historii nagród zespół metalowy - śląska grupa Furia. W kategorii Film mamy reżyserki rodem z Bytomia i Rybnika i reżysera z Kędzierzyna-Koźla, który ukończył Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.

Paszporty Polityki za osiągnięcia w dziedzinie szeroko pojętej kultury zostaną wręczone w Warszawie 16 stycznia 2024 roku (gala będzie transmitowana na antenie telewizji TVN i w mediach społecznościowych Polityki). Znane są już nominacje w siedmiu kategoriach.

Jedna z najważniejszych polskich nagród kulturalnych

Polityka w tym roku zmieniła sposób zbierania nominacji. "Poprosiliśmy 52 osoby reprezentujące polską krytykę i śledzące kulturalną rzeczywistość, aby wybrały propozycje także spoza sfery, którą się zajmują na co dzień. Chodziło nam o „rozszczelnienie” twardych podziałów, co od razu zaowocowało pierwszą w historii nominacją dla komiksu (Jacek Świdziński), pierwszą nominacją dla płyty metalowej (Furia) czy zauważeniem aplikacji edukacyjnej pozwalającej symulować tradycyjne techniki malarskie na tablecie („Glaze”)" - piszą organizatorzy konkursu.

Zmieniono również nazwę jednej z kategorii (Literaturę zastąpiła Książka), a w kolejnych kategoriach starano się pokazać szersze pole widzenia na daną tematykę. Np. w kategorii Film po raz kolejny są reprezentowane także typy serialowe, telewizyjne (w nominacjach są np. „Absolutni debiutanci” - serial pokazywany na Netfliksie).

Innym novum jest wprowadzenie po raz pierwszy kategorii Nagroda Czytelników. Prawo do głosowania na każdego spośród nominowanych mają Czytelnicy (cyfrowi lub tradycyjni Polityki). Głosować można za pomocą formularza dostępnego subskrybentom lub na wyciętym z gazety formularzu (szczegóły na polityka.pl/plebiscyt).

Ślązacy zdominowali muzyczne i filmowe kategorie

Twórcy z woj. śląskiego objawili się w kategoriach muzycznych. Nominowano w kategorii muzyka poważna Yaroslava Shemeta, pochodzącego z Ukrainy dyrygenta od wielu lat mieszkającego w Polsce. Shemet został doceniony m.in. za to, że "po rosyjskiej napaści na Ukrainę podjął się misji zapoznawania polskiej publiczności z twórczością kompozytorów ukraińskich". Jest on dyrektorem artystycznym Filharmonii Śląskiej, został nim w wieku 25 lat (często przewodzi orkiestrze w czasie koncertów w Katowicach), ale również zastępcą dyrektora do spraw muzycznych w Operze Bałtyckiej. Skończył studia na wydziale dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Wywiad z Yaroslavem Shemetem, przeprowadzony w maju 2022 roku: Yaroslav Shemet: W trakcie wojny trzeba się przeciwstawiać agresorowi też na froncie kultury

Eksperci docenili też śląski zespół metalowy Furia, który - jako pierwsza grupa reprezentująca ten gatunek muzyczny - zyskał nominację w kategorii muzyka popularna. „Do tej pory nawet ci najlepsi – od Vadera po Behemoth – z powodzeniem sprzedawali Zachodowi jego własną muzykę. Furia idzie o krok dalej. Ich black metal jest ciemniejszy od oryginału, bo utytłany w czarnym pyle śląskich hałd i błocie nadwiślańskich wsi”, pisze o założonym w Katowicach 20 lat temu zespole Jarek Szubrycht.

Z kolei w kategorii Film nie ma ani jednego nominowanego (lub duetu), który nie miałby związków z Górnym Śląskiem. Wyróżniono pochodzącą z Rybnika Kamilę Taraburę (w duecie z Niną Lewandowską), jako twórczynię serialu "Absolutni debiutanci". Jej konkurentem jest Ślązak z Kędzierzyna-Koźla, absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego - Paweł Maślona, doceniony za film "Kos", którego bohaterem jest powracający z Ameryki Tadeusz Kościuszko. Skład nominowanych uzupełnia urodzona w Bytomiu i tu mieszkająca do 15. roku życia DK Welchman (Dorota Kobiela-Welchman) - twórczyni głośnego filmu "Chłopi", polskiego kandydata do Oscara i swojej drugiej pełnometrażowej malarskiej animacji (po "Twoim Vincencie").

Paszporty POLITYKI 2023: nominacje

FILM: Nina Lewandowska i Kamila Tarabura, Paweł Maślona, DK Welchman
TEATR: Mateusz Pakuła, Katarzyna Szyngiera, Łukasz Twarkowski
KSIĄŻKA: Grzegorz Bogdał, Agnieszka Pajączkowska, Jacek Świdziński
SZTUKI WIZUALNE: Veronika Hapchenko, Marta Nadolle, Patryk Różycki
MUZYKA POWAŻNA: Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki, Yaroslav Shemet, Aleksandra Słyż
MUZYKA POPULARNA: Furia, Łona, Hania Rani
KULTURA CYFROWA: Paweł Koźmiński, Robert Latoś (Well of Art), Starward Industries

Rodzina kanderow

Może Cię zainteresować:

"Rodzina Kanderów" to najgorszy w historii serial o Śląsku i Ślązakach. Obejrzałem, żebyście wy nie musieli

Autor: Roman Balczarek

26/11/2023

Joaquin Phoenix jako Napoleon Bonaparte

Może Cię zainteresować:

"Napoleon" Ridleya Scotta wchodzi do kin. Na Śląsk też kiedyś wszedł. Jako najeźdźca

Autor: Tomasz Borówka

24/11/2023

Sobota w bytkowie

Może Cię zainteresować:

Paweł Klica napisał książkę "Radio Familok" o śląskich szlagierach. "Szlagry się skończyły, ale nie mamy się czego wstydzić"

Autor: Katarzyna Pachelska

01/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon