Wojciech Fudala
Galeria PLATO w Ostrawie

Galeria PLATO autorstwa Roberta Koniecznego robi furorę w Czechach. Architekt zaprezentował w Ostrawie swoje dzieło

Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie to bez wątpienia najważniejszy budynek zrealizowany przez śląskiego architekta poza granicami Polski. Autorem projektu jest Robert Konieczny z pracownią KWK Promes, który w ostatnich latach otrzymał całe mnóstwo nagród za swoje polskie realizacje. Od teraz o jego kunszcie mogą się przekonać również mieszkańcy Ostrawy - czeskiego miasta leżącego na granicy Śląska Cieszyńskiego i Moraw. Do 10 czerwca obiekt jest udostępniony dla zwiedzających w ramach „Miesiąca Otwartych Drzwi”.

Robert Konieczny jest obecnie jedną z najbardziej rozchwytywanych postaci nie tylko w Ostrawie, ale i w całych Czechach. Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Ostrawa, występ na żywo w programie „Dobré ráno" (czeski odpowiednik Pytania Na Śniadanie) czy spotkanie z czeskim Ministrem Finansów to tylko niektóre z jego obowiązków towarzyszących Miesiącowi Otwartych Drzwi Galerii Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie.

Robert Konieczny podczas otwartego wykładu w Galerii Sztuki Współczesnej PLATO
Robert Konieczny podczas otwartego wykładu w Galerii Sztuki Współczesnej PLATO

We wtorek 17 maja, w ramach oficjalnej inauguracji Galerii, Konieczny wygłosił otwarty wykład o genezie powstawania obiektu. Największa sala ekspozycyjna Galerii PLATO wypełniła się po brzegi. W wydarzeniu wzięło udział ponad 300 osób, które chciały zapoznać się z tym nie mającym precedensu budynkiem.

Galeria PLATO wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Architekt z Katowic zrobił ze starej rzeźni Galerię Sztuki Współczesnej. W Ostrawie właśnie otwarto PLATO [WIZUALIZACJE]

Autor: Wojciech Fudala

17/05/2022

W spotkaniu z Robertem Koniecznym w Ostrawie wzięło udział ponad 300 osób
W spotkaniu z Robertem Koniecznym w Ostrawie wzięło udział ponad 300 osób

Zaangażowanie architektów uratowało niszczejący zabytkowy gmach

Wszystko zaczęło się w 2017 roku, kiedy Miasto Ostrawa postanowiło zorganizować konkurs architektoniczny na zamianę niszczejącej starej rzeźni na Galerię Sztuki Współczesnej PLATO.
Po przybyciu na miejsce, zobaczyliśmy piękny post-industrialny budynek, który był jednak w fatalnym stanie. Jeszcze rok czy dwa i by go nie było. Kluczowe było to, aby zdążyć go przerobić zanim całkowicie się zawali - tak Konieczny tłumaczył dlaczego architekci z KWK Promes zaangażowali się w ratowanie zabytkowego gmachu.

Galeria PLATO może stanowić wzór odnośnie tego jak projektować we współczesnej rzeczywistości. Zamiast wyburzania, zachowana została tu stara tkanka, która zyskała nowe życie. Co więcej, budynek będzie już wkrótce otoczony terenami zielonymi, szczególnie potrzebnymi w czasie trudnych zmian klimatycznych. Całość dopełniają innowacyjne rozwiązanie w postaci obrotowych ścian, dzięki którym sztuka może wychodzić w przestrzeń wokół budynku, a artyści zyskują niespotykane dotąd możliwości.

Uczestnicy obserwujący otwarcie obrotowych betonowych wrót
Uczestnicy obserwujący otwarcie obrotowych betonowych wrót

W pewnym momencie, wykład Roberta Koniecznego przeniósł się z sali wykładowej na zewnątrz. Kilkuset uczestników z zapartym tchem obserwowało jak otwierają się ruchome betonowe wrota, co nagrodzone zostało gromkim aplauzem. Następnie, architekt oprowadził już gości po całym obiekcie.

Goście zwiedzający Galerię PLATO w Ostrawie
Goście zwiedzający Galerię PLATO w Ostrawie

Sztuka wychodzi w miejską w przestrzeń. Kluczem obrotowe ściany

Inauguracja zakończyła się otwarciem wystawy „KWK Promes Moving Architecture”, która przedstawia ewolucję mobilnej architektury katowickiej pracowni. Z każdym kolejnym projektem pozwalała ona na tworzenie zupełnie nowych relacji architektury z otoczeniem. Finalnie doprowadziła do Galerii PLATO, gdzie dzięki obrotowym ścianom, sztuka może dosłownie wychodzić w przestrzeń miasta.

Niestandardowy sposób prezentacji projektów na wystawie „KWK Promes Moving Architecture” wprawił w ruch nawet najmłodszych
Niestandardowy sposób prezentacji projektów na wystawie „KWK Promes Moving Architecture” wprawił w ruch nawet najmłodszych

Po zakończeniu części oficjalnej, Robert Konieczny długo odpowiadał na pytania zainteresowanych architekturą gości. Kolejny wykład w Ostrawie wygłosi już w czwartek 19 maja, tym razem dla grupy kilkudziesięciu czeskich i słowackich konserwatorów zabytków. Przyjeżdżają oni zobaczyć Galerię PLATO, jako przykład dobrych praktyk w ratowaniu zabytkowych obiektów, przy jednoczesnym nadaniu im nowej wartości.

Galerię PLATO można już odwiedzać, ale prace tam wciąż się toczą

Mimo, że w Galerii PLATO trwa Miesiąc Otwartych Drzwi, prace budowlane na zewnątrz budynku wciąż się toczą. Plac wejściowy jest obecnie pokryty żwirem, jednak wkrótce pojawią się tam naturalne wodoprzepuszczalne nawierzchnie, zielone łąki kwietne i naturalna retencja. We wrześniu będzie tu już zielony plac, stanowiący przedłużenie przestrzeni wystawienniczych.

Plac wejściowy przed budynkiem. Już wkrótce, zamiast żwiru pojawi się tutaj zieleń
Plac wejściowy przed budynkiem. Już wkrótce, zamiast żwiru pojawi się tutaj zieleń

Ogólne informacje o projekcie:

Nazwa
: Galeria Sztuki Współczesnej PLATO
Autor
: Robert Konieczny KWK Promes
Zespół projektowy
: Michał Lisiński, Jakub Bilan, Wojciech Fudala, Mateusz Białek, Tadeáš Goryczka, Agnieszka Grabowska, Adrianna Wycisło
Inwestor
: Miasto Ostrava
Powierzchnia użytkowa
: 2841 m2
Projekt
: 2017-2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon