Architekt z Katowic zrobił ze starej rzeźni Galerię Sztuki Współczesnej. W Ostrawie właśnie otwarto PLATO [WIZUALIZACJE]

Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie została otwarta dla publiczności! Wydarzenie, którym od kilku dni żyją całe Czechy to efekt projektu śląskiej pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego.

W środę, 17 maja o godzinie 17:00 rozpoczną się obchody inauguracji Galerii PLATO w Ostrawie zaprojektowanej przez śląską pracownię KWK Promes Roberta Koniecznego. Sam architekt wygłosi wykład o kulisach powstania tego innowacyjnego budynku, dającego artystom możliwości ekspozycyjne jakich dotąd nie mieli.

Po zakończeniu prelekcji oraz towarzyszącej jej debaty, Konieczny otworzy wystawę KWK Promes „Moving Architecture” znajdującą się w głównej sali ekspozycyjnej budynku. Prezentuje ona ewolucję mobilnej architektury KWK Promes, która od wielu lat stanowi charakterystyczny motyw w realizacjach katowickiej pracowni. W Galerii PLATO, doprowadziła ona do pełnego otwarcia obiektu kultury na otoczenie, bo dzięki ruchomym ścianom, sztuka może tu dosłownie wychodzić w przestrzeń miasta.

W programie inauguracji nie zabraknie też oprowadzania po nowo otwartym budynku, oczywiście pod przewodnictwem samego autora obiektu. Goście będą zatem mieli okazję, by własnoręcznie sprawdzić jak działają mobilne obrotowe ściany.

Galerię PLATO będzie można oglądać przez cały tzw. „Miesiąc Otwartych Drzwi”, co oznacza że budynek oraz wszystkie znajdujące się tam ekspozycje będą otwarte dla zwiedzających aż do 10 czerwca. Warto się wybrać, szczególnie że Ostrawę od Katowic dzieli niecała godzina jazdy samochodem.

Projekt Galerii PLATO

Ostrawska realizacja jest wynikiem międzynarodowego konkursu z 2017 roku na zamianę niszczejącej starej rzeźni na Galerię Sztuki Współczesnej PLATO. Architekci z KWK Promes wzięli w nim udział, ponieważ uznali, że warto ten postindustrialny budynek ratować.

Mury budynku dawnej rzeźni były mocno zniszczone i w wielu miejscach pokaleczone przypadkowymi olbrzymimi otworami. Konserwator zabytków rekomendował, żeby wypełnić je cegłą, tak jakby ich nigdy nie było. Katowiccy architekci, znani z łamania stereotypów, pokazali jednak że można to zrobić inaczej.

Otwory wypełnili współczesnym materiałem, przyjmując zasadę, że wszystkie odtwarzane elementy będą z betonu, przy jednoczesnym zachowaniu dawnego ornamentu. To jednak dopiero początek. Dzięki zastosowanym mechanizmom, betonowe wypełnienia ścian mogą się obracać.

- Chcieliśmy zachować funkcjonalność otworów jako skrótów łączących dawniej budynek z miastem. Dlatego ściany mogą się obracać i otwierać sale wystawowe bezpośrednio na zewnątrz - w ten sposób Konieczny tłumaczy zastosowanie w budynku mobilnych rozwiązań.

Artyści zyskują zatem zupełnie nowe możliwości wystawiennicze, a sztuka może dosłownie wychodzić w przestrzeń wokół budynku. W ten sposób, szeroko rozumiana kultura i wiedza mają szansę stać się bardziej demokratyczne i dostępne dla nowych odbiorców.

Mimo, że budynek został już otwarty, prace budowlane wokół obiektu nadal trwają. W najbliższych miesiącach powstanie tu zielony plac, stanowiący przedłużenie przestrzeni wystawienniczych Galerii.

Robert Konieczny, architekt

Może Cię zainteresować:

Robert Konieczny o Spodku: "Gwiezdne wojny", koncert Lady Pank i ikona Katowic

Autor: Katarzyna Pachelska

08/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon