Gdzie jest najwięcej grzybów? Oczywiście, że na Śląsku. Ten film Lasów Państwowych rozwiewa wątpliwości [WIDEO]

Koszyk pełen prawdziwków i kozaków tej jesieni najszybciej uzbieramy... na Śląsku. Oczywiście, że tak. Lasy Państwowe opublikowały wymowny film, na którym widać las pełen grzybów. Lokalizacja? Sami zobaczcie.

Kosz prawdziwków w śląskim lesie

Gdzie jest najwięcej grzybów? To pytanie powraca jak bumerang podczas każdej jesieni, gdy startuje sezon na prawdziwki. Oczywiście wprawni grzybiarze mają swoje ulubione miejsca na grzybobranie, ale nie zawsze obrodzi nam tam pięknymi okazami rok w rok. Pewne jest jednak to, że druga połowa 2022 roku oznacza pokaźne zbiory dla grzybiarzy ze Śląska.

- Zaczyna się rysować obraz tegorocznego jesiennego sezonu. Będzie on bardzo dobry w tych miejscach gdzie w pierwszej połowie września już się rozwinął późnoletni wysyp prawdziwkowy tj. głównie na szeroko rozumianym Śląsku, szerzej, na południowym zachodzie kraju. W wysypie jesiennym z pełnymi koszami dołączą najpewniej niektóre obszary wschodu Polski - informuje Marek Snowarski, autor portalu grzyby.pl.

Z jego słowami pokrywa się film umieszczony w mediach społecznościowych przez Lasy Państwowe, a konkretnie Nadleśnictwo Kędzierzyn. Na prawie minutowym wideo widzimy wysyp potężnych prawdziwków. Autor nagrania przekonuje, że cały kosz grzybów zebrał w zaledwie 35 minut. Prawdziwy rekord świata.


Wniosek? Podgrzybki, borowiki, maślaki, gąski czy kurki obecnie najłatwiej zebrać na Śląsku. Tu w grzyby obrodziło. Autor portalu grzyby.pl, uspakaja jednak i twierdzi, że niebawem pokaźne zbiory będą możliwe również w innych częściach Polski.

- W najbliższych 2 – 3 tygodniach opady będą obfite, dość wielkoobszarowe, ale nie pokryją równo Polski. Na kogo wypadnie na tego bęc. Dokładnie nie można określić regionów Polski gdzie nastąpi istotna poprawa; można tylko powiedzieć, że taka będzie i na prawdziwkowe żniwa można liczyć też w innych częściach kraju. Prawdziwki w południowo-zachodniej Polsce, tam gdzie najwcześniej wystartowały, będą się już powoli kończyć; obecnie przeważają egzemplarze wyrośnięte, choć jeszcze w dobrej kondycji. Gorsze zbiory to głównie efekt wyzbierania w najintensywniej odwiedzanych lasach - informuje Snowarski.

Niklaus Pieron prezentuje jak Ślązacy przeklinali 150 lat temu

Może Cię zainteresować:

Śląskie przekleństwa 150 lat temu. „Ty giździe smrodlawy", „Idź ty motyko, ty mosz grzyby w twojej motyce"

Autor: Arkadiusz Nauka

15/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon