Gliwice: Fragment betonowej płyty rynku zerwany. Przed ratuszem zostaną posadzone drzewa

Zielona rewolucja na rynku w Gliwicach trwa w najlepsze. W czwartek, 14 kwietnia, w miejscu zerwanych betonowych płyt pojawiły się już specjalne moduły antykompresyjne, w których nasadzone zostaną drzewa - a konkretnie platany klonolistne.

Gliwicki rynek przechodzi remont. Miasto zdecydowało, że musi pojawić się tu więcej zieleni. Dlatego właśnie zerwano część betonowych płyt, po to żeby w tym miejscu posadzić drzewa. W czwartek, 14 kwietnia pod ratusz dotarły specjalne moduły antykompresyjne, w których będą rosły platany klonolistne.

- Odbyła się także pierwsza "przymiarka" i próba generalna, przed ostatecznym ich ułożeniem. Głównym zadaniem systemu jest stworzenie optymalnej przestrzeni dla drzew, które pojawią się tu już niebawem. Do końca czerwca na gliwickim Rynku rosnąć będzie 11 platanów klonolistnych. Wybór tych drzew był nieprzypadkowy. Doskonale dają sobie radę w przestrzeni miejskiej. Bardzo dobrze znoszą zabrukowanie terenu wokół ich systemu korzeniowego - informuje gliwicki magistrat.

Drzewa mają pojawić się na trzech pierzejach Rynku. Nie jest możliwe ich nasadzenie po stronie wejścia do Ratusza ze względu na gęstą sieć uzbrojenia podziemnego. Oprócz drzew, gliwicki Rynek zdobić będą krzewy, byliny i rośliny cebulowe.

Gliwice Rynek - wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Koniec z betonozą. Rynek w Gliwicach zostanie przebudowany. Będzie więcej zieleni [WIZUALIZACJE]

Autor: Arkadiusz Nauka

18/03/2022

Grunty pod nasadzenie drzew właśnie są przygotowywane, a to dopiero pierwszy etap zielonej rewolucji na gliwickiej starówce.

- W kolejnych miesiącach wykonany ma zostać montaż małej architektury i sadzenie krzewów, na koniec sadzenie innych roślin. Prace zostaną zorganizowane tak, aby czasowe utrudnienia dla mieszkańców oraz restauratorów prowadzących tam swoje punkty gastronomiczne, były jak najmniejsze – przekazał Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

Łączny koszt prac nad zagospodarowaniem zieleni gliwickiego rynku wyniesie 1,2 mln złotych. Projekt modernizacji rynku przygotowała pracownia 44STO, a za wykonanie prac na starówce będzie odpowiadało konsorcjum firm NEMAR i EUROTECH.

Przebudowa starówki ma zakończyć się już jesienią 2022 roku. Oprócz platanów klonolistnych na starówce zostaną posadzone m.in.

  • tulipany botaniczne
  • czosnki ozdobne
  • hortensje
  • róże
  • cisy

Zobaczcie jak gliwicki rynek wyglądał pod koniec XIX wieku!

Gliwice Rynek 1976

Może Cię zainteresować:

Tak się to robi w Gliwicach. Jeden z najstarszych rynków na Górnym Śląsku zmienił się z betonowego placu w przyjazną przestrzeń

Autor: Maciej Poloczek

21/06/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon

czytaj więcej:

Gliwice zniszczył nasadzenia

Gliwice: Rośliny na rynku nie wytrzymały nawet jednego dnia

Drzewa na rynku w Gliwicach

Na rynku w Gliwicach pojawiły się drzewa [ZDJĘCIA]

Kierowca stracił prawo jazdy w dwie minuty

Uzbierał 31 punktów karnych w dwie minuty. Rekord świata?

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)

Sprostowanie Urzędu Miejskiego w Gliwicach

Dentim Clinic Katowice czaszka 7

"Wampiry" z Gliwic nie miały wielkich kłów

IPN. Dekomunizacja pomnika

IPN dekomunizuje pomniki koparką

Ukraincy w Urzędzie Stanu Cywilnego Katowice

Co z rządowymi pieniędzmi za goszczenie Ukraińców? Krążą...