Gliwicka onkologia w 2026 roku dostanie nowoczesną placówkę. I nową broń do walki z nowotworami. Za 108 milionów złotych

W Gliwicach rozpoczęła się budowa placówki, która stanie się jednym z najważniejszych miejsc leczenia nowotworów w Polsce – z dostępem do najnowocześniejszych metod terapii. W pięciokondygnacyjnym budynku przy ulicy Sienkiewicza funkcjonować będzie bowiem Oddział Terapii Izotopowej Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej będący częścią Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie– Państwowego Instytutu Badawczego.

Fot. M. Buksa/ UM w Gliwicach
W Gliwicach powstaje najnowoczesniejszy oddzial onkologiczny w Polsce

Inwestycja kosztuje 108 milionów złotych i jest finansowana ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Obiekt przy ulicy Sienkiewicza buduje spółka Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego. Prace mają się zakończyć w czerwcu przyszłego roku.

Najnowocześniejsze technologie w jednym miejscu

Jak informuje Narodowy Instytut Onkologii, w Gliwicach leczy się 1/3 wszystkich chorych na raka tarczycy w Polsce. 30 procent pacjentów pochodzi ze Śląska, natomiast 70 procent – z pozostałych województw. W gliwickim NIO kompleksowo leczą nie tylko raka tarczycy, ale nowotwory neuroendokrynne oraz nowotwory głowy i szyi. Co więcej, Instytut jest członkiem Europejskiej Sieci Referencyjnej dedykowanej rzadkim nowotworom litym u dorosłych i Europejskiej Sieci Referencyjnej ds. Rzadkich Zaburzeń Endokrynologicznych.

Dzięki inwestycji przy Sienkiewicza gliwicka placówka otrzyma kolejne narzędzia do walki z nowotworami.

To inwestycja, która pozwoli połączyć najnowocześniejsze technologie diagnostyczne i terapeutyczne w jednym miejscu, zapewniając pacjentom najwyższą jakość leczenia – podkreślają w NIO.

Oddział Terapii Izotopowej Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej – dzięki planom zastosowania w nim najnowocześniejszych rozwiązań – będzie największym centrum teranostycznym w południowej części Polski. I jedną z najnowocześniejszych placówek w kraju, która zapewni pacjentom dostęp do innowacyjnych metod terapii izotopowej. Ta terapia to przełom w medycynie nuklearnej. Umożliwia skuteczniejsze leczenie między innymi raka tarczycy, neuroendokrynnych nowotworów oraz przerzutów do kości.

System przechowywania odpadów radioaktywnych

W tym tygodniu symbolicznie zainaugurowano budowę nowoczesnego oddziału. Inwestycja została najwyżej oceniona przez ekspertów dokonujących rankingu projektów zgłoszonych do konkursu w ramach środków KPO. Jak podkreślał dyrektor gliwickiej onkologii, dr Sławomir Blamek, inwestycja wpisuje się też w szerszy projekt, związany z Pracownią Obrazowania Przedklinicznego, w której można testować nowoczesne preparaty do diagnostyki radioizotopowej i do leczenia metodami radioizotopowymi.

Oddział Terapii Izotopowej Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej pozwoli na wykorzystywanie różnych typów izotopów. Na najniższej kondygnacji ma znaleźć się system służący do bezpiecznego przechowywania odpadów radioaktywnych. Co istotne, nowa placówka umożliwi jednoczesne podanie leczenia izotopowego i chemioterapii, co obecnie w dotychczasowej siedzibie nie jest możliwe.

Dodajmy, że budynek został tak zaprojektowany, żeby chorzy poddawani terapii izotopowej byli w bezpieczny oddzieleni od innych chorych onkologicznie. Układ pomieszczeń został tak przemyślany, aby nie narażać innych chorych czy personelu nawet na niewielką dawkę promieniowania jonizującego.

Gliwice: trwa przebudowa stacji w Łabędach

Może Cię zainteresować:

Gliwice: trwa wielka przebudowa stacji kolejowej w Łabędach. Będą kolejne zmiany w organizacji ruchu

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/02/2025

Browar Hugo Scobel

Może Cię zainteresować:

Wysokościowce w centrum Gliwic? Trwa rewitalizacja Browaru Hugo Scobla. „Wysokie budynki są już elementem krajobrazu Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Łodzi czy Katowic”

Autor: Grzegorz Lisiecki

23/01/2025

Blees bus autonomiczny

Może Cię zainteresować:

Gliwice. Autonomiczny bus made in Gliwice będzie jeździł po kampusie Politechniki Śląskiej. Jest konkurs na nazwy przystanków

Autor: Katarzyna Pachelska

24/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama