Gliwice. Autonomiczny bus made in Gliwice będzie jeździł po kampusie Politechniki Śląskiej. Jest konkurs na nazwy przystanków

Autonomiczny bus, który przewozi ludzi na krótkich dystansach, jest tworzony od kilku lat w firmie Blees w Gliwicach. I też w Gliwicach odbędą się pierwsze testy busa bez kierowcy. Pojazd będzie woził studentów i wykładowców po kampusie Politechniki Śląskiej.

Nieduży zielony bus o obłych kształtach to autonomiczny pojazd, który ma zapewniać komunikację tzw. pierwszej i ostatniej mili.

- To minibus, którego celem jest uzupełnienie komunikacji publicznej tam, gdzie teraz jest nieefektywna, gdzie gęstość zaludnienia jest niższa, gdzie wprowadzanie regularnych autobusów jest nieopłacalne, również na odcinkach tzw. pierwszej i ostatniej mili - mówi Martyna Wiśniowska, CEO (dyrektor zarządzający) Blees.

Gliwicki Blees jako spółka jest odpowiedzialna za koordynację działań nad autonomicznym busem, dla którego specjaliści od IT stworzyli autorski system autonomii oraz inne systemy wspomagające jazdę i jej bezpieczeństwo. W projekcie biorą udział również pracownicy Wydziałów Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Mechanicznego i Technologicznego.

Więcej o autonomicznym busie:

Okazuje się, że autonomiczny bus BB-1niedługo wyjedzie na pierwszą pilotażową trasę. Będzie kursował po kampusie Politechniki Śląskiej w Gliwicach, wzdłuż ulicy Akademickiej. Będzie zatrzymywał się na trzech przystankach:

  1. przy rektoracie Politechniki Śląskiej
  2. na skrzyżowaniu ulic Akademickiej i Bolesława Krzywoustego
  3. przy Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Wydziale Architektury

Z tej okazji Politechnika Śląska ogłosiła na swoim profilu na Facebooku konkurs na nazwę tych przystanków. Trwa on do 27 października. W konkursie może brać udział każda osoba, która jest pełnoletnia. Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy: https://www.polsl.pl/.../konkurs-na-nazwe-przystankow.../

Już pojawiają się ciekawe pomysły, np. Wieża Magów.

Akademicki Ośrodek Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej

Może Cię zainteresować:

Politechnika Śląska rozwija zaplecze do kształcenia kadr dla lotnictwa

Autor: Michał Wroński

22/09/2023

Ulica Zwycięstwa w Gliwicach rok 1975

Może Cię zainteresować:

Zwycięstwa w Gliwicach była piękną ulicą nawet za PRL-u. Jeździły tramwaje, świeciły neony. Zamiast banków były kawiarnie

Autor: Redakcja

06/03/2024

Radiostacja Gliwicka

Może Cię zainteresować:

Zdjęcia Śląska i Zagłębia z drona. Spektakularne. Robert Neumann robi niesamowite fotografie z lotu ptaka

Autor: Grzegorz Lisiecki

12/05/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon