Gramatyka i Mercik łączą siły w walce o uznanie śląskiej godki za język regionalny

Poseł Michał Gramatyka z Polski 2050 i Henryk Mercik, przewodniczący Śląskiej Partii Regionalnej, działają wpólnie na rzecz uznania godki śląskiej za język regionalny. Panowie poinformowali o tym na konferencji prasowej w Katowicach.

Konferencja nie przez przypadek miała miejsce na końcu ul. Dworcowej, tuż przy Mariackiej. To tam, na remontowanej kamienicy, zawisł wielki baner z podobizną Macieja Gramatyki i hasłem "Ślōnsko Gramatyka je richtig dobro". I z kodem QR gdzie jest "wincyj".

Walka o uznanie godki za język regionalny

Poseł Michał Gramatyka z Tychów, który rok temu przeszedł z Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej do Polski 2050 Szymona Hołowni oraz Henryk Mercik, były wicemarszałek woj. śląskiego i działacz Ruchu Autonomii Śląska, teraz przewodniczący Śląskiej Partii Regionalnej, zadeklarowali wspólne działania na rzecz ustanowienia godki śląskiej językiem regionalnym.

- W 100. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, uznanie śląskiej godki za język regionalny byłoby jakimś konkretem dla śląskiej społeczności - mówi Michał Gramatyka. - Na nic nam łuki triumfalne, imprezy, pikniki i grille, gdy godka śląska jest ciągle, nawet po tych 100 latach, jest w Polsce niedoceniana. Polska 2050, jako jedyna partia polityczna w Polsce, ma w programie wyborczym wpisane dążenie do ustanowienia godki językiem regionalnym - dodał Gramatyka.

Wszystko dla śląskiej godki

Henryk Mercik, pytany o to, czy przechodzi do Polski 2050, stanowczo mówi, że nie. - Dlaczego zdecydowałem się wystąpić wspólnie z posłem Gramatyką? Bo każda inicjatywa promująca uznanie godki za język regionalny jest dla mnie cenna. Nawet jeśli PiS wyjdzie z takim pomysłem, to będę ich wspierał - tłumaczy Mercik.

Walka śląskich regionalistów o godkę trwa od kilkunastu lat, i nie przynosi na razie rezultatów. Ostatni projekt ustawy został w 2019 roku odrzucony w Sejmie znaczną większością głosów. - Udało nam się zebrać ponad 100 tys. podpisów na rzecz godki. Nie możemy teraz wykazywać się koniunkturalizmem, i porzucić tego tematu. Jesteśmy to winni naszemu "językowi serca" oraz ludziom, którzy się podpisali pod tą inicjatywą ustawodawczą - dodaje Henryk Mercik.

Pokora

Może Cię zainteresować:

Epicki rōman ô rewolucyji, wojnie i miyłości. Premiera "Pokory" Twardocha po śląsku 27 lipca

Autor: Katarzyna Pachelska

21/06/2022

Villa kunterbunt gf86035b48 1920

Może Cię zainteresować:

"Pippi Långstrump" po śląsku, wydana m.in. dzięki pieniądzom ze Szwecji. Bo szwedzki rząd uznaje język śląski, a polski - nie

Autor: Katarzyna Pachelska

08/04/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon