Wróciliśmy na swoją właściwą pozycję w Unii Europejskiej. Grzegorz Wolnik w ŚLĄZAQ

Polska 20 lat temu została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej. - Od tego czasu sporo się zmieniło i dziś fakt, że jesteśmy jej członkiem nam spowszedniał i zaczynamy nieco wybrzydzać - mówi w ŚLĄZAQ Grzegorz Wolnik, radny Sejmiku Województwa Śląskiego. - Jesteśmy już takim standarodwym członkiem UE, choć przez minione 8 lat nie bardzo byliśmy, ale dość szybko wróciliśmy na swoją właściwą pozycję - dodaje.

fot. UMWS
Katowice panorama

Grzegorz Wolnik wspomina w ŚLĄZAQ, że 1 maja 2004 roku, gdy Polska wchodziła do Unii Europejskiej, był na rynku w Brukseli. Podkreśla, że było to nieprawdopodobne przeżycie.

- Miałem takie wrażenie, że do Unii Europejskiej wchodzi Polska i dziewięć innych krajów. Byliśmy cały czas wymieniani jako lider, ten największy kraj, największa najdzieja. I ciesze się bardzo, że wracamy na tę pozycję, którą żeśmy na jakiś moment stracili – zaznacza.

Z Unią Europejską Grzegorz Wolnik związał swoje zawodowe życie. Jeszcze zanim Polska została pełnoprawnym członkiem UE tworzył Wydział Rozwoju w Urzędzie Miasta Rybnik. Pełnił również funkcję dyrektora w Funduszu Górnośląskim i wiceprezesa Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Katowicach oraz zastępcy burmistrza Czerwionki- Leszczyn. Wszystkie te funkcje wiązały się z pozyskiwaniem unijnych funduszy. (Interesujesz się śląską polityką? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

- Nie jestem w stanie policzyć ile tych unijnych środków przeszło przez moje ręce, a także moich współpracowników – mówi.

Fundusze unijne to m.in. poprawa jakości powietrza i „komunikacyjny kręgosłup”

Przez 20 lat wiele się zmieniło, a Grzegorz Wolnik podkreśla, że trudno mu sobie wyborazić jak województwo śląskie wyglądałoby bez środków z Unii Europejskiej. Wskazując na Rybnik mówił m.in. o poprawie jakości powietrza. Przypomniał, że kiedyś było tam kilkaset dni w roku ze smogiem, a dziś jest zaledwie kilkanaście. Wspomniał także o inwestycjach drogowych, takich jak autostrady A4 i A1 oraz Drogowa Trasa Średnicowa.

- Cały ten kręgosłup komunikacyjny, jeśli chodzi o komunikację samochodową, to jest Unia Europejska. Czasami dobrze jest sobie o tym przypomnieć, zwłaszcza kiedy na tę Unię narzekamy – podkreślił.

W końcu odblokowano środki dla Polski z unijnej perspektywy na lata 2021-2027 i - jak podkreśla Grzegorz Wolnik - musimy się bardzo spreżyć, bo jesteśmy już prawie trzy lata „w plecy”. Zarząd województwa zdecydował już m.in. o przekazaniu gminom od razu prawie 500 mln zł na OZE (Odnawialne Źrodła Energii), choć miały być przekazane w kilku transzach.

Rozmowa z Grzegorzem Wolnikiem do zobaczenia poniżej:

Mck katowice

Może Cię zainteresować:

Kazimierz Karolczak w ŚLĄZAQ: 20 lat w UE? Efekty przemian widać w każdym naszym mieście

Autor: Maciej Poloczek

29/03/2024

Woj slaskie turystyka

Może Cię zainteresować:

Turyści? To u nas są jacyś turyści? No wiec... 5 mln ludzi w ubiegłym roku, prawie 6 mld zł przychodu z turystyki

Autor: Maciej Poloczek

25/03/2024

Wojewodztwo slaskie

Może Cię zainteresować:

Urszula Koszutska w ŚLĄZAQ: Przez 20 lat dostaliśmy z UE 5 mld euro. Drugie tyle możemy dostać teraz

Autor: Redakcja

20/03/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon