fot. M. Poloczek
Marsz Autonomii

Michał Wroński: GUS liczył dane ze spisu przez dwa lata. Prezes dostał nagrodę za budowę nowoczesnego państwa

Michał Wroński: GUS liczył dane ze spisu przez dwa lata. Prezes dostał nagrodę za budowę nowoczesnego państwa

autor artykułu

Michał Wroński

Pamiętacie, jak Ruch Autonomii Śląska zbierał liczydła dla Głównego Urzędu Statystycznego, chcąc go w ten sposób zmobilizować do podliczenia w końcu wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań? Pamiętacie, że na ostateczne spisowe dane dotyczącego narodowości i języka czekaliśmy dwa lata ? W XXI wieku… To Was też zaciekawi wiadomość, że prezes GUS otrzymał nagrodę „Złotego Herolda” za „osiągnięcia w budowie nowoczesnego państwa opartego na...

Prezes GUS, dr Dominik Rozkrut otrzymał nagrodę „Złotego Herolda” – chwali się na swojej stronie internetowej GUS. Jak można dowiedzieć z zamieszczonej tam informacji nagroda została przyznana „w geście uhonorowania za osiągnięcia w budowie nowoczesnego państwa opartego na powszechnym wykorzystaniu technologii teleinformatycznych” i stanowi wyraz „uznania za wzmocnienie znaczenia inwestycji informatycznych poprawiających funkcjonowanie państwa”. Powtórzmy raz jeszcze uzasadnienie, bo warto: wzmocnienie znaczenia inwestycji informatycznych poprawiających funkcjonowanie państwa.

- My też nie jesteśmy zadowoleni. Nie powinniśmy z tymi danymi do państwa przychodzić – pamiętacie kto, kiedy i w jakich okolicznościach to powiedział? My pamiętamy, otóż był to dyrektor departamentu Systemów Teleinformatycznych, Geostatystyki i Spisów GUS, które te słowa wypowiedział w grudniu zeszłego roku podczas posiedzenia sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Wtedy to bowiem wyszło na jaw, że GUS – ponad rok po zakończeniu spisu powszechnego – w kontekście wyników dotyczących narodowości i języka jest jeszcze głęboko „w lesie”. Owszem, coś tam wie, pewne trendy sygnalizuje, ale nawet sami statystycy sugerują, żeby się do tych wstępnych danych za bardzo nie przywiązywać, bo na konkrety trzeba jeszcze poczekać. Czekaliśmy, aby być precyzyjnym, do końca września tego roku. Czyli dokładnie dwa lata od zakończenia spisu. W XXI stuleciu - erze lotów kosmicznych, sztucznej inteligencji i coraz powszechniejszych rozważań o zawodach, których wykonywanie w nieodległej przeszłości przejmą od nas roboty. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

W międzyczasie na Śląsku rozlegał się głośny chichot, który mieszał się z teoriami spiskowymi. Chichoczący wskazywali, że Czechom, którzy również w roku 2021 mieli u siebie spis powszechny podliczenie narodowości zajęło niespełna rok i że tempo pracy naszego GUS-u nijak nie przystaje do standardów XXI wieku. Posłowie dopytywali, czy informatyzacja jakimś sposobem nie ominęła GUS-u, a działacze Ruchu Autonomii Śląska urządzili akcję zbierania liczydeł dla Urzędu.

Ci od teorii spiskowych w mniej lub bardziej otwarty sposób sugerowali, że wyników tak długo nie ma, bo jakieś ciemne siły boją się ujawnienia światu prawdziwej liczby Ślązaków, a być może nawet „ręcznie” starają się pomniejszyć liczbę śląskich deklaracji w Spisie. Zupełnie inna sprawa, że aby taką deklarację złożyć, to naprawdę trzeba było chcieć i to akurat jest fakt, a nie teoria spiskowa.

I oto teraz, po całej tej niepotrzebnej awanturze, która pokazała jak dalece Urząd, będący „oczami i uszami polskiego państwa i gospodarki” (cytujemy za dyrektorem departamentu Systemów Teleinformatycznych, Geostatystyki i Spisów) ma problem z szybkim przetwarzaniem danych, szef tegoż Urzędu zgarnia honory za „osiągnięcia w budowie nowoczesnego państwa opartego na powszechnym wykorzystaniu technologii teleinformatycznych”.

2 lata liczenia. I to na raty. Cały Śląsk pęka ze śmiechu.

Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Dopiero wiosną GUS poda dane o narodowości i języku śląskim. Na razie oglądamy kuriozalny spektakl

Autor: Michał Wroński

14/12/2022

Blisko 600 tys Ślązaków Ostateczne wyniki spisu powszechnego z 2021 r

Może Cię zainteresować:

Prawie 600 tys. Ślązaków! Po dwóch latach GUS w końcu policzył i mamy ostateczne wyniki spisu powszechnego

Autor: Maciej Poloczek

29/09/2023

Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Ruch Autonomii Śląska będzie zbierał liczydła dla GUS-u. „To ile nos to w końcu jest nos Slōnzokow?"

Autor: Michał Wroński

03/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon