Hałdy w Czerwionce-Leszczynach będą mieć swoje nazwy. Poznajcie Mariannę, Ciosek i Dębieńsko

Trójca pokopalnianych stożków, "Trzy Korony Czerwionki-Leszczyn", zostanie uhonorowana swoimi własnymi nazwami. Nie będą już bezimienne. Poznajcie Mariannę, Ciosek i Dębieńsko.

Trzy hałdy KWK Dębieńsko o podobnej wielkości królują w pejzażu Czerwionki-Leszczyn. Teraz te stożki, dzięki inicjatywie mieszkańca Szczejkowic, Piotra Flajszoka, zyskają nazwy własne, nawiązujące do funkcjonujących tu kiedyś kopalń:

  • stożek nr 1 - Marianna,
  • stożek nr 2 - Ciosek,
  • stożek nr 5 - Dębieńsko

Hołdy w Czerwionce-Leszczynach nie będą już bezimienne

Nazwy te wybrali sami mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn w internetowej ankiecie. Konkurentami Marianny, Cioska i Dębieńska były Karolinka, Karlik, Barbórka, ale się nie przebiły.

Jak uzasadniał autor wniosku „Historia naszej miejscowości jest ściśle związana z działalnością górniczą, czego niepodważalnym dowodem są m.in. stożki odpadów kopalnianych tzw. „hołdy”. Obecnie obiekty te stanowią przykład należytej rekultywacji takich terenów i trwale wpisały się w piękną panoramę Czerwionki-Leszczyn. Nazwy obiektów fizjograficznych, przyczyniając się do promocji turystyki przyciągają uwagę i zachęcają do odwiedzenia tych miejsc, co może wpłynąć także na zrównoważony rozwój turystyki w regionie".

Hałdy staną się turystyczną atrakcją Czerwionki?

26 stycznia 2024 roku Rada Miejska Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny przyjęła uchwałę, na podstawie której prześle wniosek do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie nadania nazw fizjograficznych dla trzech pokopalnianych stożków. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

Po akceptacji ministra MSWiA, od 1 stycznia 2025 roku oficjalnie nazwy będą mogły się pojawiać na wszystkich mapach i w przewodnikach.

- Mam nadzieję, że przyjęta uchwała pozwoli na wieki te stożki "scementować" co do wielkości i kształtu oraz będzie drogowskazem dla następnych kadencji samorządu do zagospodarowania tego terenu dla dobra mieszkańców całego regionu i nie tylko - mówi Piotr Flajszok.
Familoki Czerwionka Leszczyny 30

Może Cię zainteresować:

15 hektarów najpiękniejszych śląskich familoków. Nie, to nie Nikisz. To Czerwionka-Leszczyny. Zobaczcie, jak wyglądają zimą

Autor: Katarzyna Pachelska

22/01/2023

Palac leszczyny 11

Może Cię zainteresować:

Pałac jak z Toskanii na śląskiej prowincji, w Leszczynach (tych z Czerwionką w parze). Jego historia obfituje w gwałtowne emocje, trafił się tu też mezalians

Autor: Katarzyna Pachelska

16/09/2023

Tarnowskie Góry - hałda popłuczkowa

Może Cię zainteresować:

Cud przemysłowej natury Śląska. Hałda, z którą może równać się tylko... słynna Ayers Rock w Australii

Autor: Patryk Osadnik

29/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon