Teatr Śląski jest dla Lyski „domem złotym śląskiej duchowości”. W rozmowie, którą poprowadziłem na scenie Wyspiańskiego, rozbrzmiały opowieści o „Hamlecie w kiecce” – Hance, granej przez naszą Grażynę Bułkę, która – jak mówił Lysko – może stać się dla nas właśnie Hamletem.
Z ogromnym wzruszeniem słuchaliśmy, jak Alojzy Lysko mówił o śląszczyźnie jako o języku matki – języku ocalonym. Nie „gwara”, nie „dialekt”, ale pełnowartościowy kod kulturowy, w którym zaklęta jest historia, emocje i niepowtarzalność śląskiej duszy.
Rozmowa była nie tylko hołdem dla śląskiej mowy, ale też wezwaniem do działania:
- o pomnik Hanki na terenie Strefy Kultury,
- o dumę z naszej mowy,
- o miejsce dla śląskiego Hamleta – zrodzonego z tej ziemi i w tym języku.
UNIWERSYTET LATAJĄCY ŚLĄSK to cykl spotkań ze śląskim językiem, kulturą, duchowością i historią. Będziemy śląskość pogłębiać, rozszerzać, wywyższać i nicować. Większość naszych spotkań będzie odbywać się w języku śląskim. W głowach będziemy szukać dawno nieużywanych przez nas śląskich słów, by jak najakuratniej opisać rzeczywistość.
UNIWERSYTET LATAJĄCY ŚLĄSK – skąd nazwa? Uniwersytet, bo chcemy się uczyć od siebie nawzajem, spotykać się i zadawać pytania, najlepiej te trudne, przesuwające granice zrozumienia. Latający, bo nieuznający ograniczeń w myśleniu, uznający za to myślowe szybowanie za formę oswajania świata. Latający także, bo zmieniający miejsce spotkań w obrębie teatru. A Śląsk? Śląsk to Śląsk. Nieposkromiony, irytujący, niezrozumiały, opętańczo piękny. Ale zawsze najważniejszy, zawsze nasz.
Podcast do posłuchania tutaj: https://open.spotify.com/episo...

Może Cię zainteresować:
„Nikaj” Zbigniewa Rokity i „Hanka” Alojzego Lyski obsypane nagrodami w Sopocie

Może Cię zainteresować: